Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Kruhy od nesolidních výrobců

31. 01. 2005 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Zpráva na všem, kteří kupují kruhy od nesolidních výrobců:
Dostal jsem kruh od Luboše Beneše s tím, že praskl po pádu cca půl metru, jistící stál 7m! pod kruhem.

Kruhy od nesolidních výrobců

Toto je fotka praskliny oka kruhu.

Orientační zkouškou tvrdosti (pilníkem) jsem zjistil podstatně větší tvrdost vedle sváru, než na druhé straně oka. Požádal jsem starého zkušeného praktika o posouzení materiálu. Podle jiskrové zkoušky se jedná o kalitelný materiál v podstatě nesvařitelný.

Tvrdost u sváru je způsobena rychlým ochlazením svaru, možná zamočením (do vody).

Vyžádal jsem si další kruhy od stejného výrobce a provedl pevnostní zkoušku na trhačce:

Následující foto je kruh v trhačce krátce po přetržení oka. Nastavil jsem pomalou rychlost zatěžování, abych mohl sledovat změny únosnosti. Pro odborníky: Trhačka, kterou jsem měl možnost použít, nemá funkční zapisovač.



Kruhy od nesolidních výrobců

Kruh v trhačce

Kruhy od nesolidních výrobců



Toto je ciferník trhačky. Platí stupnice A. Číslo 2,2 znamená 22kN, tj. 2200 kg nejvyšší dosažená síla v okamžiku prasknutí kruhu. Číslo 0,46 znamená 46O kg – síla potřebná k roztažení prasklého kruhu.

Kruhy od nesolidních výrobců



Tato fotografie a následující jsou lomové plochy svaru. Tmavé místo uprostřed je neprovařený kořen svaru. Protože vede až na okraj kulatiny, zatekla by tam časem voda a začalo by to tam rezatět. Protože rez má větší objem a tento svar je křehký, buď by kruh prasknul samovolně, nebo by se z něho stala časovaná bomba a prasknul by třeba při pouhém odsednutí.

Jak jsem zmínil, prováděl jsem zatěžování pomalu. Rázovou zkoušku, která by změřila křehkost v místě svaru jsem nemohl provést. Zkusil jsem alespoň urazit svarový kov pomocí sekáče. Stačila na to docela malá rána půlkilovým kladivem.

Kruhy od nesolidních výrobců

Toto je kruh, který dodal Franta Čepelka

Kruhy od nesolidních výrobců



A toto je pevnost tohoto kruhu – 175O kg!! Pro ty , kteří to nevědí, je minimální pevnost pevného jistícího bodu stanovená normou 25OOkg. Této hodnoty nedosáhl žádný ze zkoušených kruhů.

Závěr : Dodané kruhy jsou vyrobeny z materiálu, který našel někdo pod ponkem, nebo na šroťáku. Navíc mám pochybnosti o odbornosti svařeče.

Na stránkách ČHS jsou od září 2003 minimální požadavky na pískovcový kruh. Stáhněte si to a dejte přečíst Vašim dodavatelům a trvejte na tom aby byly dodrženy. Minimálně materiál od solidního dodavatele včetně atestu – solidní dodavatel ho vždy dodá, svařeč se státní zkouškou tvar podle nákresu. Na konci (vnějším) dříku MUSÍ být radiusy. Jedna roztržená tvář snad stačí. Obrousit hrany, dokud je kruh na dílně nemůže být problém. V Ostrově jsem viděl spoustu nových kruhů, červeně natřených, které mají hrany úplně ostré, tak, že se o ně může trhnout lano.

Těšitel

Komentáře

třiplusdva=
Doposud nebyly vloženy žádné komentáře.
Instagram

Instagram Horosvaz