Zpráva ze závěrečného kurzu HAL 2006 Rudolfshütte 3.-9.2.2007
Zpráva – kurz HAL Rudolfshutte
Termín: 3. – 9.2.2007
Lektor: Radek Lienerth
Frekventanti: Petr Genzer, Dan Svoboda, Igor Medek, David Michovský a Tomáš Vidlák
Jednalo se o závěrečný kurz vzdělávacího běhu HAL zahájený v roce 2006. Petr Genzer, Dan Svoboda, Igor Medek, David Michovský úspěšně absolvovali všechny vzdělávací kurzy v rámci programu HAL a jsou tak se svým vzdělávání instruktora horolezectví hotovi. Tomáš Vidlák bude muset doplnit ještě skalní kurz v Totes Gebirge spolu se vzděláváním zahájeným v roce 2007. Tohoto kurzu se nemohl v roce 2006 ze zdravotních důvodů z účastnit.
Program kurzu:
Sobota 3.2.2007
Příjezd do Vysokých Taur, výjezd na chatu. Seznamovací túra s oblastí, základní metodika chůze na skialpinistických lyžích. Večerní teorie – plánování túry, příprava doma, na chatě. Metodika lezení ledů
Neděle 4.2.2007
Sjezd na Odenwinkelkess. Základní metodická řada lezení ledů, vytvoření jistícího stanoviště pro TR, slaňování z ledu. Návrat zpět přes Eisboden cestou Easy easy III (klas. I/2+).
Večerní teorie – základní informace o lavinách, lavinové prevenci, příprava túry na neděli. test orientace v mapě.
Pondělí 5.2.2007
Sjezd na Weissee a výstup přes Sonblickkeese na Stubacher Sonblick. Sjezd po trase zpět.
V průběhu túry nácvik vedení, organizace lezeckého družstva, vedení výstupu ve strmějším terénu, vedení postupu na kompaktním ledovci. Vyhodnocování lavinového rizika v terénu, optimální volba trasy, praktické testy sněhové pokrývky (klouzavý blok, klapací test, norská sonda). Nácvik vyhledávání jeden na jednoho, úvod do vyhledávání více zasypaných.
Večerní teorie – první pomoc, hypotermie, řešení lavinové nehody. Metodické DVD SLF Davos White Risk.
Úterý 6.2.2007
Sjezd na Grünnsee a výstup pod ledy. Vedení výuky lezení v ledu, praktická cvičení na rozvoj lezecké techniky v ledu, jistící stanoviště, organizace jistícího stanoviště, vedení tříčlenného družstva.
Na stěně opakování záchranných technik, slanění s postiženým, vytažení postiženého na stanoviště.
Nácvik vyhledávání jeden na více zasypaných.
Středa 7.2.2007
Sjezd na Weissee, výstup směrem na Hohe Fürlegg, v průběhu túry nácvik zachycení pádu do trhliny na lyžích, stanoviště z lyží, praktická záchrana z trhliny. Procvičování optimálního vedení stopy v terénu.
Z vrcholu Fürleggu sjezd přímo V svahy pod Rudolfshütte. Vedení skupiny ve sjezdu, optimalizace rizika.
Večer varianty nouzových transportních prostředků v zimním terénu. Zajištění postiženého proti chladu.
Čtvrtek 8.2.2007
Výstup přes Olympiahang na vrchol Weissekess. V průběhu túry vedení metodických výstupů techniky pohybu na skialpinistických lyžích a vedení metodických výstupů lavinové problematiky.
Odpoledne nácvik nozového bivakování, budování různých variant nouzových přístřeší s využitím bivakovacího vaku, lyží, batohů, záhrabů a iglů.
Navečer simulovaná záchranná akce, vyproštění a nouzový transport postiženého.
Večerní teorie – shrnutí náplně kurzu, ujasnění jednotlivých témat
Pátek 9.2.2007 – neděle 11.2.2007
Den určený pro odjezd z kurzu a návrat do ČR. Po předem plánované dohodě všichni zúčastnění volili variantu setrvání až do neděle. V pátek túra na Granatspitze, v sobotu Fürleg, Sonblick, Granatspitzsattel, sjezd na jih a návrat přes Kalser Tauern. V neděli poměrně silně foukalo takže už jenom kratší túra směrem na Sonnblickkees a odpoledne návrat do ČR.
Hodnocení přezkoušení
Vlastní body přezkoušení
1 – velmi dobré
2 – dobré
3 – nevyhovující
Celkově
A – vyhovuje požadavkům na instruktora HAL
N – nesplňuje požadavky na instruktora HAL
hodnocení jednotlivých instruktorů
Zpracoval R. Lienerth
V Brně 12.2.2007