Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Červnové instruktorské kurzy

Červnové instruktorské kurzy
29. 06. 2022 | Rubrika: Vzdělávání

V červnu proběhlY další kurzy, z nichž jedním bylo doškolení pro instruktory ČHS na téma Výuka dětí na skalách a druhým Lanové techniky v rámci prvního bloku kurzu RCI.

RCI

V termínu 3.-5. 6. se uskutečnilo doškolení pro instruktory ČHS se zaměřením výuky dětí na skalách. Kurz proběhl v lezecké oblasti na Rabštejně a lektorem byl Lukáš Tkáč. 

Náplní kurzu bylo sjednocení uzlů, navazování se zaměřením na výuku dětí, výuka lezení top rope, nácvik pádů, výuka lezení na prvním konci, výuka nácviku slanění, budování stanovišť a mnoho dalšího.

Hodnocení kurzu účastníky:

 

"Je to pro nás velký přínos, protože nás lektor seznámil nejen s metodikou výuky dětí na skalách, ale i s novinkami v oblasti jištění, navazování,...

Lukáš Tkáč byl náročný, ale zároveň vstřícný k našim dotazům. Myslím, že Rabštejn je velmi dobrá lokalita pro tyto typy kurzů.

Zdeněk, účastník kurzu

 

"Se vším jsem velmi spokojen. Náplň kurzu pro mne byla velmi přínosná. Zopakoval jsem si známé a dozvěděl se i spoustu novinek. Lukášův profesionální přístup byl skvělý a místo konání je samozřejmě super."
Dan, účastník kurzu

 

"Rabštejn je ideální místo. Dostatek i lehkých cest, připravená stanoviště, únosný počet lezců i o víkendu, zázemí.  Lukáš vede kurzy velmi dobře, kromě toho jak, vysvětluje i proč ... nelpí rigidně na jediném správném způsobu, je otevřen diskusi o čemkoliv. Za mě zcela OK."

Petr, účastník kurzu

 

"Místní skály jsou pro výuku perfektní, celková nálada na tábořišti super.
Obsah kurzu v pohodě, důležité připomenutí některých základních věcí, na které může člověk v průběhu doby, jakožto na notoriety při výuce nováčků, zapomenout (pro děti a začátečníky však důležité), důraz na metodický postup ("výklad od max. jednoduchého ke složitějšímu" atd.), i prováděné nácviky přínosné. Velice zajímavé bylo vyzkoušení takřka všech dostupných jistítek na trhu, které ne všechny osobně máme k dispozici, ale můžeme se s nimi u lezců i nováčků setkat.
Lukáše "Čvachtu" Tkáče jsem měl jako školitele poprvé, a to už jsem pár kurzů od roku 2004, kdy jsem s HAL začínal, absolvoval. Je to chlap na správném místě! Jako lektor a školitel super. Jen tak dále.. a díky."
Petr, účastník kurzu

 

IMG_1501IMG_1513

První částí kurzu Instruktor skalního lezení (RCI) byly lanové techniky v termínu 16.-19. 6., také na Rsbštejně. Kurzem provedli lektoři ČHS Michael Hron a Lukáš Tkáč.

 

"instruktorem RCI se chci stát proto, abych rozšířil povědomí dětí z našich kroužků, že neexistuje pouze lezení na stěnách a skalkách. Osobně mám radši horské lezení, kde musí lezec kombinovat několik aktivit dohromady a stává se tím mnohem komplexnější. Bohužel, jsou dnes děti zaměřené hlavně na umělou stěnu a výkony, chtěl bych jim ukázat i něco jiného. 

Samozřejmě je motivací i moje bezpečnost při pohybu v horách."

Kuba, účastník kurzu

 

"Očekával jsem nejnovější informace z metodických postupů a principů. Což se mi potvrdilo. Pracuju převážně s dětmi, takže je pro mě důležité předávat jim informace co nejjednodušším způsobem, ale při 100% zajištění bezpečností. Musím říct, že první blok kurzu RCI mé očekávání naprosto splnil. Některé mé postupy se změnili a zjednodušili, u jiných jsem se utvrdil v jejich správnosti."

Martin, účastník kurzu

 

"RCI od ČHS rovná se kvalitní výuka od lidí kteří nejsou pouhými teoretiky, což je znát i na způsobu výuky a důrazu nejen na teorii, ale hlavně uchopení v praxi." 

Jana, účastnice kurzu

 

 


M, Košatková, ČHS 

Instagram

Instagram Horosvaz