Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost v Mnichově

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost v Mnichově
13. 07. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

O víkendu 7. - 8. 7. proběhl v Mnichově poslední závod Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost. Tentokrát nás reprezentovalo 17 závodníků.

Závod probíhal na venkovní, asi 13 metrů vysoké stěně, na cestách postavených známým bývalým výborným závodníkem Christianem Bindhammerem.

 

Mnichov

 

Závod v sobotu odstartoval kvalifikacemi B kategorie chlapců,, A dívek a Juniorů. Ondra Slezák a Marek Jeliga začali své vystoupení na těžší z obou kvalifikačních cest, kde dosáhli dobrého výsledku - Marek byl jen o chyt za Ondrou, ale poté co 16 chlapců toplo první kvalifikační cestu jim došlo, že je zle. Bylo totiž jasné, že musí druhou kvalifikační cestu vylézt a to zvlášť na Ondru vytvořilo takový tlak, že na konci cesty chyboval a 3 kroky pod topem spadl. Marek cestu topnul, ale ani to na finále nestačilo a skončil 14. Jáchym Cink – další reprezentant kategorie B doplatil na to, že startoval hned jako druhý v cestě a bohužel nevymyslel to, co už další závodníci odpozorovali, podlehl větší nervozitě a skončil 42.

 

Mnichov Mnichov Mnichov Mnichov

 

A kategorii dívek zastupovaly dvě Elišky – Adamovská a Novotná. I tady se stavěči úplně nezadařilo, když první kvalifikační cestu topovalo hned 12. dívek. Nezbývalo tedy než ji opět vylézt nebo v té druhé dosáhnout na úroveň těch nejlepších. To se podařilo Elišce Adamovské a to s přehledem a zajistilo jí to postup do finále z prvního místa spolu s dalšími 4 dívkami. Eliška Novotná, která letos teprve sbírá zkušenosti z velkých závodů předvedla ve své první kvalifikační cestě dobrý výkon, jen zase tím, že startovala jako první, nedokázala vyřešit těžký krok z obliny do bočáku (který řešila jako předlezkyně). Další závodnice jej pak ale obešly a vymyslely přímější a jednodušší variantu. V druhé kvalifikační cestě, kterou bylo nutné topnout nedokázala dotáhnout dlouhý krok ze struktury do dírky ve stropě (místo dělalo velký problém i zkušeným závodnicím) a vybojovala bodované 27. místo. Natálie Tužová doplatila na nepozornost v první kvalifikační cestě, když necvakla expresku z jediného možného místa a už se nedokázala vrátit, v druhé cestě pak nestačila na dlouhý kříž a dlouhý překrok na malý stup na struktuře – skončila na 34. místě.

Junioři Ondra Hašek a Tomáš Lukášek se zařadili na 28.  a 29. místo, když se jim moc nepodařila první kvalifikační cesta, která vedla po obrovských oblinách, do kterých je náročné umět se dobře vyvážit a každá chyba znamená nekompromisní pád. V druhé kvalifikační cestě po útvarech připomínajících uřezané kmeny stromů se dobře vedlo Ondrovi a bylo škoda, že se mu nepodařilo dotáhnout krok přes hranu…

 

Mnichov Mnichov Mnichov Mnichov

 

Odpolední kvalifikace patřily B dívkám, A chlapcům a Juniorkám. Markéta Janošová se opět suverénně probojovala do finále po tečování topu v jedné a 2. nejlepším výkonu spolu s dalšími dvěma soupeřkami v cestě druhé. Nikola Králíková v první kvalifikační cestě předvedla neskutečný boj až do konce časového limitu, který jí vynesl 14. pozici a před nástupem do druhé cesty věděla, že pro postup do finále musí dolézt na úroveň Markéty Janošové. To ji zřejmě rozhodilo a už od začátku se zdržovala hledáním stupů a těch nejlepších úchopů na nepříjemných oblinách  - celkově se umístila na 28. pozici.

 

Chlapci A kategorie museli také pro postup do finále alespoň jednu z cest topovat, což se žádnému z našich zástupců nepodařilo. Šimon a Štěpán Potůčkovi solidně zalezli v jejich první kvalifikaci a zvlášť Šimon dolezl do kroku přes hranu čerstvý a nechal se rozhodit hledáním pozice pro cvakání expresky, což se nevyplatilo. V druhé cestě si pak vylosoval „pečlivou“ jističku, která mu v nepříjemné pozici 3x nepovolila lano na cvakání expresky, což ho vyčerpalo do dalších kroků a umístil se na bodovaném 28. místě. Štěpán se celkově, po velmi podobných výkonech umístil 31. O něco níže se dostali Jiří Churavý a Albert Musil – obliny byly nekompromisní a je třeba do budoucna lezení po nich ještě více vyhledávat. V druhé „fyzické“ cestě se Albert a Jirka podle jejich slov vyčerpali už ve spodní pasáži a nakonec obsadili 41. a 36. místo.

 

Kvalifikace Juniorek – kategorie sice méně početná, ale plná velmi kvalitních závodnic znamenala pro naši reprezentaci úspěch. Lenka Slezáková, se po dramatickém čekání, kdy se do poslední chvíle zdálo „že to nevyjde“ probojovala do finále. V první cestě vylezla téměř pod top, kde už, podle jejích slov,  nemohla dál a v druhé cestě předvedla skvělý výkon – 7. v cestě, takže celkově se dostala na 10. postupovou pozici. Sabina Večeřová dosáhla v první kvalifikační cestě stejného výkonu jako Jana Ondřejová, který jim zajistil 16. místo v cestě a bylo jasné, že v druhé kvalifikační cestě budou muset zabojovat. Bohužel obě se nedostaly přes technickou pasáž, Sabina už byla téměř za ní, když se jí nepodařilo přestoupit s jedné struktury na druhou-šlo o stejný překrok, který se nevyšel ani Natálii Tužové a mnohým dalším soupeřkám.

 

Nedělní finále zahájila Markéta Janošová a  díky svému odhodlanému a bojovnému přístupu – bylo jasné, že přišla cestu vylézt- se mohla radovat z krásného třetího místa. Následovalo finále A dívek s Eliškou Adamovskou, která byla také v dobré psychické pohodě a namotivovaná dostat ze sebe maximum. V cestě se ale trošku „zasekla“ v kroku ze stisku do spoďáku, kdy se  dlouhým hledáním stupů vyčerpala a obsadila výborné 6. místo. Eliška ale nebyla se svým výkonem spokojená, protože dolezla pod své možnosti a jen díky chybě, ze které se neuměla srovnat předčasně spadla. Dobré ponaučení pro příště….

Lenka Slezáková se v izolaci před finálem necítila fyzicky úplně nejlépe, ale byla připravená zabojovat. Bohužel se v nepříjemném kroku  do spoďáku na struktuře a zvedání nohou vyčerpala a v dalším přidáním ruky spadla. Celkově obsadila 10.místo.

 

3.místo Markéty Janošové, 6. místo Elišky Adamovské, 10. místo Lenky Slezákové, 14. místo Marka Jeligy a 23. pozice Ondry Slezáka byly úspěchem naší mládežnické reprezentace. Další výsledky nebyly asi podle očekávání závodníků, ale každá zkušennost je cenná a další trénink se bude jistě odvíjet v jejím duchu.

 

V celkovém pořadí Evropského poháru  mládeže v lezení na obtížnost se hned 4 naši reprezentanti umístili v první desítce – Markéta Janošová 4. místo, Eliška Adamovská 4. místo, Kuba Konečný 4. místo a Lenka Slezáková 7. místo….

 

Saša Gendová, foto Petra Popieluchová 

Instagram

Instagram Horosvaz