Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost v Chamonix

Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost v Chamonix
13. 07. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Další závod Světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost, který se ve dnech 11. – 13. 7. konal ve francouzském horském středisku Chamonix, přinesl úspěch českým barvám v obou disciplínách – postup do semifinále vybojoval v lezení na obtížnost Jakub Konečný a osmifinálovou účast v lezení na rychlost Jan Kříž.

 

Chamonix

 

                Vynikajícího výsledku dosáhl v lezení na obtížnost věkem ještě junior Jakub Konečný, když mezi více než stodesítkou lezců dokázal postoupit do semifinále, kde obsadil vynikající 9. místo.

Jakub zahajoval v kvalifikační cestě č. 1, kde s převahou dolezl do závěrečné pasáže a zastavilo ho až popohození nad výlezovou hranou. Protože v tomto místě spadlo 22 lezců (a poměrně intenzivně se na jejich výkony protestovalo), znamenalo to pro Kubu nakonec dělenou 14. – 35. pozici v cestě. Ve druhé kvalifikaci se Jakub výborně vyrovnal s technickými problémy ve spodní pasáži a dolezl tři kroky pod top, což pro něj znamenalo dělenou 22. – 29. příčku v cestě. Geometrický průměr umístění z obou cest znamenal, že do obvykle šestadvacetičlenného finále tentokrát postoupilo 28 lezců, mezi těmi se shodným umístěním na 25. – 28. pozici i český reprezentant.

 

Chamonix Chamonix Chamonix Chamonix

 

                Do semifinále tak vzhledem k postavení v rankingu nastupoval Jakub jako první. V cestě, která byla náročná zejména na čtení problémů a technická řešení, dokázal lézt dlouho bez chyb a uplatňovat své hlavní přednosti, jimiž jsou silová vytrvalost a schopnost si v cestě odpočinout. Propracoval se tak až na hranu profilu, kde se mu nepodařilo cvaknout expresku a nabral v nepříjemném kroku dírku nesprávnými dvěma prsty. Dokázal ještě udělat atypický krok s otočením zády ke stěně bez nohou do další dírky, ale pak už nebyl schopen situaci vyřešit, což znamenalo celkové 9. místo. Rozhodčí mu sice nejprve zapsali nesprávný výkon, který by ho posouval o dvě příčky níž, ale okamžitý protest českých koučů vedl k opravě. Přestože jde o Jakubův nejlepší životní výsledek v závodě SP, má trochu smolnou příchuť, protože český reprezentant byl prvním nepostupujícím do osmičlenného finále, přičemž jeho semifinálový výkon má stejnou bodovou hodnotu, jako výkon 8. Japonce Tanaky, o jehož postupu rozhodl lepší výsledek z kvalifikace.

 

Chamonix

 

                Dalším našim reprezentantům se závod nevydařil. Vojtěch Trojan v cestě č. 2., kde zahajoval, měl opět problémy se zmrzlými prsty, ale i tak se dokázal dobře vyrovnat s technickou pasáží v polovině cesty a obsadil zde dělenou 58. – 68. pozici. V kvalifikaci č. 1 se pak dostal na svůj vytrvalostní limit, což mu vyneslo dělenou 92. – 97. příčku v cestě a 83. celkově. Tomáš Binter ml. zahajoval rovněž v kvalifikaci č. 2, kde zbytečně zkazil dynamický krok na začátku technické sekvence, což pro něj znamenalo dělené 97. – 108. místo v cestě, v kvalifikaci č. 1 pak křečovitá snaha o zlepšení výsledku vedla k řadě chyb, které se sečetly na dělenou 87. – 91. pozici v cestě a 100. celkově.

 

Chamonix

 

                Výsledková loterie ve srovnání s předchozím závodem ve Villars nejen posunula Jakuba Konečného vzhůru o 50 míst, ale také z osmi finalistů soutěže mužů jich pět vyměnila, když např. pátý z Villars a vítěz tamního semifinále Rakušan Rudiger v Chamonix skončil až 76. Vítězem závodu se stal Ital Stefano Ghisolfi.

 

                Mezi více než devadesáti ženami v lezení na obtížnost jsme měli dvě zástupkyně – obě věkem ještě patřící do kategorie A (16 – 17 let), obě Elišky – Adamovskou a Novotnou - a pro obě to byl první životní start ve Světovém poháru. Obě zahajovaly v kvalifikační cestě č. 1 a obě také podaly při svém debutu velmi dobrý výkon.

 

Chamonix Chamonix Chamonix Chamonix

 

                Eliška Adamovská v první cestě lezla velmi jistě až do dynamického kříže na výlezové hraně, po němž neudržela chyt na struktuře, což pro ni znamenalo dělené 42. – 60. místo v cestě, o které se rozdělila s takovými lezkyněmi, jako jsou Rakušanka Röck, Američanka Buhrfriend či Švýcarka Choong. Ve druhé kvalifikaci dokázala své umístění ještě vylepšit, když ji zastavilo až dynamo do obliny nad výlezovou hranou. Eliška zde obsadila dělenou 37. – 41. pozici, což jí celkově vyneslo velmi dobrou dělenou 44. – 46. příčku.

 

                Eliška O. Novotná bojuje s výškovým handicapem a do nedávna měla problémy s dynamickými kroky, ale hned v první kvalifikační cestě ukázala, že to druhé už neplatí. Povinné dynamo zvládla s přehledem a nebýt toho, že po dalším dynamickém kroku pod hranou nenašla správný stup, mohla ještě pokračovat. Její výkon znamenal v první kvalifikaci dělené 72. – 73. místo. Ve druhé cestě bylo povinných dynam hned několik, Eliška s prvními dvěma neměla žádné problémy, pro třetí si našla po poradě s trenéry vlastní statické řešení, ale další přece jen těsně nedotáhla. To pro ni znamenalo dělenou 70. – 72. příčku ve druhé kvalifikaci a 74. celkově. V dané konkurenci jde o solidní výsledek – až za Eliškou skončila např. semifinalistka závodu SP v Edinburghu Jenifer Wood či 4. závodnice juniorského mistrovství Evropy v lezení na obtížnost a stříbrná medailistka MEJ v boulderingu Ida Kups.

 

                Vítězkou závodu žen se stala Rakušanka Jessica Pilz, která v semifinále i finále překonala slovinský supertalent a vítězku předchozího závodu ve Villars Janju Garnbret.

 

                Postup do osmifinále vybojoval pro české barvy mezi více než osmdesátkou závodníků v lezení na rychlost Jan Kříž. Ten po prvním kvalifikačním kole figuroval těsně za hranicí osmifinále. Druhý pokus dle dohody s trenérkou Evou Křížovou „vykrosil“ na reprezentačním věštcem předpovězených 6,20 s, což mu vyneslo postup ze 13. pozice. V osmifinále pak v souboji s Italem Fossalim od startu těsně vedl, ve druhé polovině si ale strhnul zraněné bříško prstu, což ho rozhodilo a Honza spadl. Byla z toho celková 15. příčka, což je sice velmi dobrý výsledek, ale vzhledem k průběhu bohužel zároveň výsledek rovněž smolný.

 

                Hanka Křížová, věkem patřící ještě do kategorie A, vybojovala mezi více než šedesáti lezkyněmi 43. místo, když si znovu dokázala zlepšit osobní rekord na 10,90 s a opět se tak přiblížila šanci na postup do vyřazovacích bojů na blížícím se mládežnickém světovém šampionátu v Moskvě.

 

                Děkujeme všem závodníkům i koučům za zodpovědný přístup a partnerovi mládežnické reprezentace společnosti Montura za podporu.

 

                Další závod SP v lezení na obtížnost bude již 20. – 21. 7. ve francouzském Brianconu, následující závod SP v lezení na obtížnost a rychlost pak bude 27. – 28. 7. v italském Arcu.

 

Tomáš Binter

foto Petra Adamovská a Tomáš Binter ml.

 

Instagram

Instagram Horosvaz