Používání a seminář o monitorovacím tréninkovém prostředí Yarmill

31. 07. 2020 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Co je to Yarmill?

Yarmill je sportovní aplikace, se kterou trénují profesionální sportovci a trenéři u nás i v zahraničí. V ČR jsou jeho uživatelé od vodních slalomářů, přes všechny lyžaře a biatlonisty až třeba po sportovní střelce a nově nás sportovní lezce. Yarmill byl zvolen jako primární tréninková platforma sportovními resorty Dukla, Olymp i Victoria. Základní funkcionalitou Yarmilla je tréninkový deník, který je každému sportu přizpůsoben podle jeho specifik. Více zde: https://yarmill.com/czYarmill_logo_color_vertical

Yarmill a ČHS

Uběhl první půlrok od zavedení používání monitorovacího tréninkového prostředí Yarmill pro členy VSCM. Tuto aplikaci mají k dispozici i osobní trenéři členů VSCM. Vedení reprezentace postupně rozšiřuje členství i na další zájemce z řad reprezentace. Do budoucna se plánuje zajistit členství všem reprezentantům soutěžního lezení, členům Sps (nově vznikající podpora talentované mládeže do 14 let pod Sportovními středisky) a všem jejich osobním trenérům. Dalším krokem bude snaha nabídnout Yarmilla i členským oddílům.

Prostředí Yarmill umožňuje efektivní zaznamenávaní tréninkových plánů tvořených trenéry. Výhodou tohoto prostředí je následné zaznamenávaní skutečnosti (reálně odtrénovaných tréninkových jednotek) od samotných závodníků, kterou si každý trenér může velmi jednoduše a rychle porovnávat s původním plánem.

Yarmill ovšem neslouží pouze jako platforma podporující celý proces řízení tréninku od plánování, přes tréninkovou evidenci, ale umožňuje zpracování analytických dat na žádost s konkrétními požadavky. Další velkou výhodou je databáze tisíce videí, které slouží jako podpora při plánování konkrétních cviků.

Nutno podotknout, že si své prostředí vytváří na míru opravdu každý sportovní svaz, organizace nebo tým dle specifik daného sportu. Je to živé prostředí, na jehož vývoji se podílíme dle našich představ a plánujeme spoustu dalších novinek do budoucna.

Seminář od Victorie

IMG_20200730_181429

Na konci června byli zástupci Českého horolezeckého svazu pozváni na seminář s tématem tréninkových deníků od vrcholového sportovního centra Victoria. Zde jsme měli možnost slyšet zkušenosti úspěšných trenérů a odborníků na datovou analýzu ve sportu, a to od samotných začátků přes zavádění, používání a následné vyhodnocování dat přes aplikaci Yarmill.

IMG_20200730_181311

Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV, dvojnásobný olympijský vítěz

Hodnocení používání aplikace Yarmill našich nejlepších závodníků

Eliška Adamovská

„Když jsem o tomto tréninkovém deníku slyšela poprvé, moje konzervativní já bylo rozhodně proti, protože jsem byla zvyklá na sdílené tabulky, které jsme se Sašou (pozn. Trenérka Alexandra Gendová) používaly roky.

Když jsem ale na Yarmilla přešla, zjistila jsem, že mezi hlavní výhody tohoto deníku určitě patří jednoduchost, přehlednost, ale i to, že mě motivuje a vzbuzuje ve mě potřebu mít všechny své tréninky a pocity z nich zapsané.

Vzhledem k tomu, že se často potřebuji ke svému tréninku vracet a analyzovat ho, je super mít všechno takhle na jednom místě. Každý den se fakt upřímně těším, až si všechny pocity dopíšu, což mi přijde skvělý i proto, že se nad tím pak více zamýšlím.“

Adam Ondra

„Yarmill je pro mě skvělým tréninkovým deníkem, který nikdy neztratím a který je vždy v dosahu, když mám u sebe nabité elektronické zařízení. Zapisování je pro mě jednoduché a přehledné, a proto i motivující k tomu, abych nejen pilně trénoval, ale i pilně zapisoval. Systém nutí k zamyšlení i samotné reprezentanty nad svým tréninkem a pocity, a nevede jen ke slepému splnění tréninkového plánu stanoveného trenérem.“

Na závěr hodnocení reprezentační trenérky Alexandry Gendové

„Připojuji se s hodnocením Yarmilla z pozice osobního trenéra několika uživatelů. Po letech používání sdílených google tabulek oceňuji možnost “obsloužit” všechny sportovce na jednom místě a tím i rychle reagovat na jejich hodnocení a pocity, plánovat trénink na mnoho týdnů dopředu rámcově prostřednictvím jejich “motivů”, možnost využívat i video databáze cviků. Také oceňuji existenci analytické tabulky, která se stále zdokonaluje a díky jejímuž vyplňování se sportovci učí ještě více rozumět tomu, co a proč trénují. Do budoucna se těším na trenérskou aplikaci, která mi umožní ještě efektivněji reagovat a komunikovat se svými svěřenci.“

Iva Vejmolová
Koordinátorka reprezentace a VSCM v soutěžním lezení ČHS