První letošní boulder závod ovládl Jáchym Cink a Bára Zítková!

28. 02. 2023

Poslední únorový víkend odstartoval 1. ligu ve sportovním lezení 2023. V sobotu se na pražské Jungli proběhlo 1. kolo Českého poháru v boulderu pro kategorie U16-U20 a dospělé, které bylo záeroveň prvním nominačním závodem do české reprezentace. V neděli bojovali o první pohárové body kategorie U14.

Petr Chodura_Jungle_Bouldering_230225161501

Sobotní závod odstartoval kategorií U16, která stejně jako kategorie U14 závodí pouze v jednom kole, tedy bez finále. Na mladé závodníky čekalo 6 boulderů, o které se, stejně jako o ostatní bouldery v tomto závodě,  postarali Vojta Trojan, Honza Šolc, Anežka Radouchová a Danny Sjödin Holas.  Mezi chlapci předvedl svou dominanci dle očekávání Jan Štípek. Ten na první pokus prošel všemi bouldery, kromě jednoho, který dal ,,až” na druhý pokus. Druhé místo vybojoval Jonáš Švejcar, který využil jen o jeden pokus navíc. Na třetí místo dosáhl Antonín Kořenský, kterému se také podařilo vylézt všech 6 boulderů.

Kategorie dívek lezla na lehce upraveném setu chlapeckých boulderů v kombinaci s novými bouldery. Pro první místo si dolezla Natálie Paarová, která na přelez všech šesti boulderů potřebovala pouhých 10 pokusů. Druhá Lucie Vojáčková vylezla taktéž vše, přičemž pokusů využila o 3 víc. Pěti přelezenými bouldery a 3. místem se může pyšnit Nikola Barošová.

U18
1. Jan Štípek, Nikola Barošová

2. Jonáš Švejcar, Lucie Vojáčková

3. Antonín Kořenský, Nikola Barošová

Natálie Paarová

Kategorie U18, U20 a dospělí závodí dvoukolově, tedy v kvalifikaci a osm nejlepších také v následném finále dospělých.

Ženská kvalifikace se nesla spíše v duchu lehčích boulderů, což potvrzuje i to, že sedm děvčat z celkových osmi postupujících dosáhlo všech šesti topů. Kolu vévodila Michaela Smetanová, která na přelez veškerých boulderů použila pouhých 7 pokusů. Ostatní holky potrápily koordinační bouldery podstatně víc. Ze druhého místa postoupila do finále Slovenka Lea Slobodová (12 pokusů) a z třetího Barbora Zítková (14 pokusů). Dívky doplnily Eliška Adamovská, Arina Jurčenko, Viktorie Konečná, Tereza Širůčková, Ema Galeová a Mariana Janošová. Do finále postoupilo devět dívek namísto osmi z důvodu postupu slovenské závodnice.

Bářin skvělý kvalifikační výkon stačil také na prvenství v kategorii U20. Nám všem tak předvedla nečekaný velký comeback na scénu a stala se největším překvapením závodu. Druhé místo v juniorkách (U20) získala Sabina Skoupá a pódium doplnila Michaela Hornychová. V kategorii U18 nejlépe zalezla Lea Svobodová (Slovensko), která za sebou na druhém místě nechala favoritku Viktorii Konečnou a také Arinu Jurčenko.

Mužská závodní část startovala ve dvou kvalifikačních skupinách a stavěči si pro ně připravili velmi obtížný set komplexních boulderů. Všech šest problémů se podařilo topovat pouze Martinu Straníkovi, což ho poslalo do finále ze suverénního prvního místa. O boulder méně poslali Marek Jeliga a Lukáš Mokroluský, kteří tak postoupili z druhého a třetího místa. Finálovou sestavu zkompletoval Jáchym Cink, Šimon Potůček, Ondřej Mázl, Štěpán Stráník a Štěpán Potůček.

Na základě kvalifikačních výkonů zvítězil v kategorii U20 Ondřej Mázl, druhé a třetí místo brali Štěpán Bulena a Lukáš Hacura. Svou zlatou premiéru v kategorii U18 zažil Lukáš Mokroluský následován Lysanderen Naimjim a Markem Paříkem.

U18

1. Lukáš Mokroluský, Lea Svobodová (SVK)

2. Lysander Najmjim, Viktorie Konečná

3. Marek Pařík, Arina Jurčenko

U20

1. Ondřej Mázl, Barbora Zítková

2. Štěpán Bulena, Sabina Skoupá

3. Lukáš Hacura, Michaela Hornychová

Bára Zítková

Mužské a ženské finále se odehrálo v pozdních večerních hodinách a přineslo poněkud nečekané výsledky, včetně nových tváří na těch nejvyšších stupních. Mezi ženami proběhlo napínavé a velmi vyrovnané finále, ve kterém se nepouštěla žádná chyba. Zvítězit se podařilo Barboře Zítkové, která společně s Arinou Jurčenko vylezla všechny bouldery, a tak mezi těmito děvčaty rozhodl počet pokusů.

Pro Báru, která si od závodů dávala pár let pauzu, jde o teprve první účast mezi dospělými, což dělá z tohoto umístění ještě větší parádu! Třetí místo pak s výsledkem 3 topů a 4 zón vybojovala Míša Smetanová

V mužích si své první vítězství na poli dospělých připsal Jáchym Cink, který s ladností poslal všechny čtyři bouldery, přičemž za sebou o dva pokusy nechal i favorita, Martina Stráníka. Šimon Potůček, který dal o jeden top méně, doplnil bednu svým třetím místem.

Dospělí

1. Jáchym Cink, Barbora Zítková

2. Martin Stráník, Arina Jurčenko

3. Šimon Potůček, Míša Smetanová

Jáchym Cink

Nejmladší kategorie U10 - U14 závodily v neděli. Charakterově bylo složení boulderů podobné, jako předchozí den, tedy několik silových a nechyběly ani technické kolmice a modernější kroky. Obtížnost boulderů byla trefená tak, aby si děti co nejvíce zalezly.

V kategorii U10 rozhodovaly o pódiových umístěních především pokusy. Mezi chlapci obsadili kvůli naprosto shodnému výsledku šesti topů dosažených na sedm pokusů první místo hned dva závodníci. V kategoriích U12 a U14 se závodníci rozřadili o poznání lépe.

U10

1. Šimon Kopáček, Jakub Abrahám & Štěpánka Trávníčková