Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

MEJ Imst 2013 - Obtížnost a rychlost

MEJ Imst 2013 - Obtížnost a rychlost
02. 08. 2013 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (4)

Ve dnech 25. – 28. srpna 2013 se v rakouském Imstu konalo Mistrovství Evropy mládeže v lezení na obtížnost a rychlost, jehož se zúčastnila i česká mládežnická reprezentace. Naše výprava si sice z Imstu neodvezla žádnou medaili, výrazným pozitivem však je zvýšení výkonnostní úrovně celého reprezentačního družstva jak ve srovnání s loňským ME ve francouzském Gémozacu, tak s loňským EYC v Imstu - a to i při výrazném zvýšení konkurence ve všech kategoriích.

 

Rychlost:

Už v pátek byla na programu kompletní soutěž v lezení na rychlost. Z dopoledních kvalifikací postoupil do vyřazovacích bojů z českých závodníků pouze několikanásobný medailista závodů EYC Jan Kříž v kategorii A (16 – 17 let) ve vynikajícím osobním rekordu 6,92s. Ve čtvrtfinále ale chyboval a ocitl se na hranici pádu, čímž bylo po medailových nadějích, i Honzovo celkové 7. místo je však v této konkurenci velkým úspěchem. V kategorii A startovali další dva čeští reprezentanti - Miroslav Doseděl skončil na 22. a Jan Doseděl na 23. pozici.

V rychlosti měla Česká republika své zástupce ještě mezi chlapci v kategorii B (14 – 15 let) a dívkami v kategorii A – Jan Krutil obsadil mezi nejmladšími chlapci solidní 13. příčku, podobně si mezi staršími dívkami vedla 14. Veronika Scheuerová, Andrea Pokorná skončila na 17. místě.

 

Vzhledem k tomu, že se rychlost v posledních letech leze téměř výhradně na standardní cestě, lze srovnávat časy a sledovat tak vývoj disciplíny. Z tohoto úhlu je zajímavé srovnání s ME dospělých, které se v roce 2010 konalo právě v Imstu a kde náš Libor Hroza získal stříbrnou medaili. Zatímco tehdy byl mezi dospělými nejrychlejším časem soutěže výkon 7,04s a na kvalifikaci do vyřazovacích bojů stačily časy přes 9s, letos mezi chlapci v kategorii A byl nejrychlejším časem soutěže výkon 6,60s, pod 7 sekund se vešlo 5 závodníků a na kvalifikaci do vyřazovacích bojů bylo nutno se vejít pod 7,5s. Šestnáctiletí bratři Dosedělové by se na ME 2010 se svým letošním výkonem vešli mezi dospělými do bodované třicítky a porazili dalšího českého závodníka Šváchu, ačkoli tehdy se do startovního pole mezi dospělými neprosadil žádný závodník v tomto věku…

 

Obtížnost:

V sobotu pak byly na programu kvalifikace v početně silně obsazené soutěži v lezení na obtížnost – celkově kolem třech stovek lezců, téměř 70 chlapců v kategorii A a dokonce i obvykle početně slabší (a o to výkonnostně silnější) juniorské kategorie (18 – 19 let) byly výrazně zastoupeny – 44 juniorů a 34 juniorek.

Kvalifikace se lezly tak, že všechny kategorie měly svou první kvalifikační cestu dopoledne a druhou odpoledne. Protože odpolední bouřka přinesla výraznou změnu podmínek (ochlazení o 15 stupňů a totální změnu vlhkosti), změnila se v průběhu jedné kategorie i obtížnost 2. kvalifikační cesty – dle slov stavěčů - zhruba o půl stupně (tedy např. z 10- na 9+), což bohužel odnesli i čeští závodníci startující na začátku 2. kvalifikací, některým to naopak přineslo výhodu.

 

Výborně do závodu vstoupily české reprezentantky v nejmladší kategorii B – Veronika Peltrámová byla po první cestě 12. – 13. s odstupem jediného kroku od desátého a tedy postupového místa a pouhé dva chyty od topu, o krok za ní dolezla 16. Eliška Vlčková, Kateřina Zachrdlová skončila v cestě na děleném 20. - 25. místě, když do cesty nastupovala jako čtvrtá v pořadí a v kvalifikaci lezené flash se tak nemohla příliš poučit od soupeřek.

Do druhé kvalifikační cesty poslal los jako druhou Veroniku Peltrámovou a třetí Elišku Vlčkovou, což pro obě znamenalo ty nejhorší podmínky. Obě závodnice bojovaly, Veronika Peltrámová vyřešila krizovou situaci takticky, což znamenalo dělenou 19. příčku v cestě a celkově 17. místo, Eliška Vlčková zůstala 2 kroky za ní, v cestě skončila na dělené 26. a celkově 21. pozici. Změna počasí přinesla zlepšení podmínek pro Kateřinu Zachrdlovou a ta jich skvěle využila – po vynikajícím výkonu skončila v cestě na děleném 7. místě a jen vinou výsledku z první kvalifikace jí tak uniklo finále – celkově nakonec obsadila vynikající 14. příčku.

Mezi chlapci v kategorii B se z českých reprezentantů představil první Vojta Trojan a lezl výborně – jeho výkon znamenal 21. místo v cestě, byl pouhé 2 chyty od desátého a tedy postupového výkonu, kterého dosáhl mj. pozdější celkový vítěz Ital Carnati. I druhý český lezec Jakub Dvouletý podal výborný výkon – 26. příčka v cestě v konkurenci 52 závodníků v kategorii při jeho vůbec prvním startu na mezinárodní úrovni je bezesporu úspěch! Vypadalo to, že cesta Čechům svědčí a tak všichni čekali, co zde předvedou Petr Kliger a Vojta Vlk a nestačili se divit: Petr Kliger udělal zcela zbytečný krok z nesprávné nohy v poměrně lehké sekvenci v první polovině – pád a 49. místo v cestě a o krok dál podcenil chyt Vojta Vlk – 45. místo v cestě. Chyby obou závodníků bohužel pramenily z charakteru cest, s nimiž se setkávají na českých stěnách a často i v závodech – u nás lze většinou dílčí chyby napravit, na této úrovni už ne.

Do druhé kvalifikační cesty nastupoval navíc Petr Kliger jako úplně první z celého startovního pole, tedy v již zmíněných nepříznivých podmínkách a bez možnosti nastudovat řešení od svých soupeřů, takže to na velké zlepšení nevypadalo. Petr však zabojoval, dosáhl děleného 25. výkonu v cestě, od ještě lepšího výsledku ho dělil kousek štěstí v rozhodujícím kroku a celkově to stačilo na 37. příčku. Skvěle se s druhou cestou vyrovnal Vojta Vlk – dělené 14. místo v cestě, pouhý krok od 8. výkonu – a to ještě spadl v důsledku chyby, fyzicky byl ještě schopen lézt. Součet výsledků první a druhé cesty pak Vojtovi přisoudil celkové 26. místo. Naopak Kubovi Dvouletému silová cesta po špatných oblinách nesedla – 43. pozice v cestě a 36. celkově, na první mezinárodní závod je to však velmi solidní výsledek. Celkového nejlepšího výsledku z našich nejmladších chlapců dosáhl Vojta Trojan – ve druhé cestě kromě lezeckých obtíží bojoval i se silným větrem, který přinesl změnu počasí (a odnesl řadu reklam a dalších částí závodního prostoru), dosáhl zde stejného výkonu jako Petr Kliger (dělené 25. místo) a v součtu obou cest to znamenalo výsledné 24. místo.

 

Soutěžící z kategorií A a junioři již mohou závodit s dospělými, proto se mezi nimi objevuje řada lezců, startujících ve světovém poháru, kromě talentu je zde nezbytný dlouhodobý systematický trénink a prosadit se zde je nesmírně těžké.

Mezi dívkami v kategorii A jako druhá ze všech startujících do první kvalifikační cesty nastoupila Veronika Scheuerová, technicky se výborně vyrovnala prvními kritickými místy a dolezla si v první kvalifikační cestě pro 28. příčku. Na Andreu Pokornou byla tato cesta po oblinách příliš silová a skončila zde 38. Největší česká naděje v této kategorii (a loňská vítězka závodu EYC v kategorii B) Jana Vincourková nenašla takové technické řešení jako Veronika Scheuerová a v cestě obsadila 30. místo. Veronice pak nesedla druhá kvalifikace, 39. pozice v této cestě pro ni znamenala celkovou 35. příčku, Andrea Pokorná se naopak v této cestě zlepšila na 34. místo, což přesto znamenalo 38. pozici celkově. Jana Vincourková ve druhé cestě zabojovala, dolezla si v ní pro 18. místo a celkově se tak posunula na 22. příčku.

 

Vzhledem k tomu, že téměř 70 chlapců startujících v kategorii A by nestihlo odlézt v jedné cestě za půl dne, závodilo se v této kategorii paralelně dopoledne i odpoledne ve dvou cestách. Obě nejlépe z našich reprezentantů zvládl Martin Jech, který v cestě č. 2 (kterou ovšem lezl jako svou první) dosáhl výborného 18. výkonu, v cestě č. 1 pak byl 38., z čehož vzorec pro výpočet pořadí vytvořil celkovou 31. pozici. Je třeba připomenout, že Martin startuje ve všech mezinárodních závodech na vlastní náklady, protože si při nominačních závodech vybral své slabší chvilky…

Vojtovi Sedláčkovi se v cestě č. 1 nepodařilo vyřešit odlez z kruhové struktury (dělené 52. místo), stejně se zde vedlo i Markovi Škorpilovi, který skončil o „plus“ za ním (dělené 55. místo). V cestě č. 2 se oba zlepšili – Vojta Sedláček na dělené 31. místo v cestě a celkově na 47. pozici, Marek Škorpil (o dva chyty za ním) na dělené 42. místo v cestě, což znamenalo celkově 56. příčku.

Nováčkovskou daň zaplatil při svém prvním reprezentačním startu Denis Pail – v první cestě mu ve spodní části uklouzla noha (61. místo), ve druhé mu při jeho malé výšce chyběl kousek silové převahy k dotažení dlouhého kroku (58. místo) – opět se zde projevily návyky z domácích cest. Celkově obsadil Denis 62. pozici, důležitější než umístění je ale pro Denise zkušenost ze závodu této úrovně, kterou zúročí v dalším tréninku.

 

Ve výkonnostně nejsilnějších juniorských kategoriích jsme měli 4 zástupce. Mezi juniorkami pouze Terezu Svobodovou - dlouholetou finálovou jistotu v závodech mládeže, držitelku dvou medailí ze závodů EYC a celkově 4. závodnici loňského celkového pořadí EYC v kategorii A, která se letos posunula mezi juniorky. Tereza na letošním EYC v Edinburghu svým finálovým umístěním dokázala, že přechod do starší kategorie zvládla, ovšem v Imstu bohužel potvrdila svou zdejší bilanci – na rozdíl od většiny destinací se jí zde nikdy nedařilo a nikdy zde nebyla ve finále. A protože v první kvalifikační cestě udělala fatální chybu a skončila 25., byla druhá cesta v takto silné kategorii už jen bojem o umístění. Tu už Tereza lezla bez chyb a skončila v ní na 9. místě, celkově to pak znamenalo sice i tak solidní 15. pozici, ale vzhledem k tomu, že při obdobném výkonu v první cestě by na postup do finále stačila i 14. příčka ve druhé, je pro ni tento výsledek zklamáním.

Mezi juniory Českou republiku reprezentovali 3 závodníci. Pro Michala Petřeka šlo o první reprezentační start v životě - a začínat na mezinárodním poli v juniorech, kde se obtížnost kvalifikačních cest pohybuje okolo klasifikace 10- (v těch lepších podmínkách, v horším počasí se zde dle slov stavěčů posunula až na čistou 10), není vůbec nic jednoduchého. Michal Petřek dosáhl v první kvalifikační cestě 37. výkonu, ve druhé byl pak 35. a celkově to znamenalo 37. pozici.

Podstatně zkušenějším reprezentantem je Michal Štěpánek alias Ovečkin – tomu nevyšla první cesta, kde obsadil dělené 30. místo, ve druhé se zlepšil na 23. pozici, což celkově znamenalo solidní bodované 29. místo v nejsilnější kategorii.

Posledním českým zástupcem mezi juniory byl Petr Čermák, který startuje v této kategorii prvním rokem, je však zkušeným reprezentantem - má za sebou několik finálových umístění ze závodů EYC z předchozích let a letos svým 11. místem z EYC v Edinburghu potvrdil, že přechod do vyšší kategorie zvládl a dlouhodobě si udržuje vysokou výkonnost. To Petr dokázal i zde – v první cestě 17. výkon, ve druhé pak uplatnil zkušenost, vymyslel vlastní řešení v místě, které zastavilo dva pozdější finalisty a bohužel po jeho přelezení zřejmě z euforie chyboval – přesto to znamenalo vynikající 11. pozici v cestě a celkově výborné 15. místo v nejsilnější kategorii.

 

Imst byl i letos pohromou pro řadu favoritů, kteří nepostoupili do finále – např. Nikita Suyushkin (juniorský mistr světa 2012), Anna Tiripa (semifinalistka SP), Karoline Sinnhuber (vítězka EYC Edinburgh 2013) atd. Imst je také místem, kde se českým reprezentantům v lezení na obtížnost tradičně nedaří, nejde však o žádný paranormální jev, je to dáno charakterem lezeckých profilů (dlouhé málo převislé cesty zakončené stropem) a chytů, na něž se čeští lezci nemají v ČR kde připravit.

Přestože se zde sešla podstatně silnější konkurence, než na zdejším loňském EYC i než na ME v Gémozacu, získala zde česká výprava v lezení na obtížnost 9 bodovaných míst, 3 místa v první patnáctce a z výsledků většiny závodníků v jedné z cest je patrné, že jejich výkonnostní potenciál je podstatně vyšší, než jejich aktuální celkový výsledek. Výrazně vzhůru se celkovými výsledky proti minulým letům posunuli i lezci, jimž se závod nevydařil…

 

Všem závodníkům děkujeme za jejich přístup k reprezentaci a přejeme hodně úspěchů při dalších startech.

 

Za komisi soutěžního lezení mládeže

Tomáš Binter

| Komentáře(4)
Instagram

Instagram Horosvaz