Adam Ondra mistrem světa v boulderingu

25. 08. 2014 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Mistrovství světa v boulderingu, které se konalo 21. - 23. 8. v německém Mnichově, přineslo vynikající úspěch českým barvám, když zde Adam Ondra vybojoval svůj první titul mistra světa mezi dospělými, výborný je i výsledek Martina Stráníka, který postoupil do semifinále.

MS začalo ve čtvrtek kvalifikací mužů, v níž se představilo 112 lezců. Zde se nejvíce dařilo Martinovi Stráníkovi, který do dvacetičlenného semifinále postoupil z 5. místa, když v první kvalifikační skupině skončil třetí se 4 topy a 5 zónami, stejně jako druhý Němec Hojer, který byl před ním pouze na pokusy. Vítěz kvalifikační skupiny Rakušan Fischuber měl stejný počet topů na nejméně pokusů, ale pouze 4 zóny. Adam Ondra startoval ve druhé kvalifikační skupině, kde obsadil 7. pozici, což znamenalo postup do semifinále z 13. místa. Další naši reprezentanti se do semifinále neprobojovali - Štěpán Stráník skončil 53., Jan Chvála 69. a Petr Handlíř, startující na vlastní náklady, obsadil 100. příčku.

V pátek byla na programu kvalifikace žen, do které nastoupilo 80 závodnic. Našim reprezentantkám příliš neseděly kvalifikační bouldery, a tak se žádné z nich nepodařilo postoupit do semifinále - Petra Růžičková obsadila celkovou 47. pozici, Silvě Rajfové patří 51. příčka, Dominika Dupalová při své premiéře na mistrovství světa vybojovala 53. místo a Nelly Kudrová skončila 77.

V sobotu dopoledne se lezlo semifinále obou kategorií. Martin Stráník v kvalifikaci ukázal formu, která dávala šanci na postup až do šestičlenného finále, ale v semifinále se mu bohužel tolik nedařilo - síly měl sice pořád dost, ale obtížně se mu četly jednotlivé problémy a poměrně dlouho hledal optimální řešení, takže pak chyběl čas na úspěšný pokus. Nakonec z toho byla celková 15. pozice, což je bezesporu vynikající, ale je jasné, že Martin na finále měl... Adam Ondra byl naopak v semifinále v podstatně větší pohodě, než v kvalifikaci - neporadil si pouze s jedním boulderem a jeho výkon 3 topy na 7 pokusů a 3 zóny na 6 pokusů znamenal postup do finále z děleného 1. místa, protože zcela stejný výkon si zapsal i Němec Jan Hojer, který lezl ve finále jako poslední díky lepšímu umístění z kvalifikace (upraveno na základě připomínky Evy Ondrové).

Sobotní večerní finále přineslo drama s dobrým koncem pro české barvy: závod se od začátku jevil jako souboj mezi Janem Hojerem a Adamem Ondrou, přičemž až do posledního bouldru měl mírně navrch Hojer.

První boulder s rozhodujícím krokem do topu Ondra i Hojer vylezli na 1. pokus, přičemž Adam předvedl technickou fintu s rozepřením nohy o spodek struktury, Hojer naopak brutální sílu, když bez technických fines zvládl krok, který nikdo z dalších finalistů neudělal.

Ve druhém boulderu se Adamovi nedařilo udělat nepříjemný dynamický krok do chytu s přepadem druhou rukou do plytké struktury ve spodní části a až posledním nástupem na hranici časového limitu tento boulder 8. pokusem vylezl, Hojer toto místo překonal staticky a 1. pokusem vylezl celý boulder, takže měl v tu chvíli náskok 7 pokusů na top.

Třetí boulder oběma závodníkům dlouho vzdoroval opět hned po nástupu. Hojer ho ještě po chybě v horní části nakonec vylezl až pokusem zahájeným v poslední sekundě časového limitu. Adam vypotřeboval na nalezení správného řešení o 5 pokusů méně, a i když mu v úspěšném pokusu po vyřešení úvodního problému opakovaně uklouzly nohy, dokázal se probojovat do topu, takže bylo jasné, že vše se rozhodne v posledním boulderu, před nímž měl Hojer náskok 2 pokusů na top a 5 pokusů na zónu.

Adam byl na posledním boulderu nekompromisní. Potom, co v prvním pokusu zjistil, že struktury v klíčovém místě nepůjde překonat silou, předvedl ve druhém perfektní technické řešení, boulder vylezl a nezbývalo než čekat, co předvede Hojer, který v tu chvíli měl 4 pokusy na to, aby vybojoval titul. Hojer ovšem problém nedokázal vůbec vyřešit, v boulderu nezapsal ani zónu a Adam Ondra se tak stal mistrem světa! Jana Hojera navíc poslední boulder odsunul až na 3. místo, protože se před něj dostal Slovinec Jernej Kruder, který sice v prvním boulderu zapsal jenom zónu, ale všechny další vylezl shodně na 4. pokus, což v konečném účtování znamenalo 3 topy na 12 pokusů a 4 zóny na 13 pokusů, zatímco Hojer zaznamenal rovněž 3 topy na 12 pokusů, ale pouze 3 zóny na 9 pokusů. Vítězný výkon Adama Ondry byl 4 topy na 16 pokusů a rovněž 4 zóny na 16 pokusů.

Mistryní světa mezi ženami se stala domácí závodnice Juliane Wurm, stříbro si do USA odváží Alex Puccio a bronz získala Japonka Akiyo Noguchi.

Česká republika obsadila v pořadí národů, kam se každé zemi započítávají body třech nejúspěšnějších lezců v jednotlivých kategoriích, vynikající 5. místo ze 43 zúčastněných zemí.

Adam Ondra tedy přivezl České republice historicky první titul mistra světa v boulderingu - dosud byly nejlepšími českými výsledky z MS v této disciplíně 2. místa Martina Stráníka z roku 2007 ze španělského Aviles a Adama Ondry z italského Arca 2011, v ženách pak 3. místo Věry Kotasové-Kostruhové z roku 2005 právě z Mnichova, kde je zřejmě pro české bouldristy příznivé klima.

Adam Ondra se ale dle vlastních slov připravuje hlavně na obtížnost. Mistrovství světa v lezení na obtížnost a rychlost se koná od 8. do 14. 9. ve španělském Gijónu (které leží nedaleko Aviles...) a kromě Adama Ondry, který se nyní prezentuje ve vynikající formě, se zde představí i další čeští reprezentanti s ambicemi na dobrý výsledek.

Tomáš Binter

Semifinále: