4. SP v ledolezení 2014 - Champagny en Vanoise, Francie

Ve dnech 31.1. a 1.2. se ve francouzském Champagny en Vanoise konalo další kolo letošní série IWC. Český horolezecký svaz reprezentovali Lucie Hrozová, Martina Kratochvílová, Jan Straka a Radek Lienerth.

Poprvé v historii IWC měla Česká republika v semifinále tři zástupce, kdy dokonce Honza Straka postupoval z kvalifikace na děleném třetím místě. Radek Lienerth skončil v druhé kvalifikační cestě na nepostupové 15. příčce.

Jako první nastoupila do semifinále Martina Kratochvílová, kterou zastavila až nešťastně zahozená zbraň v přechodu do stropu. Oproti kvalifikaci si polepšila, ale určité zklamání bylo znát, protože jak síla, tak čas byly na víc než 13. místo.

Druhou v pořadí našich semifinalistů byla Lucka Hrozová. Už v kvalifikaci bylo vidět, že není v pořádku, a vylezla ji bez používání jedné nohy. Bohužel v semifinále už to nešlo a tak po procvaknutí třetí expresky (paté celkově) nedokázala bez použití nohy optimálně zatížit nepříjemný chyt a sklouzla. Celkově 17. místo a nezbývá než doufat, že se do ME v ruské Ufě, kam pojede jako jediný reprezentant, dá noha do použitelného stavu.

Jako poslední nastoupil z našich Honza Straka a vzal to naplno hned od začátku. Kroky, z nichž řada lezců před ním padala, přecházel bez mrknutí a poprvé se trochu zaseknul až při přechodu ze stropu do ledu. I přes velmi malé zkušenosti s ledem si s ledovými pasážemi poradil výborně a možná nakonec jen zkušenosti rozhodly o těsném nepostoupení do finále, když skončil těsně za Janezem Svoljšakem na 9. místě.

Je potěšující vidět, že se skupinka lezců schopných zalézt semifinále rozrůstá. Navíc když je vidět, že ani finálová účast není úplné Sci-fi.

Radek Lienerth

fotografie Radek Lienerth a Jan Straka