1. kolo ČP v ledolezení 2022

12. 04. 2022 | Rubrika: Závodní ledolezení, drytool

V sobotu 9. 4. 2022 se, za účasti 28 závodníků z České republiky a Polska,  uskutečnil na pilíři u Brněnské přehrady první letošní závod v ledolezení na obtížnost. Vítězi se stali úřadující mistr ČR 2021 David Kouřil (HO Lokomotiva Brno) a Lu Hrbáčová (Rocky monkeys Brno). Více než potěšující pak byla účast 13 závodníků v kategoriích mládeže U10, U12, U14 a B.

1. kolo ČP v ledolezení

Jedním z aktuálních témat pořadatelského oddílu HO Lokomotiva Brno je organizace závodů určených spíše pro mládež a začínající ledolezce, kteří mají obavu soutěžit na MČR a závodech EP.

Pro první závod jsme se rozhodli začít zvolna, tedy menším počtem závodníků, co nejjednoduššími pravidly a co nejmenší ekonomické náklady. Prostě „starej, dobrej a zlatej“ PUNK. Bylo připraveno celkem sedm cest po barevně odlišených chytech, do třetiny vždy velmi lehké, převážně s dřevěnými kostkami, tak aby se dalo lézt i bez maček v lezečkách. Horní části cest už dávali zabrat i rozlezenějším a zkušenějším lezcům. Z hlediska bezpečnosti jsme se rozhodli udělat závod kompletně s jištěním Top-Rope. Časový limit na cestu byl 4 minuty, každý si podle zákresu zapisoval dosaženou bodovou hodnotu chytů (zjednodušené bodování) a pro případ bodové shody jsme měřili čas v dosaženém Topu a dvou pomocných zónách v každé cestě.

Nástrahy všech cest se v časovém limitu podařilo vyřešit pouze Davidovi Kouřilovi (HO Lokomotiva Brno), který tak se sedmi Topy zvítězil. Na druhém místě se umístil se šesti Topy Jakub Šibor (HO Lokomotiva Brno) a na třetím místě se čtyřmi Topy Mateusz Paszek (UKA Warszawa, POL).

20220409-DryToolCup-JarniCenaBrna_02020220409-DryToolCup-JarniCenaBrna_063

V kategorii žen obsadila první místo Lu Hrbáčová (Rocky monkeys Brno), druhé Veronika Šteflová (HO Lokomotiva Brno) a třetí Adela Vaverková (Rocky Monkeys Brno). Klobouk dolů před výkony holek, které na závodech poprvé nazuly drytoolovky a chytily cepíny do rukou.

IMG_20220409_152203

Samostatnou kategorií pak byl zápolení mladších ročníků. Oba mládežníci kategorie B se neztratili i v celkovém pořadí (Tereza Cikánková 3. místo, Matyáš Lienerth 6.místo). Všech sedm cest zkusily vylézt ještě Aneta Borovcová a Lucie Veselá, ti menší pak zůstali u dvou, či tří cest, vhodných jak pro jejich výšku, tak zejména lezení v lezečkách.

IMG_20220409_130228

Celkově se jednalo o velmi vydařenou sobotu a velkou spoustu podnětů a nápadů jak obdobný koncept závodu vlastně realizovat. Pilíř je tedy připraven na trenink v průběhu léta, ale hlavně počítáme s ožitím naplno opět s nástupem chladnějších podzimních dnů.

Radek "Zoban" Lienerth