Nové povolení lezení pro Český ráj

01. 12. 2016

Na základě žádosti ČHS vydala Agentura ochrany přírody a krajiny - Správa CHKO Český ráj nový souhlas s provozováním horolezectví na území Českého ráje.

Nové povolení platí do konce roku 2021Díky vstřícnosti správy CHKO jsou podmínky pro lezení o něco příznivější než dosud.

Téměř ve všech povolených lokalitách / sektorech se smí lézt od 1.4. do 31.10, tzn. že v řadě sektorů došlo k rozšíření období, kdy jsou skály pro horolezce otevřené.

• Výjimkou je jen Hruboskalsko – obvod Čertova ruka a Kozákov (vyjma Měsíčního údolí), kde je lezení povoleno od 1.7.
  • Suché skály a Pantheon jsou opět otevřeny celoročně, Vobtrubcův lom pro ledolezení při dostatečné vrstvě ledu.

Ve většině povolených lokalit / sektorů se smí lézt na všechny lezecké objekty evidované k 17.10.2016 v databázi Skály ČR, to znamená, že lezení není omezeno pouze na vyjmenované skály.

Výjimky jsou tyto:

• Vidlák – povolena jen Hlavatá a Válečník, po Zvěda a Pyrit (Poupě)
  • Žehrov, Příhrazy, Příhrazská údolíčka – obora není povolena
  • Prachovské skály – není povolen Javorový důl, Fortna, Starý hrádek a Dračí sluj

Prvovýstupy jsou možné na skalách, které jsou evidovány k 17.10.2016 v databázi Skály ČR.

• Povolování prvovýstupů je plně v kompetenci OVK v těchto lokalitách: Příhrazy vč. údolíček, Drábské světničky, Hruboskalsko vyjma údolíček, Rovné skály, Skalany, Kacanovy, Pohoř, Vysoké kolo, Žehrov, Prachovské skály vyjma Babinec a Lahole, Klokočské skály, Betlémské skály, Pantheon, Suché skály, Chléviště, Frýdštejn, Kaich, Zbirohy, Koberovy.
  • Povolování prvovýstupů jen s předchozím souhlasem správy CHKO: Kamenice (skály na Mužském), Valečov, Plakánek, Hruboskalská údolíčka, Hrůdka, Kozlov, Krkaviny, Markův kout, Pleskkoty, Pohoř, Vidlák, Věžák, Babinec a Lahole (Prachov), Hrdoňovice, Přivýšina, Sokol, Drábovna, Kozákov, Měsíční údolí p. Kozákovem.

Zcela nově je povoleno používání Mg na Panteonu - v sektorech I. a II. liga. O tuto výjimku jsme požádali vzhledem k tomu, že tuto část Pantheonu lze považovat spíše za sportovní oblast a s Mg se zde již dlouhou dobu leze.

Pravidla lezení v pískovcových oblastech v Čechách samozřejmě platí na celém území CHKO. Jedná se o zákaz lezení na mokrém písku, zákaz poškozování skal, zákaz používání Mg (vyjma sektorů I. a II. liga Pantheonu) apod. Explicitně je zakázáno lezení top rope (opět vyjma uvedených sektorů Pantheonu), lanové družstvo by mělo mít max. 5 osob apod. Prosíme, abyste se s podmínkami lezení seznámili a dodržovali všechna stanovená pravidla.

Rozšířené povolení se podařilo vyjednat i díky vrcholovým komisím a správcům skal, kteří se starají o jednotlivé oblasti Českého ráje - děkujeme.

Povolení horolezectví 2016 - 2021

Povolení horolezectví 2016 - 2021 - seznam skal