První polovina května byla nabitá instruktorskými kurzy

20. 05. 2022 | Rubrika: Vzdělávání

V první polovině května proběhla řada našich instruktorských kurzů pro růlzné oblasti horolezectví.
SCI
28. 4. - 1. 5. – kurz RCI, lanové techniky

Na přelomu dubna a května proběhl zahajovací blok kurzu RCI (Instruktor skalního lezení), který proběhl na Vysočině na Milovech. První den se konaly přijímací zkoušky, výcvik byl zaměřen na uzlování, navazování, "partnercheck", práce s lanem a materiálem, lezení top-rope a jištění. Následující dny probíhal metodický nácvik techniky spouštění, techniky záchrany, dále výcvik na skalách - lezení na prvním konci, zakládání dočasných jistících bodů, nácvik vybudování štandu, techniky lezení, rušení vratného bodu, slaňování, jištění pomocí různých pomůcek, sebezáchrana, dopomoc druholezci, záchrana atd.

Kurzu se účastnilo 6 zájemců pod vedením Lukáše Tkáče.

6.-8. 5. – kurz CWI, přijímací zkouška a vzdělávací blok na umělé stěně

Na lezecké stěně TJ loko v Plzni se konal zahajovací kurz CWI (Instruktor lezení na umělé stěně). Vzhledem k tomu, že na stěně nebyli téměř žádní další návštěvníci, byly podmínky pro kurz v podstatě ideální. V pátek proběhlo přijímací řízení, které bylo založeno na přelezení cesty 5+ UIAA a znalosti základních uzlů. Všichni adepti prošli bez problémů. V sobotu bylo v odpolední části na programu slaňování a jištění na štandu, k čemuž se využila také venkovní lezecká věž ve Škoda sportparku. V neděli proběhly nácviky metodických výstupů. Kurzu se účastnilo 8 zájemců pod vedením Karla Kříže.
CWI

6.-8. 5. – doškolení pro instruktory První pomoc

Na Vysočině proběhl doškolovací kurz pro instruktory ČHS zaměřený na první pomoc a záchranu. Hlavní část kurzu probíhala přímo v terénu a na skalách a byla zaměřena na praktické nácviky řešení nehod v lezeckém terénu. Součástí programu bylo také seznámení s aktuálními poznatky z oblasti první pomoci, resuscitace, záchrany a horské medicíny.

Všichni účastníci (16 osob) úspěšně prošli závěrečným přezkoušením.

Kurz probíhal pod vedením Martina Honzíka a Pavla Neumanna.

První pomocPrvní pomoc

13.-15. 5. – kurz SCI, přijímací zkouška a vzdělávací blok na skalách

Kurz se uskutečnil v Krkonoších v oblasti Dolní Dvůr za účasti sedmi zájemců. Vše probíhalo dle plánu, podmínky a počasí vyšly skvěle. Kurz byl zahájen přijímacími zkouškami, tedy přelezením cesty minimální obtížnosti 5 UIAA stylem RP, následovaly ukázky ze znalosti uzlů. Dále probíhal metodický nácvik a výcvik na skalách dle rámcového programu, závěrem kurzu proběhlo opakování, přezkoušení a metodické výstupy. Kurzem úspěšně prošlo všech 7 zájemců. Lektorem byl Vojta Dvořák.

SCISCISCI

M. Košatková, ČHS