Zemřela B. Karasová, čestná členka ČHS

22. 04. 2014 | Rubrika: O ČHS, Historie horolezectví

Dostali jsme smutnou zprávu, že dne 17.4. 2014 zemřela paní Blažena "Bláža" Karasová, významná československá horolezkyně a čestná členka Českého horolezeckého svazu.

B. Karasová byla přední československou horolezkyní 50. let minulého století, lézt začala za 2. světové války na pískovci s legendárním Joskou Smítkou. Na svém kontě má 225 výstupů a 4 prvovýstupy ve Vysokých Tatrách, působila i v Rile, Julských Alpách, Pyrenejích, ve Walliských Alpách a na Kavkaze. V letech 1951 - 1954 byla členkou československého reprezentačního družstva a současně vedoucí ženské části horolezecké reprezentace. Podporovala ženské horolezectví, nejen jako funkcionářka, ale i jako dlouholetá účastnice mezinárodního ženského horolezeckého spolku RHM (Randes-Vous-Haute-Montagne). Více informací naleznete v rubrice Osobnosti.

Poslední rozloučení s B. Karasovou se koná v úterý 29. dubna 2014 v Praze, ve velké obřadní síni Strašnického krematoria. Smuteční oznámení.

B. Valentová