Facebook

Český horolezecký svaz

Mladí alpinisté - Sokolíci - v Sasku

Mladí alpinisté - Sokolíci - v Sasku
07. 06. 2018 | Rubrika: Alpinismus, RSS - iSport.cz

Ve dnech 18.–22. 5. 2018 proběhlo v saských oblastech Schrammsteine, Affensteine a Rathen soustředění týmu mladých alpinistů - Sokolíků ČHS. Z osmičlenného týmu, který byl sestaven začátkem letošního roku (článek V Praze se vybírali noví "Sokolíci") se prvního výjezdu zúčastnili Zbyšek Černohous, Alex Fraňková, Juraj Kováčik, Sam Maštálko, Kuba Skočdopole a Eliška Vlčková. Místo omluveného Honzy Nováka a Lukáše Ondráška vyrazili do Saska náhradníci Anna Šebestíková a Šimon Janošec. Průvodcem po saských cestách byl Standa Mitáč a instruktor Ondra Horáček. 

Další akce je plánovaná koncem července – tradiční lezení v Alpách.

 

Sasko 2018 Kováčik_S.Mitáč

Juraj Kováčik v cestě Kotzwand VIIa na Falkenstein

 

Partnerem projektu Sokolíci je značka Mountain Equipment

Mountain Equipment

Projekt dále podporují značky Tendon a Rock Empire.

 

S. Mitáč, vedoucí týmu Sokolíků a autor všech fotografií

 


Úvodní soustředění v Sasku popisuje členka týmu Alex Fraňková

V pátek 18. května večer jsme se sešli v bivaku pod Torsteinem a první slet Sokolíků mohl začít. Někteří byli na písku zatím jen párkrát, a tak se krom společného seznamování museli seznamovat i se smyčkami, s novými slovy jako štand, hodiny či obhoz, s trochu jiným materiálem, který se solí pod rukama, a na kterém občas drží lezečka setsakramentsky špatně a občas až podezřele dobře, a také s tím, že i stometrová cesta může mít pouze jeden chyt (pokud se jedná o spáru či o komín).

Sasko 2018_Fraňková 2_S.Mitáč

Alex Fraňková v cestě Sudwand VIIc na Hoher Torstein

 

Je zvláštní, jak rychle se dokáže člověk přizpůsobit a jak málo mu stačí k životu. Najednou zjistí, že tři kruhy v cestě je skoro příliš, že ta dvě písmenka, Mg, která k lezení na první pohled neodlučitelně patří, zas tak potřebná asi nejsou, a že litr vody na den je zbytečnej luxus.

 

Za ty čtyři dny, které byly snad tisíckrát kratší, než cesta ze spacáku ven, dokonce padla i desítka – ,,boulderista“ Kuba Skočdopole vylezl pověstné Bublinky na Falkenstein! My ostatní jsme byli poněkud skromnější a dokázali jsme se uspokojit ,, jen" nějakými devítkami a osmičkami. I když se mezi nimi skrýval nejeden Meisterweg! Jako například Šavle na Domwächter (Säbel VIIIa, RP VIIIb), do které všem krásně naservírovala smyčky Bětka, takže se z cesty mistrů stala spíše cesta sportovní, nebo o poznání morálovější Westwand.

 

Sasko 2018_Skočdopole 1_S.Mitáč

Kuba Skočdopole v čistém přelezu Buntschillernde Seifenblase Xa

 

Co by to ale bylo za lezecký výjezd do Saska, kdybychom si neudělali výlet do historie a nenavštívili bustu Oscara Schustera s dnes již oleštěným nosem, která je zapuštěná do skály zhruba v půlce legendární cesty Schusterweg na Falkenstein z roku 1892. Někdo solo, někdo radši na laně, ale všichni jsme se dostali na vrchol tak akorát, abychom mohli sledovat impozantní západ Slunce zahalený do cigaretového dýmu.

 

Sasko 2018_Fraňková Vlčková_S.Mitáč

Bětka Vlčková dobírá Alex Fraňkovou (Sudwand VIIc na Hoher Torstein)

 

Třešničkou na dortu celé akce Sokolíků byl výstup stometrovou stěnou na Pekelného psa (Höllenhund), který se ale po poledni opravdu rozžhavil! Vidina vody a stínu nás hnala kupředu a pomohla nám vyvarovat se zbytečných pádů, které by náš výstup jen zpomalily.

 

Poslední společnou zastávkou byl Lidl v Bad Schandau, kde jsme si nakoupili goudu jung v akci do foroty, takže na dalším společném výjezdu, na který se všichni děsně těšíme, určitě nebudeme strádat!

 

Sasko 2018_S.Mitáč

Nejdůležitější je dobře se najíst

 

Díky moc všem Sokolíkům, Odpadlíkům a hlavně Standovi za skvělý prodloužený víkend ve skalách!!!

 

Alex Fraňková

 

S dojmy dalšího ze Sokolíků, Jakuba Skočdopole, se můžete seznámit na webu www.emontana.cz