Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Závody Českého poháru ve skialpinismu 2013 - VERTICAL RACE LYSÁ HORA a O dřevěného Krakonoše

Závody Českého poháru ve skialpinismu 2013 - VERTICAL RACE LYSÁ HORA a O dřevěného Krakonoše
13. 03. 2013 | Rubrika: Závodní skialpinismus

Rokytnice nad Jizerou se stala dějištěm dvou závodů Českého poháru ve skialpinismu - v sobotu 23. 2. 2013 proběhl VERTICAL RACE LYSÁ HORA a v sobotu 9. 3. 2013 tradiční závod O dřevěného Krakonoše 2013, který pořádá místní TJ Spartak Alpin club Rokytnice nad Jizerou ve spolupráci s Horskou službou ČR.

 

Stalo se již úsměvnou tradicí, že na Vertical Race počasí závodníkům vůbec nepřeje, přesto se pořadatelům podařilo celý závod zorganizovat a na trať se v hustém sněžení a silném nárazovém větru vydalo 58 odhodlaných závodníků. O medaile soutěžili v devíti kategoriích, a to: muži, ženy, junioři, juniorky, kadeti, kadetky, veteráni a open muži, open ženy.

 

Se ztíženými podmínkami a tratí dlouhou 6330 metrů s převýšením 736 m si stejně jako loni nejlépe poradil Radoslav Groh z AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu. A i když si v zuřící vánici oproti loňsku o dvě minuty pohoršil, zastavil se jeho čas na 00:44:17. Na záda mu jako jediný dýchal s absolutně druhým nejlepším časem junior Dominik Sádlo rovněž z AKLVK. V mužích jako druhý skončil opět trochu smolně Michal Štantejský ze Špindlu a na třetím místě dokončil Jan Hepnar z Orlických hor.

 

Mezi ženami zvítězila Michaela Mannová před Petrou Volfovou a třetí Janou Nekvindovou. Kategorie kadeti - kadetky a open muži - open ženy měly trať zkrácenou a končily na horské chatě Dvoračky.

 

fotografie ze závodu Vertical Race 2013:

 

Naproti tomu při závodu „O dřevěného Krakonoše 2013“ panovalo velmi teplé počasí, které se ovšem negativně podepsalo na kvalitě sněhu, a tak všechny sjezdy ve volném terénu ubíraly závodníkům spousty sil.

 

Na start již dvanáctého ročníku se postavilo celkem 73 závodníků a závodnic, rozdělených do devíti kategorií. Pořadateli byly vytyčeny celkem tři trasy.

 

Na tu nejkratší, dvanáctikilometrovou s převýšením 915 metrů, se vydali kadeti, kadetky, juniorky, open muži a open ženy. Mezi kadety zvítězil David Novák a Lenka Hanyšová, mezi juniorkami Lucie Luštincová a z příchozích si s tratí nejlépe poradili Zdeněk Kříž a Martina Smětáková.

 

Středně náročnou trať pak měli před sebou junioři a ženy. Tato trasa měřila 19 km a pozitivní převýšení činilo 1450 m. Nejlépe jí zvládl náš velmi úspěšný reprezentant Dominik Sádlo a časem 2:01:50 nedal ostatním žádnou šanci. Dominik ve svém věku již velmi dobře konkuruje našim nejlepším mužům. Ženskou kategorii ovládla Michaela Mannová, která zvítězila před druhou Petrou Volfovou a třetí Janou Nekvindovou časem 2:37:50.

 

Nejdelší a nejnáročnější trať museli zvládnout muži a veteráni. Jejich trasa měřila 20,6 km s převýšením 1701 m. Účastníci stoupali od spodní stanice lanovky na Lysou horu, dále sjeli po červené sjezdovce k Huťské boudě, odkud stoupáním pokračovali přes chatu Dvoračky směrem do Kotelních jam až na Čihadlo. Zde sundali stoupací pásy a Hlubokou strouhou sjeli pod chatu Erlebaška a dále až na Vidlici. Odtud stoupali na tuleních pásech na hlavní vrchol Vlčího hřebene. Následoval náročný sjezd volným terénem zpět na Vidlici. Po dalším výstupu na vedlejší vrchol Vlčího hřebene sjeli závodníci přes Jabloneckou cestu k Huťskému potoku. Tady již naposledy nalepili stoupací pásy a podruhé absolvovali výstup na Lysou horu. Po červené sjezdovce „FIS“ pak už jen sjížděli do prostoru startu a cíle. Cílovou pásku jako první protnul Radoslav Groh z AKLVK Alpine Pro Ski Trab teamu a neuvěřitelným časem 2:09:21 porazil o minutu a půl druhého Michala Štantejského ze SAC Špindlerův Mlýn. Třetí příčku vybojoval Jan Hepnar ze Skialpin klubu HS Orlické hory. Mezi veterány zvítězil Petr Novák před Janem Fajtem a Liborem Dvořáčkem.

 

I přes náročné podmínky na trati se závod velmi vydařil a nedošlo k žádnému zranění.

 

fotografie ze závodu "O dřevěného Krakonoše 2013":

 

Bližší informace a výsledky najdete na stránkách pořadatele obou závodů.

 

Finále Českého poháru proběhne 31. 3. 2013 ve Špindlerově Mlýně, závod je zároveň i Mistrovstvím České republiky. Propozice závodu a plakát si můžete stáhnout z našich stránek.

 

Radana Plevková, sekretariát ČHS, za použití částí textu a fotografií od pořadatele závodu