Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

AKTUALIZACE - ISMF Mistrovství Evropy ve skialpinismu v Andoře

AKTUALIZACE - ISMF Mistrovství Evropy ve skialpinismu v Andoře
18. 02. 2014 | Rubrika: Závodní skialpinismus, RSS - iSport.cz

Ve středu 12.2. odcestovala kompletní tříčlenná výprava reprezentantů ve skialpinismu na ISMF Mistrovství Evropy do Andorry. Za Českou republiku závodí v hlavní mužské kategorii Michal Štantejský, Dominik Sádlo v kategorii juniorů a David Novák za kadety.

 

Průběžné zpravodajství:

16.2. ARCALÍS ANDORRA INDIVIDUAL RACE

Na nedělní dopoledne připravili pořadatelé v Andoře individuální závod jednotlivců. Bohužel se do puntíku vyplnila předpověď, v nižších polohách pršelo, ve středisku Arcalís, kde se závodilo, vydatně chumelilo a připadlo nějakých 30 centimetrů nového sněhu. Bohužel to ovlivnilo atraktivitu závodu, pořadatelé museli upravit původně plánované trasy. Jak většina závodníků v cíli uvedla, díky mlze, větru a hustému sněžení nebylo vidět vůbec nic ani ve výstupech, a už vůbec ne ve sjezdech. Ani závodníci, ani diváci z toho nic neměli. Naštěstí trasy závodu byly mnoha dobrovolníky prošlapané a vítr je nestačil komplet zafoukat. Sjezdy byly extrémně těžké v čerstvém hlubokém sněhu.  Ale podmínky měli všichni stejné. Startovalo se v Arcalís ve výšce 1960 metrů nad mořem, cíl byl na jiném místě o nějakých 100 výškových metrů výš.


Seniory čekalo pět výstupů s celkovým převýšením 1900 metrů a celkem čtyřikrát absolvovali chůzi na botách s lyžemi na batohu. Nejvyšším bodem byl Cap del la Coma s nadmořskou výškou 2750 metrů nad mořem. Český reprezentant v této kategorii Michal Štantejský obsadil 32.příčku, byl o jedno místo lepší, než v úvodní den na Vertical Race. V cíli uvedl, že je rád, že to má za sebou, že v podobném „humusu“ už dlouho nezávodil. Závod vyhrál i díky svým sjezdařským schopnostem Villiam Bon Mardion z Francie. Druhý skončil Matheo Eydalin a třetí nestárnoucí Manfred Reicheger, oba z velmoci skialpinismu, Itálie. Závod žen měl stejnou vítězku, jako v pátek, Bon Mardionovu reprezentační kolegyni Laetitii Roux.

 

Junioři měli úvod závodu stejný, jako senioři, vynechali pouze jedno jejich stoupání a museli zdolat převýšení 1590 metrů. Bronzový z pátečního Vertical Race Dominik Sádlo se držel od startu ve vedoucí skupině, ze které se postupně odpoutávala trojice soupeřů. Dominik je s několika dalšími závodníky pronásledoval, ale s přibývajícími metry se dostavovala únava a dál už bojoval každý sám jak s nástrahami počasí, tak s extrémně těžkou trasou. Cíl protnul jako první, po celé trase hnaný svým fan-clubem, skoro domácí, Oriol Cardona ze Španělska a porazil největšího favorita závodu Federica Nicoliniho z Itálie. Třetí skončil další z Italů Pietro Canclini a náš Dominik jen těsně prohrál se švýcarem Baptistem Sticherem boj o čtvrté místo. Uznal, že soupeři byli tentokrát lepší. Na stupně vítězů se přece jenom podíval, pořadatelé vyhlašovali nejlepších šest juniorů.

 

Kadetské kategorie čekal závod ještě o jeden kopec zkrácený a převýšení jejich trasy bylo 1200 metrů. Český zástupce v kategorii kadetů David Novák bojoval celou trasu okolo desátého místa, nakonec se jen těsně do desítky nevešel, a obsadil jedenáctou příčku. Stylem start-cíl zcela ovládl závod Davide Magnini z Itálie.

D. Novák, D. Sádlo a M. Štantejský při závodě jednotlivců - na lyžích i při výstupu na botách

výstup mužů, výstup juniorů, stupně vítězů - D. Sádlo na 5. příčce

 

Příští rok čeká skialpinisty světový šampionát ve švýcarském Verbier, tentokrát by se mělo závodit kromě Vertical Race a Individual Race, jako v letošním roce, i ve sprintu, v týmovém závodě, a ve štafetách. Protože je Verbier z České republiky výrazně blíž než Andorra, pojede snad do Švýcarska víc českých reprezentantů a přivezou s sebou i české fanoušky.

 

Kolotoč světového poháru ještě letos nekončí, za čtrnáct dní pokračuje ve Švýcarku v Les Diablerets a za dalších pět týdnů vyvrcholí v norském Tromso. Český reprezentant Dominik Sádlo drží průběžnou čtvrtou příčku mezi juniory a je tak velmi blízko medailovým pozicím.

 

Štěpán Pleskač

vedoucí reprezentace ČR ve skialpinismu

 


 

14.2. ARINSAL ANDORRA VERTICAL RACE


Mistrovství Evropy ve skialpinismu je pro letošní rok pouze dvoudenní a závodníky starého kontinentu čekaly dva závody. V pátek 14. února je to Vertical Race – závod pouze do vrchu a na neděli je plánovaný Individual Race. Do Andorry vyrazila ve středu česká reprezentace ve složení David Novák, Dominik Sádlo a Michal Štantejský a čekalo je bezmála 2000 kilometrů v autě.

Do Andorry vyrazila ve středu česká reprezentace ve složení David Novák, Dominik Sádlo a Michal Štantejský a čekalo je bezmála 2000 kilometrů v autě.

 

V italský den se může přejmenovat úvodní Vertical Race. Závodníci z Itálie totiž posbírali 9 medailí, ve čtyřech kategoriích vybojovali titul mistra Evropy. Český junior Dominik Sádlo vybojoval bronzovou medaili.

 

Závod Vertical Race startoval ve středisku Arinsal, muži, ženy a junioři startovali ve výšce 1590 metrů nad mořem a cíl je čekal po nastoupání 730 výškových metrů v sedle Port Negre. Kadeti a juniorky měli závod zkrácený, převýšení jejich trasy bylo 465 metrů a cíl měli ve stejném místě, ve výšce 2320 metrů nad mořem.

 

Jako první odstartovali kadeti i s českým zástupcem ve startovním poli Davidem Novákem. Ten při svém debutu v reprezentaci obsadil čtrnáctou příčku. Vítězem se stal suverénní Davide Magnini z Itálie.

O mnoho větší radost přinesl všem z české výpravy junior Dominik Sádlo. Ten byl od samého startu vidět v čelní skupině a držel se v boji o některou z medailí. Zhruba v polovině stoupání ztratil kontakt s vedoucí trojicí a v tu chvíli ztrácel asi 70 metrů. O chvilku později ale sebral veškeré zbytky sil, dostal se na třetí místo, krátce potom dokonce atakoval vedoucí dvojici. Ital Federico Niccolini v tu chvíli ale neskutečně zabral, dokázal tempo vystupňovat a po právu vyhrál.  Španěk Oriol Cardona si o chvilku později na zádech do cíle přivezl českého reprezentanta, a bral tak stříbro. Spokojený Dominik Sádlo po bojovném výkonu vybojoval bronzovou medaili.

 

D. Novák v závodu kadetů doběhl 14., D. Sádlo se probojoval ze čtvrtého místa na bronzovou pozici

Kategorii žen ovládla letos neporazitelná Laetitia Roux z Francie. Nejpočetnější kategorie mužů by se dala přirovnat k mistrovství Itálie. Vyhrál Robert Antonioli před Manfredem Raichegerem a Damianem Lenzim. Do vyhlašované šestice se vešli ještě dva závodníci z této skialpinistické velmoci. Český zástupce Michal Štantejský obsadil třiatřicátou příčku. Závod byl velmi vyrovnaný a před ním se v jedné jediné minutě prohnalo cílem 13 soupeřů.

M. Štantejský obsadil 33. příčku...závod byl velmi náročný i díky nadmořské výšce - vyčerpané závodníky "odklízejí" v cíli organizátoři z cesty

 

Štěpán Pleskač

vedoucí reprezentace


Pátek 14.2.:

 

Dnes probíhají závody ve verticalu a v neděli po jednom dni odpočinku budou závody v individuálu. Sobota je věnovaná open závodům, kterých se núčastníme.

 

Podle zatím neoficiálních zpráv se dnes mezi juniory Dominik Sádlo umístil na bronzové příčce!

 

Níže fotografie ze včerejšího slavnostního zahájení.

 

Pavel Jirsa, předseda komise soutěžního skialpinismu

 

 

reprezentační družstvo ve skialpinismu