Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Mistrovství světa ve skialpinismu v Andoře - individuál

11. 03. 2010 | Rubrika: Závodní skialpinismus | Komentáře (0)

Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux

ANDORRA CANILLO – individuálními závody pokra

čovalo v Andoře Mistrovství světa ve skialpinismu pro letošní rok. Ve středu závodili senioři a kategorie Espoir a ve čtvrtek kadeti a junioři.

V noci na st

ředu se rapidně změnilo počasí a napadlo asi 20 cm nového sněhu. Pořadatelé ve středisku Grau Roig šestaosmdesáti mužům a čtyřicítce žen nejprve start odsunuli o hodinu, později přeznačili trasu a vynechali jedno stoupání s následným sjezdem. Na vrchol Montmalús vysoký 2780 metrů se stoupalo dvakrát stejným výstupem, později následovala pasáž na mačkách na Serra Seca (2730 metrů vysoký), kde vrtulník v průběhu závodu dvakrát odpálil sníh a spustil na plánované trase závodu menší laviny. O náročnosti závodu svědčí vyčerpání a totální kolaps jedné z favoritek závodu Mirei Miró (vítězky pondělního Vertical Race), která za doprovodu jednoho ze španělských trenérů sotva sjela po prvním výstupu do prostoru cíle, kde ji hned převzali záchranáři.

Mistry sv

ěta v seniorských kategoriích se stali Florent Troillet ze Švýcarska a francouzská reprezentantka Laetitia Roux. V kategorii Espoir se z vítězství radovali Španěl Killian Jornet Burgada a Michaela Essl z Rakouska. Michal Štantejský si počínal nejlépe z českých reprezentantů a závod dokončil na třicátém druhém místě. V kategorii do třiadvaceti let se Ondřej Fejfar a Radek Groh srovnali za sebe stejně jako v pondělním Vertical race na patnáctou a šestnáctou příčku. Tentokrát si jenom vyměnili pořadí v cíli.

I ve

čtvrtek dělal těžkou hlavu pořadatelům těžký nový sníh, ke kterému se přidal velmi silný vítr. Trasa závodu juniorů a kadetů se ale tentokrát neměnila a z větší části kopírovala trasu seniorů. V mládežnických kategoriích startovalo pětadvacet juniorů a devatenáct juniorek a třináct kadetů a deset kadetek. První a poslední stoupání bylo úplně stejné jako trasa pro seniory, prostřední výstup Na prvním vrcholu Montmalús byl vítr v jednu chvíli tak silný, že některé závodníky porážel na zem. Pořadatelé dokonce uvažovali o zastavení závodu. Ve třech kategoriích nakonec zlato vybojovali stejní závodníci, jako v pondělním závodě Vertical Race. V kadetech si nejlépe počínali Louise Borgnet a Anton Palzer, v juniorkách si připsala na své konto druhou zlatou medaili Jennifer Fiechter. Pouze mezi juniory svoji první zlatou medaili vybojoval Robert Antonioli. Karolína Grohová po pomalejším začátku a postupném zrychlování závod dokončila na sedmém místě, Petra Volfová na místě šestnáctém.

V páte

čním Team Race a sobotních štafetách už závodníci České republiky nestartovali, stejně se rozhodla i slovenská výprava. Pro všechny zúčastněné státy byly tratě v Andoře nepříjemně vysoko položené. Některé výpravy zvolili před světovým šampionátem vysokohorská soustředění, někteří závodníci v podobných nadmořských výškách žijí a trénují. Česká minivýprava se s jednou bronzovou medailí letos musela spokojit s třináctou příčkou z třiadvaceti zúčastněných států. O tři místa před námi skončilo Polsko, i když nezískali jeho závodníci ani jeden z cenných kovů, jeden z donedávna úspěšných států Slovensko skončilo až za Českou republikou. V počtu získaných medailí se Česko umístilo na sedmém místě.

P

říští Mistrovství Evropy v Itálii bude snad pro české závodníky příznivější. Vyhneme se náročnému cestování a i trasy nebudou pro nás v tak vysoko položené.

VÝSLEDKY:

ESPOIR WOMEN

1. Michaela Essl Austria 02:07:12

ESPOIR MAN

1. Jornet Burgada Kilian Spain 01:30:54

15. Fejfar Ond

řej Czech republic 01:54:12

16. Groh Radek Czech republic 01:55:00

SENIOR WOMEN

1. Laetitia Roux France 01:48:49

SENIOR MAN

1. Florent Troillet Switzerland 01:30:50

46. Štantejský Michal Czech republic 01:46:56

CADET WOMEN:

1. Borgnet Louise France 01:19:15

CADET MAN

1. Palzer Anton Germany 00:59:25

JUNIOR WOMEN

1. Fiechter Jennifer Switzerland 01:49:32

7. Grohová Karolína Czech republic 02:03:11

16. Volfová Petra Czech republic 02:22:14

JUNIOR MAN

1. Robert Antonioli Italy 01:23:02

Št

ěpán Pleskač -vedoucí české výpravy na MS

Foto ze závodů: IMG_2642.jpg (obrázek JPEG), IMG_2703.jpg (obrázek JPEG), IMG_2870.jpg (obrázek JPEG), IMG_2970.jpg (obrázek JPEG), IMG_2982.jpg (obrázek JPEG)

| Komentáře(0)