Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Mistrovství světa ve skialpinismu - Claut Itálie

25. 02. 2011 | Rubrika: Závodní skialpinismus | Komentáře (0)

V uplynulém týdnu se zúčastnila tříčlenná reprezentace Mistrovství světa v italském Clautu. Naše nepočetná reprezentace ve složení Dominik Sádlo ( kadet ), Petra Volfová ( juniorka ) a Karolína Grohová ( espoir ) v konkurenci 250 závodníků z 21 zemí závodili ve třech disciplínách zavodního skialpinismu: závod jednotlivců, sprint a vertical.

Záčátek MS provázelo přesunutí jednotlivých závodů na pozdější termíny z důvodu napadnutí 90 cm nového sněhu těsně před zahájením šampionátu a tím i zvýšené riziko lavinového nebezpečí III. stupně. Naši reprezentanti vstoupili do závodů v pondělí 21.2. závodem jednotlivců.

Zpráva od vedoucího výpravy:

Mistrovství světa se v letošním roce konalo v zemi zaslíbené skialpinismu v Itálii. Horská vesnička Claut, která byla centrem celého Mistrovství světa, leží nedaleko nám důvěrně známého městečka Alpago, kde se konalo Mistrovství Europy v roce 2009.

Do centra dění jsme s malou českou výpravou ve složení Karolína Grohová, Petra Volfová a Dominik Sádlo, dorazili v pátek pozdě večer. V kanceláři pro závodníky bylo vše připravené. Získali jsme první informace o změnách v programu MS a odjeli jsme se ubytovat. Hotel jsme sdíleli s francouzkou a rumunskou výpravou v centru městečka Barcis vzdáleného 17 km z Claut. Stravování bylo lehce komplikované, snídaně byly přímo v hotelu, oběd v centru Claut a večeře 2 km od hotelu na hrázi přehrady, která se podél městečka Barcis nachází.

Program celého mistrovství byl z důvodu nepříznivých lavinových podmínek změněn a v sobotu se nezávodilo. Všichni závodníci tak měli dostatek času na seznámení se s okolním terénem a na důkladný odpočinek po cestě. V sobotu jsme navštívili středisko Piancavallo, kde pořadatelé připravili

 tratě pro Vertical a Sprinty. V neděli jsme si prohlédli start, cíl a část tratí juniorského závodu jednotlivců.

 

 Česká výprava měla jasně nadefinované priory pro jednotlivé závodníky. Karolína Grohová (žena do 23 let) se pečlivě připravovala na sprint a na vertical, který byl upraven z důvodu lavinového nebezpečí. Petra Volfová neměla konkrétní plány a tak se připravovala na všechny juniorské tratě. Dominik Sádlo si za svoji prioritu zvolil kadetský závod jednotlivců a sprint.

Do neděle byl v České výpravě klid před bouří. Po odpoledním informační schůzce byly známé trasy, výbava a čas startu juniorského závodu jednotlivců. Start se pro nedostatek sněhu v dolních partiích hor přesunul o 300 výškových metrů do hor. Závodníci se dopravili na start na lyžích. V 9:30 bylo odstartováno, první výstup (+230m) byl částečně po zasněžené cestě a poté terénem v lese. Dominik Sádlo si zde vybojoval výbornou pozici mezi prvními juniory a kadety. Následoval krátký technický sjezd (-100m), kde se příliš pořadí neměnilo. Druhý výstup byl mnohem delší a rozdělen do tří částí.

V první části stoupali závodníci poměrně strmě lesem (+260m) k úseku na mačkách (+40m). Úsek na mačkách byl vyšlapaný z předchozího dne od mužů a nášlapy tak byly poměrně vysoké. Třetí úsek napásech byl nejdelší a vedl nad úroveň lesa (+330m). Následoval dlouhý a náročný sjezd mezi pařezy, stromy a boulemi (-400m). Sjezd prověřil nejen kvality závodníků, ale i lyží. Marek Litvaj, Slovenský závodník, zde zlomil svoji lyži. Nejnáročnější část měli závodníci za sebou a zbývalo jim zdolat poslední mírný kopeček (+100m) a závěrečným dlouhým sjezdem se dostat do cíle (-800m). Velká část posledního sjezdu vedla po upravené cestě, pouze v horní části se závodníci potýkali s neupraveným terénem v lese. Petra Volfová byla bohužel po nemoci, stejně jako v loňském roce a její aktuální forma tomu odpovídala. Dominik Sádlo při svém prvním startu mezi světovou elitou obsadil v tvrdé konkurenci vynikající 6. místo. Pondělní závod byl pro kadety a juniory startem tří denního kontinuálního klání.

V úterý ráno se na start vertikálu postavily všechny kategorie závodníků. Lavinová situace zůstala stejná a všichni tedy závodili na stejné trati. Počasí nebylo ideální, mlha zasahovala do všech partií závodu. Karolína Grohová měla svůj den před sebou a kratší trať ji nahrávala do karet. V současné době se plně věnuje běžkám a její příprava se směřuje na časově kratší závody. Pořadatelé tentokrát hrubě porušili závodnické zásady a start žen posunuli o 30 minut, bez jakéhokoliv upozornění na informační schůzce. Senioři na svůj start čekali a byli promrzlí a ženy se naopak nestihly rozcvičit. Jediný Italský team byl v obraze!!! Přesto všichni bojovali, i když na kratší trati výborně. Petra Volfová obsadila 17. místo, Dominik Sádlo i přes problémy s motajícím se španělem 7. místo a Karolína Grohová s hektickým závěrem nepopulární 4. místo. S výsledky byly všichni spokojeni a těšili se na divácky atraktivní závod ve sprintu, který se konal následující den.

Poslední den kadetského/juniorského maratonu se závodilo opět v krásném středisku Piancavallo za nádherného, takřka optimálního počasí. Teplota se pohybovala 10`C pod nulou. Trať závodu odpovídala přísným pravidlům, která vytvořila a schválila komise ISMF. Trať byla z počátku mírnější, pak následovala prudší část (cik cak) s traverzy, dále úsek na botách s lyžemi na batohu, pak závěrečná rovinka na pásech, obří slalom (čtyři brány) a bruslení do cíle. Celá trasa by se časově měla pohybovat okolo 3minut v seniorské kategorii s převýšením zhruba 150m. Systém startů byl rozdělen na kvalifikační starty po jednotlivcích a z nich vycházeli závodníci pro čtvrtfinálové, semifinálové, finálové starty. Nejdříve startovali kadetské kategorie. Dominik Sádlo vybojoval šestým nejlepším časem účast ve finále kadetů. Bohužel sprint je tak trochu o štěstí a to Dominik neměl. Během finálového startu mu jeden ze soupeřů podrazil holí nohy a upadl. Nakonec stihl vybojovat 5. místo dobrým závěrem. Petra Volfová se ve velké konkurenci neprosadila do finálového boje. Karolínu Grohovou při kvalifikačním boji zradila výstroj a s prasklou botou skončila dvě místa za postupem do čtvrtfinále žen.

Další závody již Českou výpravu nečekaly, a tak jsme se po dobrém obědě sbalili a vypravili na cestu do Čech. Celkově malá česká výprava na Mistrovství světa podala vynikající výkon a závodníci posbírali nové zkušenosti. Celkové osmé místo v zemích po třídenním klání ukázalo, že se s námi musí i nadále počítat.

 

Vedoucí výpravy: Mirek Duch

 

Foto 1         Foto 2          Foto 3       Foto 4

Výsledky:                                                                                                                                                                                                      Jednotlivci:                                                                                                                                                                                                    Kadeti: 1. Federico Nicolini, ITA, 1.29.14; 2. Luca Faifer, ITA, 1.19.41; 3. Gianluca Vanzetta, ITA, 1.24.26.                                      6. Dominik Sádlo, CZE, 1.29.03 
Kadetky:
1. Louise Borgnet, FRA, 1.37.25; 2. Laura Balet, SPA, 1.53.40; 3. Ina Forchthammer AUT, 1.54.08.
Junioři: 1. Anton Palzer, GER, 1.11.24; 2. Alan Tissieres, SUI, 1.12.55; 3. Idris Hirsch, FRA, 1.15.31.
Juniorky: 1. Axelle Mollaret, FRA, 1.29.47; 2. Jennifer Fiechter, SUI, 1.30.02; 3. Silvia Piccagnoni, ITA, 1.36.33.
14. Petra Volfová, CZE, 1:59:32

Vertical:                                                                                                                                                                                                              Muži: 1. Kilian Jornet (SPA), 24.44; 2. Yannik Buffet (FRA), 24.88; 3. William Bon Mardion (FRA), 25.15.
Ženy: 1. Mireia Mirò (SPA), 27.34; 2. Laetitia Roux (FRA), 28.34; 3. Gemma Arrò (SPA), 30.41.
Muži Espoir: 1. Marc Pinsac (SPA), 25.39; 2. Robert Antonioli (ITA), 26.24; 3. Michele Boscacci (ITA), 26.34.
Ženy Espoir: 1. Mireia Mirò (SPA), 27.34; 2. Victoria Kreuzer (SWISS), 34.02; 3. Sandrine Favre (FRA), 34.11.                                  4. Karolína Grohová (CZE), 35.05
Kadeti: 1. Federico Nicolini (ITA), 28.55; 2. Luca Faifer (ITA), 29.59; 3. Gianluca Vanzetta (ITA), 30.13.                                          7. Dominik Sádlo (CZE), 3.20,
Kadetky: 1. Louise Borgnet (FRA), 36.09; 2. Lara Balet (SPA), 39.00; 3. Ina Forchthammer (AUT), 41.22.
Junioři: 1. Alan Tisséres (SUI), 26.03; 2. Anton Palzer (GER), 27.01; 3. Idris Hirsch (FRA), 28.15. 
Juniorky: 1. Axelle Mollaret (FRA), 33.12; 2. Jennifer Fiechter (SWISS), 34.08; 3. Silvia Piccagnoni (ITA), 34.28.                              17. Petra Volfová (CZE), 43.11

Sprint:                                                                                                                                                                                                                            Ženy: 1. Laetitia Roux, (FRA) 3.30; 2. Nathalie Etzensperger, (SUI) 3.38; 3. Gabrielle Magnenat (SUI) 3.45.                                    14. Karolína Grohová, (CZE) 4.10 (6. Espoir )
Muži: 1. Martin Anthamatten, (SUI) 3.02,07; 2. Robert Antonioli, (ITA) 3.02,24; 3. Yannick Ecoeur, (SUI) 3.06.
Kadetky: 1. Louise Borgnet, (FRA) 4.11; 2. Ina Forchthammer, (AUT) 4.52; 3. Laura Balet (ESP) 4.54.
Kadeti: 1. Luca Faifer, (ITA) 3.29; 2. Corentin Cerutti, (FRA) 3.40; 3. Thomas Corthay, (SUI) 3.40.                                                5. Dominik Sádlo, (CZE) 4.04
Juniorky: 1. Axelle Mollaret, (FRA) 3.59; 2. Alessandra Cazzanelli, (ITA) 4.06; 3. Jennifer Fiechter, (SUI) 4.20.                                 12. Petra Volfová, (CZE) 4.55
Junioři: 1. Anton Palzer, (GER) 3.01; 2. Alan Tissieres, (SUI) 3.14; 3. Robin Mottiez, (FRA) 3.16

Kompletní výsledky je možno nalézt na adrese: http://www.claut2011.org/en/classifiche.php 

Pavel Jirsa

 
 

Komentáře

sedmmínustři=
Doposud nebyly vloženy žádné komentáře.