Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

ME ve skialpinismu 2016 v Salvan-Les Marécottes

ME ve skialpinismu 2016 v Salvan-Les Marécottes
09. 02. 2016 | Rubrika: Závodní skialpinismus, RSS - iSport.cz

Od středy 3. února do neděle 7. února se ve švýcarském středisku Salvan-Les Marécottes konalo Mistrovství Evropy v závodním skialpinismu 2016 - Alpiniski. Jednalo se zároveň o třetí závod světového poháru, který pořádá ISMF. Českou republiku reprezentovali Michal Štantejský (muži) a David Novák (junioři).

 

Hlavní program závodů odstartoval v pátek 5. února, kdy proběhl závod jednotlivců (muži, junioři). V sobotu 6.2. se konal závod vertical, a to pouze pro kategorii muži. Posledním závodem byl nedělní sprint, ve které opět závodili muži i junioři. Ještě ve čtvrtek pěkně nasněžilo a po celou dobu závodů bylo pěkné slunečné počasí.


Pátek 5. 2. individual - závod jednotlivců (senior, espoir, junior)

Závodu se zúčastnili Michal Štantejský i David Novák. Organizátoři závodníkům připravili náročnou trať s délkou 12,6 km a převýšením 1620 m pro kategorii mužů, juniory čekala trať 10,9 km dlouhá a nastoupali na ní 1400 m. Startovalo se u horní stanice lanovky v místě s názvem La Creuse (1727 m n. m.). Sjezdy byly díky novému sněhu pěkné, ale náročné. Celkem byly na trati čtyři výstupy, závěry dvou z nich byly strmé, takže se šlo s lyžemi na batohu, v jednom bylo pro větší bezpečnost nataženo fixní lano.  Junioři měli třetí výstup o něco kratší. David Novák se mezi juniory umístil na krásném 15. místě z 26 závodníků, Michal Štantejský na 38. místě v konkurenci 87 závodníků.

 

.Michal Štantejský.

..David Novák

Foto: Petr Novák


Sobota 6.2. vertical (senior)

Závodu se zúčastnili Michal Štantejský, který se umístil na 36. místě z celkových 56 závodníků. Šlo o celkově obtížný závod. Trasy vedly po hrbolaté pěšině v lese a bylo velmi těžké na tom závodit. Trať závodu nebyla jednoduchá, tento typ závodu se většinou chodí po širokých sjezdovkách.

 

 video: Michal Štantejský při závodě Verticálu


Neděle 7.2. sprint (senior, espoir, junior)

Poslední den mistrovství v Les Marecottes patřil sprintům. Naše barvy reprezentovali opět David Novák, který se umístil na 17. místě z celkového počtu 25 závodníků. Bohužel ho od postupu do finále dělilo jen 20 vteřin. Michal Štantejský skončil na 48. místě z 71. Sprint je divácky velice atraktivní disciplínou, takže atmosféra závodu, spolu s perfektně připravenou a náročnou tratí, byla krásnou tečkou za letošním mistrostvím.

 

...

Foto: Petr Novák

 

 video: David Novák při závodě ve Sprintu

 

V tak velké konkurenci a v podmínkách, o kterých si u nás můžeme nechat jen zdát, se závody vydařily.

 

VÝSLEDKY:

individual - junioři

individual - muži

vertical - muži

sprint

 

Všechny kompletní výsledky jsou uvedeny na webu ISMF.

Další zprávy přímo z dějiště ME dohledáte také na našem Facebooku.

 

Zpracovala Kateřina Zelenková na základě zpráv od M. Štantejského a P. Nováka, fotografie a videa P. Novák