Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru

30. 01. 2008 | Rubrika: Závodní skialpinismus | Komentáře (0)

Massongex – zlatou medaili v úvodním kole Evropského poháru ve skialpinismu ve švýcarském Massongex vybojovala pro Českou republiku Karolína Grohová, studentka vrchlabského gymnázia. Na start sobotního závodu nastoupil  výběr deseti českých reprezentantů, Radek Groh dokončil závod na čtvrtém místě ve své kategorii a Dita Formánková se v cíli radovala z pátého místa.

Trasy závodu vedly poblíž střediska Portes du Soleil, kde se připravuje letošní světový šampionát. Středisko Les Cerniers přivítalo na startu místního populárního závodu Valerette Altiski na šest stovek závodníků. Pro seniorské kategorie byly připraveny čtyři náročné výstupy, mnohem těžší se ale ukázaly prudké sjezdy v neupraveném terénu. Juniory a kadety čekala trasa zkrácená o úvodní kopec seniorů. Hlavní kategorie se museli poprat s převýšením 1995 metrů, juniorské kategorie čekalo 1375 metrů.

První výstup Karolína na botách Radek Groh

V hlavních kategoriích vítězství slavili závodníci s věkem teprve okolo dvaceti let a nechali za sebou stálice světového skialpinismu. Od startu se na čele  držela skupinka favoritů, kterou vedl domácí Florrent Troillet. V polovině  závodu se na něj dotáhli loňský juniorský mistr Evropy Killian Jornet, který letos dosahuje výborných výsledků mezi muži. Na dalších místech následovali loňský evropský šampion Florrent Perrier z Francie a Ital Guido Giacomelli - mistr světa z roku 2006. Nakonec v  tomto pořadí i projeli cílem. Mezi ženami si bezchybně vedla dvaadvacetiletá Laetitia Roux loňský objev z Francie. Češka Dita Formánková v kategorii Espoar (naděje do třiadvaceti let) obsadila pátou příčku.

Killian Jornet

Radek Groh letos přestoupil po svém úspěšném loňském debutu v kategorii kadetů do juniorů. Svoje soupeře si po celou dobu závodu kontroloval, ale rozhodl poslední výstup  s následným sjezdem do cíle. Za suverénním francouzem Gachetem bojoval o druhou až čtvrtou příčku, z medailí se ale nakonec se radovali soupeři.

Florent Perrier

 

Výborně si vedl mezi kadety Jan Stohr, bojoval o umístění do první desítky. Po nepříliš vydařeném startu se v průběhu závodu posunoval startovním polem dopředu a zasloužil si konečnou devátou příčku.

Jan Stohr

Největší radost českým barvám přinesla kategorie kadetek.  Podle startovní listiny se očekával souboj, stejně jako v loňském roce,  mezi Leonií Ferran a naší Karolínou Grohovou. V polovině závodu se francouzská reprezentanka od Karolíny odpoutala a v cíli se radovala z vítězství. Provinila se ale proti pravidlům, kdy závod absolvovala na úplně jiných lyžích, než jí den předem rozhodčí zkontrolovali a označili. Na předávání cen se nedostavila,  rozhodčí ji dodatečně diskvalifikovali a vítězství mohla slavit sedmnáctiletá studentka z Vrchlabí Karolína Grohová.

Španělská radost v cíli Zlato Karolíny Grohové Česko-Slovensko-Švýcarsko-Španělská skupina

Kdo se bude radovat z celkového vítězství Evropského poháru se rozhodne v polovině dubna v Itálii, kde čeká závodníky druhé kolo prestižní soutěže pro mládež. Do té doby čekají českou reprezentaci tři závody Středoevropského poháru ve skialpinismu a hlavně koncem února Mistrovství světa ve švýcarském Portes du Soleil.

Přehled výsledků:

SENIOR M:

1. Killian Jornet Burgada
2. Florent Perrier
3. Guido Giacomelli
42. Miroslav Duch

SENIOR W:

1. Laetitia Roux
2. Roberta Pedranzini
3. Nathalie Etzensperger

ESPOIR M:

1. Killian Jornet Burgada
13. Jan Hepnar

ESPOIR W:

1. Laetitia Roux
5. Dita Formánková

JUNIOR M:

1. Xavier Gachet
2. Sigmund Thales
3. Randy Michaud
4. Radek Groh

JUNIOR W:

1. Miro Varela Mireia

CADET M:

1. Robert Antonioli
9. Jan Stohr

CADET W:

1. Karolína Grohová

Kompletní výsledky na www.ski-mountaineering.cz

Štěpán Pleskač,
stepan.pleskac@seznam.cz

| Komentáře(0)