Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

PAŘÍŽ 2024

Po úspěšné premiéře sportovního lezení na Olympijských hrách v Tokiu 2021, byl tento sport zařazen také na program Letních olympijských her v Paříži 2024, tentokrát v rámci dvou disciplín. 

LOH Paříž 2024

 

Letní olympijské hry v Paříži proběhnou v termínu 26. 7. - 11. 8. 2024, Sportovní lezení bude na programu 5. – 9. 8. 2024.

 

FORMÁT ZÁVODU


Oproti LOH v Tokiu 2021, kde byla pro všechny disciplíny sportovního lezení vyhrazena pouze jedna sada medailí, dochází k zásadní změně týkající se jejich rozdělení. Pro olympijský formát v Pařížijsou připraveny dvě sady medailí, přičemž jedna je určena disciplíně lezení na rychlost a druhá kombinaci boulderu a obtížnosti.

Disciplíny:
· Rychlost
· Kombinace boulder + obtížnost

 

RYCHLOST

Celkem 28 míst (14 žen, 14 mužů) je připraveno pro závodníky v lezení na rychlost. 

Disciplína rychlost bude nově probíhat s dvoukolovou kvalifikací. První kvalifikační kolo bude závodníky porovnávat na základě dosažených časů. Šest nejrychlejších lezců automaticky postupuje do finále, zbylých osm bude mít možnost bojovat o finálovou účast v klasickém vyřazovacím závodu dvojic.

 

KOMBINACE

Pro závodníky v kombinaci boulderu a obtížnosti je vyhrazeno celkem 4O míst (20 žen, 20 mužů).

Princip postupu závodníků z kvalifikačního do finálového kola zůstává stejný jako na LOH v Tokiu. Pořadí se ovšem tentokrát nebudou násobit, ale bude se sčítat jejich bodová hodnota. 
Největší změnou v závodním formátu je počítání bodů dosažených v boulderu a obtížnosti. S ohledem na zkušenosti z LOH v Tokiu připravilo IFSC a MOV zjednodušený princip hodnocení, který bude srozumitelný především pro laické obecenstvo. 

 

Boulder:

V boulderu se již nebudeme setkávat s hodnocením typu „3T3Z 10 7“, ale tento pro laiky nečitelný "kód" bude převeden na body. Nově budou zavedeny 2 hodnocené zóny: nižší a vyšší. Dosažení nižší zóny znamená zisk 3 bodů, vyšší zóny zisk 6 bodů, dosažení topu

zisk 25 bodů. Počet pokusů bude evidován jako pomocné kritérium pro tzv. tie-break při rovnosti bodů.

 

Obtížnost:

V obtížnosti budou nově zavedeny tři bodové hodnoty jednotlivých bodů. V modelové situaci lze převést nové hodnocení takto: prvních 5 chytů počítáno 1 bod / chyt, dalších 10 chytů 2 body / chyt, zbývající chyty do topu 5 bodů / chyt. budou mít hodnotu 5. Body za jednotlivé chyty se sčítají a součet bodové hodnoty všech chytů při dosažení topu finálové cesty bude nastavený na 100. 

 

 

DISCIPLÍNY