Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

LOH TOKIO - FINÁLE

LOH TOKIO - FINÁLE

Dnes probíhá olympijské finále ve sportovním lezení. Držme Adamovi palce!

Adam Ondra v kvalifikaci LOH

14:10 (SEČ) - FINÁLE OBTÍŽNOST


Finálová cesta v lezení na obtížnost byla divácky i lezecky opravdu povedená. Adam zalezl naprosto skvěle a přesvědčivě do headwallu, kde mu bohužel dva kroky pod TOPem mu došlo a vypadl. Přesto byl do poslední chvíle ve vedení a je neuvěřitelné, jak málo ho dělilo od získání olympijského zlata. Doslova do posledního okamžiku jsme se zatajeným dechem sledovali napínavý souboj, kde nebylo jasné, zda se Adam umístí, neumístí či snad dokonce získá zlatou medaili. Matematika olympijské trojkombinace byla neúprosná, na zlato bylo potřeba, aby poslední lezoucí závodník Jakob Schubert přelezl druhého Colina Dyffyho, ale zároveň zůstal za Adamem, který byl v obtížnosti ve vedení. V případě, že by se to podařilo, Adam by měl zlato a Jakob by skončil mezi finalisty poslední... Jakob bohužel Adama přelezl a jako jediný závodník TOPoval. Rozhodly tak pouhé dva kroky, které Adama sesadili z prvního místa na šesté. Adam přesto předvedl výkony, za které jsem na něj nesmírně hrdí. Nejde jen o to, co dokázal na olympiádě, ale o všechno, co kdy dokázal pro české i světové lezení. Pro nás je a dlouho bude naprostou jedničkou a navíc.. není všem dnům konec! Za tři roky v Paříží bude mít Adam další šanci a tentokrát bez lezení na rychlost. Adame, děkujeme a těšíme se na další velké věci, které předvedeš nejen na stěně, ale také ve skalách. 
 
Zároveň bychom chtěli pogratulovat všem finalistů, medailistům a především Jakobovi, který předvedl úžasný výkon v obtížnosti a Michaelu Mawemovi, který byl obrovským překvapením a velkým bojovníkem po celou dobu olympijského závodu. 
Adam ve finálové cestě lezení na obtížnost
 

11:30 (SEČ) - FINÁLE BOULDERING


V boulderingu byly připraveny tři bouldery, kde si stavěči dali záležet, aby se prověřila všestranost lezců. První boulder byl na olympijské finále pravděpodobně příliš lehký, jelikož pět ze sedmi lezců jej TOPovalo na flash, tedy na první pokus. Bohužel, Adam mezi touto pěticí nebyl, jelikož mu při topovém kroku smekla noha a TOPu dosáhl až na druhý pokus. Druhý boulder byl dynamický s náběhovým skokem, kde bylo potřeba udržet opravdu nepříjemný chyt a přejít do posledního kroku, ze kterého se muselo "cuknout" do malého vrutu na topové struktuře a zároveň zašpičkovat pravou nohu. V tomto boulderu byl Adam bohužel jediným závodníkem, kterému se nepodařilo zapsat amni zónu. Poslední a zároveň vizuálně nejatraktivnější boulder byl na první pohled silový, což je Adamova specialita a znametalo to tak naději na zlepšení jeho skóre. Adam se sice v tomto boulderu dostal nejdál, ale z místa kde skončil se tento problém zdál naprosto neřešitelný a zcela mimo. Adam bohužel v této disciplíně získal 6. místo, což je zároveň jeho umístění v průběžném pořadí. 

Finále boulderingu

 

10:30 (SEČ) - FINÁLE RYCHLOST


Finále v rychlosti byl úžasný zážitek! Přesně takhle by měl finálový závod vypadat. Adam nastoupil do dnešního dne s naprostým klidem a bylo vidět, že si to chce především užít. Absolvoval tři vyřazovací duely a v každém si vylepšil svůj osobní rekord. V prvním závodil sám se sebou, jelikož zraněný Bassa Mawem se finálových kol neúčastní. Adam tedy postoupil do dalšího kola, kde se utkal s Albertem Lopézem, toho sice neporazil, ale opět vylepšil svůj rekord na 7,03. V posledním duelu bojoval o třetí místo s Michaelem Mawemem, an i zde soupeře neporazil, ale svůj osobák opět vylepšil na neuvěřitelných 6,86s. V lezení na rychlost tedy Adam zaujal 4. místo a dobrou zprávou je také to, že Tomoa skončil jako druhý a nebude tak v této disciplíně násobit jedničkou. 

 

Adam ve finále rychlosti

  Rychlost Bouldering Obtížnost Součin
Adam Ondra 4 6 2 48
Tomoa Narasaki 2 3 6 36
Jakob Schubert 7 5 1 35
Alberto Ginés Lopéz 1 7 4 28
Nathaniel Coleman 6 1 5 30
Michael Mawem 3 2 7 42
Colin Duffy 5 4 3 60
Bassa Mawem 8 8 8 512