Facebook

Český horolezecký svaz

ADAM ONDRA UŽ MÍŘÍ DO TOKIA!

ADAM ONDRA UŽ MÍŘÍ DO TOKIA!

Je to tady! Dlouho se čekalo, až se z lezení stane olympijský sport a když už se tak stalo, došlo k ročnímu odložení Her. Nyní už vše ale běží a za týden se můžeme těšit také na nejlepší světové lezce v čele s Adamem Ondrou!

Adam Ondra

foto: Petr Chodura, AOP

Adamova cesta do Tokia trvala téměř dva roky. Dva roky příprav a tvrdé dřiny, které nyní může zúročit a zapsat se do historie lezení jako první olympijský vítěz. Vzhledem k opatřením a covidové situaci v Asii se Adam musel obejít bez přípravného kempu, který by jej aklimatizoval na místní klimatické podmínky. Do Tokia tedy odlétá až dnes, pouhý týden před zahájením kvalifikací. Od čtvrtka bude trénovat na závodních stěnách, tam proběhne také sobotní oficiální trénink - jediný trénink, na který budou vpuštěni fotografové a média. Poslední dny před závodem se pak přesune trénink na takzvané "warm up" stěny. Pro zámořské lezce bude jistě nejnáročnější přivyknutí právě místnímu klimatu, které se vyznačuje vysokými teplotami a především vlhkostí. 

 

Adam se včera (26. 7.) rozloučil na letišti se svým týmem a nyní už je na cestě do Japonska, kam ho doprovází fyzioterapeut Pavel Vích, reprezentační a Adamův osobní trenér Petr Klofáč a fotograf Petr Chodura. Pro všechny platí po celou dobu přísná opatření včetně omezeného pohybu mimo olympijské prostory, vzájemného setkávání a podobně.
Adam, Pája a Klofi před odletem, foto: Petr Chodura, AOP

Adam (uprostřed), Pája a Klofi před odletem, foto: Petr Chodura, AOP

 

Kvalifikační kola mužské kategorie startují 3. 8. v 10h našeho času lezením na rychlost, v 11h následuje bouldering a ve 14h obtížnost. Stejně proběhnou ženské kvalifikace o den později. Finále mužů nás pak čeká ve čtvrtek 5. 8. od 11:30 a žen opět o den později. 

 

O tom, v jakém formátu bude sportovní lezení na LOH probíhat, včetně počtu postupujících a principu výpočtu bodů, se dočtete zde na webu

 

 


M. Košatková, ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz