Facebook

Český horolezecký svaz

Uzavírky kvůli hnízdění v Labských pískovcích

Uzavírky kvůli hnízdění v Labských pískovcích
04. 03. 2020 | Rubrika: Ochrana přírody

Aktualizace článku - 30.4.2020

Od 30.4.2020 je již otevřena Španělská stěna na pravém břehu Labe a Obr v Ostrově. 

 

Na webu Správy NP České Švýcarsko jsou zveřejněna opatření obecné povahy, která platí od 1. 3. a týkají se omezeného pohybu z důvodu ochrany hnízdních lokalit - https://www.npcs.cz/uredni-deska

 

Podrobné informace od J. Holešinské ze Správy NPČŠ, do jejíž působnosti patří i CHKO Labské pískovce:

Aktuální uzavírky, které se můžou dotknout horolezectví, budeme průběžně dopřesňovat podle aktuálně zjištěných informací o hnízdění.

Dnes mám informaci z terénu, že strážci začínají dnešním dnem páskami označovat lokality v CHKO (již tradičně známé - viz níže), kde byla v posledních dnech/týdnech zaznamenaná zvýšená aktivita sokolů. Nemáme ještě přesná místa hnízdění, ale z preventivních důvodů už je nutné oblasti uzavřít. Strážci budou neprodleně informovat, pokud se stav změní, tzn. budeme vědět přesnou lokalizaci hnízda nebo naopak budou indicie o neúspěšném hnízdění.

 

V případě, že i horolezci budou mít nějaké důležité informace, prosím o sdělení: kontaktní osoba Zdenka Benčíková (g5oo41~c-onjGKdhYlkmb, tel. 731 697 003), která bude sbírat informace od strážců a předávat dál.

 

Páskami budou v několika následujících dnech označeny tyto lokality v obvyklém rozsahu jako v minulých letech:

1. Ostrov - okolí Obra (Rozhledna  (masív) , Venušin pahorek, Běliningrad, Věž Zdenky, Obr, Sfinga, Hrobka, Zalesněná věž) 

2. Rájecké údolí - celé údolí v okolí věže Blíženci (od Pohraničního rohu po Nosatec)

3. Bělá - Faraon, Velká věž, Bělská jehla, Brána

4. Modřín - od Březové věže po Jelení věž

5. Labské údolí - pravý břeh - Štikas, Jižní Bašta, Španělská stěna, Španělská bota,Rozlámaná stěna, Penzion svět, od 1.3.2020 do 30.6.2020

Dále nutno dodržovat uzavírku dle výjimky pro lezení na pravém břehu od 1.1. do 1.6. 2020 viz viz povolení pro NPR Kaňon Labe

mapa-labak-2018

6. Labské údolí - levý břeh - Citadela, Ústecká věž, Kyklop uzavřeny od 1.3  2020  do 30.6. 2020

 

Dočasná uzavírka oblasti Všemily

Od 11.3. a dále od 14.3.2020 do 30.6.2020  se dočasně uzavírají pro lezení tyto skalní objekty: Hafuška, Krkavčí hnízdo, Strážce Slunečného údolí a Karlova věž; Strážce Slunečného dolu, Krkavčí hnízdo, Čtvrtá pracka, Vlastička, Severní cimbuří, Osada, Okenní věž.

Všemily hnízdění 2020 - mapa

 

Situace v NP: Pravidla pro lezení se zatím nemění, platí návštěvní řád s daným časovým omezením; připravujeme nové podmínky, které doufám v průběhu jarních měsíců společně s ČHS doladíme, aby doběhl legislativní proces; jinak k dnešnímu dni vstoupilo v účinnost opatření MŽP o stanovení klidových území v NPČŠ (blíže naše webové stránky, nebo úřední deska MŽP).

 

B. Valentová, sekretariát ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz