Dočasná uzávěra v Jizerských horách

27. 02. 2008 | Rubrika: Ochrana přírody | Komentáře (0)

Dočasná uzávěra v Jizerských horách (již od tohoto víkendu - 1.března)

V rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 19.4.2007 o souhlasu s vyznačením přístupových cest a vyhrazení míst pro horolezeckou činnost na území národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je v podmínkách pro část oblasti Malého a Velkého Štolpichu stanovena každoroční dočasná uzávěra v období od 1.března do 30. června.

Uzávěra se týká  souvislého komplexu Zahradní stěny (Z svahy Ořešníku), členěného do skalních objektů Ametyst, Bivak,  Bradlo, Homole, Jeskynní blok, Jeskynní stěna, Koutová plotna, Malá plotna, Malá žlutá stěna,  Plotna nad Orlím hnízdem, Spárová plotna, Stará plotna, Stojka, Úzká plotna, Velká plotna, Velké břicho,  Žlutá stěna.

Výše uvedené objekty jsou ve vyhrazeném prostoru, jehož hranice je definována jako spojnice bodů – skalních objektů Stojka, Jeskynní  stěna, Spárová plotna, Bivak a Bradlo. Zákres tohoto vyhrazeného prostoru je v mapce „Detail Ořešníku a Zahradní stěny“, která je nedílnou součástí rozhodnutí. V příloze jsou rovněž pro lomové body vyhrazeného polygonu uvedeny jejich souřadnice (WPL-WGS 84).

Celé znění rozhodnutí, jakož i mapky s tabulkou souřadnic jsou k nalezení v modulu skalní oblasti na stránce ČHS.

V letošním roce, s ohledem na mírný průběh zimy, jsou Jizerské hory  již několik týdnů  plně využívány k horolezecké činnosti, za prakticky letních podmínek. Zároveň však, právě s ohledem na mírný průběh zimy, je třeba již teď  dát dostatečnou časovou možnost chráněným druhům dravců k výběru a  nalezení vhodných míst  k zahnízdění. K výběru místa pro hnízdění však potřebují tito živočichové  klid a proto byla v podmínkách pro  provozování horolezectví stanovena tato časová a místní uzávěra. V údolí Štolpichu opakovaně v posledních letech hnízdil  pár sokolů. V některých letech nebylo vyvedení mladých  sokolíků úspěšné (pravděpodobně byli v nevhodně zvoleném místě predováni), pár se však opakovaně vrací a v loňském roce změnil místo hnízdění.

Proto je možné, že v případě zjištění zahnízdění  ptactva bude uzávěra rozšířena na další objekty. Toto  je rovněž plně v souladu se stanovenými podmínkami rozhodnutí a povinnost ohlásit zjištění zahnízdění je  horolezcům přímo uložena v rozhodnutí („....nahlásit tuto skutečnost  bezodkladně Správě CHKO Jizerské hory (adresa: U Jezu 10, 460 01 Liberec 4,. tel.: +420 482 428 999, +420 482 428 997, fax: +420 482 428 998, E-mail: jizhory@nature.cz, URL: www.jizerskehory.ochranaprirody.cz)).

Situace ve vlastním masivu Zahradní stěny není orientačně jednoduchá a vyplatí se  jej navštívit s některým z místních znalců. Příležitostným návštěvníkům  z řad horolezců lze snad raději doporučit se ve stanoveném  období  tomuto prostoru vyhnout úplně. Jizerské hory nabízejí i přes tuto  uzávěru dostatečný počet  horolezeckých objektů s nepřeberným množstvím cest ve všech stupních obtížnosti.

Správa CHKO Jizerské  nad rámec svých povinností vyznačí uzávěru na některých přístupových cestách a v období od tohoto víkendu posílí strážní službu.

Za respektování zájmů ochrany přírody, dodržování klidu v místě, nutného pro  zahnízdění a úspěšné vyvedení mláďat a za dodržování podmínek rozhodnutí, které umožňuje plnohodnotné  provozování horolezecké činnosti v Jizerských horách

Správa CHKO Jizerské hory (a spřátelené místní ptactvo) děkují.

| Komentáře(0)