Facebook

Český horolezecký svaz

EVROPSKÝ POHÁR V BOULDERU - REPORT

EVROPSKÝ POHÁR V BOULDERU - REPORT

Tento víkend 30. 4. - 1. 5. probíhá v Praze závod Evropského poháru v boulderu! Česko tento závod hostí poprvé v historii a je na co se těšit! Sleduj a buď u toho!Eliška Adamovská a Staša Gejo

KOUPIT VSTUPENKY

 

 

SOBOTA 30. 4.

 

KVALIFIKACE ŽENY

Obtížné silové bouldery potrápily v kvalifikaci většinu závodnic, včetně těch největších es. Šedesát startujících žen posbíralo dohromady pouze 20 topů, přičemž nejvíce si jich zapsala jedna z favoritek závodu Srbka Staša Gejo. Na základě světového rankingu nastoupila jako jedna z prvních závodnic naše Eliška Adamovská, která tak měla výhodu čistých chytů a dobrou podmínku. Hned prvním boulderem byl Eliščin neoblíbený průtlak bez nohou, takzvaný "mantl", který se jí nepodařil rozklíčovat, ale velmi rychle si poradila alespoň s jeho koordinační částí a získala zónu. Ve druhém boulderu zvládla Eliška silové kroky v první části, čímž si zapsala další zónu, ale na jeho dolezení ji nezbylo dost síly. Zónu si zapsala také ve trojce, kde si vymyslela vlastní betu oproti původnímu záměru stavěčů. Největší drama pak představoval poslední - čtvrtý boulder, kde Eliška zvládla topovat, ale na oprávněnost topu byl ze strany slovinského týmu podán protest, který byl uznán a Eliška tak dostala další 2 minuty na jeho zopakování. Eliška tedy, po 40 minutách strávených v izolaci, nastoupila do čtvrtého boulderu znovu a top potvrdila. Postupuje tak jako jediná česká závodnice ze skvělého 9. místa!
K semifinále měla blízko také Arina Jurčenko, která zapsala 2 zóny a ve čtvrtém boulderu se velmi nadějně také přiblížila topu, což by na semifinálovou účast bohatě stačilo. Naopak větší favoritky Maki Janošová a Míša Smetanová se k topu neprobojovaly - i když Markétě Janošové v bouldru číslo 4 už stačilo jen přidat druhou ruku. Do semifinále se postupovalo nakonec se 3 zónami, takže v případě Markéty uniklo jen o vlásek. Terka Širůčková se díky svému výkonu na bouldru č.4 , kde získala zónu na 1 pokus dostala na skvělé  31. místo. Dalším našim závodnicím se bohužel nedařilo a je třeba říct, že tyto bouldry byly momentálně nad jejich síly. 

Kompletní výsledky naleznete zde


KVALIFIKACE MUŽI
Kvalifikace mužů přinesla další tři české postupující - Adam Ondra, Roman Kučera a Martin Stráník!

Pro Adama je pražský EP prvním poolympijským mezinárodním závodem. Dle očekávání podal standartně výborný výkon a bouldery se doslova prošel, stejně jako další tři závodníci. O prvních místech tak rozhodoval počet pokusů, což zajistilo Adamovi 3. místo za dvojicí francouzských závodníků. Sám Adam konstatoval, že bouldery budou postupem času těžknout, jelikož na stěně se závodníci potýkali s poměrně vysokou teplotou a chyty se již od začátku smekaly.
Velkým překvapením je postup Romana Kučery, který je na české scéně známým závodníkem, ale v reprezentaci již delší dobu nefiguruje a i zde na EP byl doplňujícím členem týmu. Možná i díky malým očekáváním nastupoval Roman do závodu s klidem a pohodou, což následně zúročil ve skvělém výkonu, který ho se třemi topy a zónou vynesl na 15. místo, a tedy do semi! Skvěle zalezl také Martin Stráník, který se prošel především, jak jinak, silovými bouldery a s dvěma topy postupuje z celkového 17. místa.
Velkou škodou je poměrně těsný nepostup Šimona Potůčka, který především díky flashi jednoho z boulderů obsadil úžasné 25. místo a také Marka Jeligy, který se dlouho držel v první dvacítce, ale nakonec odchází s 29. místem. Další naši závodníci v sobotu neměli svůj den,ale každá zkušenost se počítá a příště -jak už to u bouldru bývá-může být vše jinak.
5 závodníků v první třicítce je rozhodně obrovský úspěch a my za něj děkujeme!
Roman Kučera

NEDĚLE 1. 5.

 

SEMIFINÁLE ŽENY
Skvělé představení ženského semifinále a obrovská radost českého týmu z postupu Elišky Adamovské do večerního finále! Na čtveřici semifinálových boulderů předvedla Eliška parádní výkon a ačkoliv získala "jen" dva topy a dvě zóny, zhodnotila všechny jako lezitelné. Ze svého výkonu tak byla lehce zklamaná, o to víc, když jí jediný promarněný pokus na boulderu číslo 1, kde byla rozhodčím zastavena z důvodu špatného startu, oddělil od účasti ve finále a odsunul na 9., tedy první nepostupovou příčku. Na základě podaného protestu českým týmem však byla uznána chyba rozhodčích, kteří ji, dle pravidel, zastavili ještě před dotekem dalšího chytu, tedy nelegitimně. Eliška se tak posunula na sdílené 8. místo spolu s Nizozemkou Sabinou Van Essen a v 17:30 se na ní můžeme těšit ve finále žen!

SEMIFINÁLE MUŽI
Semifinále žen startuje v 8:30. Sledovat jej můžete na místě či online na na ČT Sport Plus a na našem YouTube také v anglickém jazyce.
M. Košatková, ČHS