Zpráva ze závěrečného kurzu vzdělávání HAL 2005 Rudolfshutte 3. - 10.2.2006

22. 02. 2006 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Zpráva – kurz HAL Rudolfshutte

Termín: 2. – 10.2.2006

Lektor: Radek Lienerth

Frekventanti: Martin Komenda, Tomáš Vobruba, Tomáš Matějka, Petr Kovařík

Jednalo se o závěrečný kurz vzdělávacího běhu HAL zahájený v roce 2005. Martin Komenda, Tomáš Matějka a Petr kovařík úspěšně absolvovali všechny vzdělávací kurzy v rámci programu HAL a jsou tak se svým vzdělávání instruktora horolezectví hotovi. Tomáš Vobruba bude muset doplnit ještě skalní kurz v Totes Gebirge spolu se vzděláváním zahájeným v roce 2006. Tohoto kurzu se nemohl ze zdravotních důvodů z účastnit.

Program kurzu:

Pátek 3.2.2006

Příjezd do Vysokých Taur, výjezd na chatu. Večerní teorie – plánování túry, příprava doma, na chatě.

Tesne pod vrcholem MedelzkopfPohled z Medelzkopf na Granatspitze a Stubacher SonblickCestou na Stubacher SonblickPosledni metry na vrchol Sonblicku

Sobota 4.2.2006

Sjezd na Odenwinkelkess, výstup přes Medelzscharte na Medelzkopf, sjezd k Weissee a výstup na chatu.

V průběhu túry základy posuzování lavinového nebezpečí v terénu, průběžná orientace a navigace. Vedení výstupu i sjezdu v průběhu lehké horolezecké túry s využitím lyží. Nácvik vyhledávání jeden na jednoho.

Večerní teorie – základní informace o lavinách, lavinové prevenci, příprava túry na neděli.

Neděle 5.2.2006

Sjezd na Weissee a výstup přes Sonblickkeese na Stubacher Sonblick. Sjezd po trase zpět.

V průběhu túry nácvik vedení, organizace lezeckého družstva, vedení výstupu ve strmějším terénu, vedení postupu na kompaktním ledovci. Nácvik vyhledávání jeden na jednoho, úvod do vyhledávání více zasypaných.

Večerní teorie – první pomoc, hypotermie, řešení lavinové nehody.

Pondělí 6.2.2006

Velmi špatné počasí, využití stěny v prostorách Rudolfshutte. Nácvik vedení lanového družstva v ledu, organizace jistícího stanoviště v ledu. Procvičování lanových manipulací pro záchranu ve skalním a ledovém terénu.

Odpoledne základní metodika lezení ledů, chůze a přelézání krátkých výšvihů, základní postavení, metodická cvičení pro výuku lezeckého pohybu v ledu, jistící bod, vytvoření vratného bodu pro TR.

Nácvik vyhledávání jeden na více zasypaných.

Nacvik slaneni se zranenym na zadechJistici stanoviste v ledu

Úterý 7.2.2006

Pro změnu ještě horší počasí, opět využití stěny v prostorách Rudolfshutte. Procvičování záchrany nahoru i dolů.

Odpoledne nácvik vyhledávání jeden na více zasypaných, modelová záchrana postiženého lavinou, vykopání, ošetření a improvizovaný transport.

Večerní teorie – shrnutí probraných témat, ujasnění drobných otázek k lavinám, první pomoci, plánování túry.

Středa 8.2.2006

Pokus o túru směrem k Sonblickkeese, příliš mnoho sněhu, lavinové riziko, změněno na túru směrem na Medelzkopf. V průběhu opakování posuzování lavinového rizika v terénu. Test tvrdosti, klouzavý blok, norská sonda, klepací test.

Odpoledne výuka vedení výstupů v ledu. Metodická cvičení pro nácvik práce s cepínem, vytváření průběžného jištění, organizace jistícího stanoviště. Nácvik slanění ze šroubu a abalakovových hodin.

Nácvik práce s vyhledávačem, vyhledávání jeden na dva postižené.

Čtvrtek 9.2.2005

Krátká túra v oblasti Rudolfshutte. Nácvik zachycení pádu do trhliny na lyžích, jistící stanoviště z lyží a vytažení postiženého z trhliny.

Metodické výstupy a přezkoušení. Praxe – základní pohyb a metodika pohybu na skialpových lyžích, vyhledání dva zasypaní 50 x 50 m – pozitivní sondy do 7 min, metodika lezení ledů, jistící stanoviště v ledu, slanění. Teorie – plánování a příprava túry, teorie lavin, první pomoc .

Pátek 10.2.2006

Zakončení kurzu, sjezd z chaty. Z důvodu špatného počasí a dopravní situace vynechána plánovaná návštěva ledové oblasti Thunklam u Kaprunu.

Hodnocení přezkoušení

Vlastní body přezkoušení