Zpráva z ledovcového kurzu instruktorů HAL 2006

30. 07. 2006 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Ledovcový kurz instruktorů horolezectví HAL 2006, 15. – 20.7.2006 Chamonix

lektor: Radek Lienerth

frekventanti: Petr Genzer, David Michovský, Igor Medek, Svoboda Dan

Šestidenní ledovcový kurz instruktorů horolezectví se letos realizoval v oblasti masivu Mt. Blanc. Počasí bylo po celou dobu kurzu vynikající a tak se lezlo a nacvičovalo každý den. Mezi jednotlivé tréninky metodického vedení výuky se podařilo najít místo i pro tři velké a velmi vděčné túry.

Budoucí instruktory HAL tak čeká už pouze závěrečný kurz skalního vícedélkového lezení v horách a zimní kurz zaměřený na laviny, skialp a ledy. Skalní vícedélkové lezení bude realizováno na přelomu srpen a září 2006 v Totes Gebirge a zimní kurz v únoru 2007 v lokalitě Vysokých Taur.

Náplň kurzu

Sobota 15.7.2006

Příjezd do Chamonix, základní seznámení s oblastí na OHM Chamonix, teorie materiálové vybavení pro pohyb na ledovci.

Neděle 16.7.2006

Zahájení praktické výuky. Výjezd vláčkem na Mer de Glace. Základní pohyb na ledovci chůze bez maček, základní nácvik chůze na mačkách. Techniky pro výstup a sestup, lezení s jedním cepínem. Metodické řazení jednotlivých technik.

Výstup na chatu Couvercle. Teorie plánování túr, problematika navigace a orientace v horském terénu ledovcového charakteru.

Pondělí 17.7.2006

Odchod z chaty ve 4.00, túra na Pointe Isabella 3761 m, normální cesta SV hřebenem obtížnost PD (led 50 st., III UIAA). V průběhu túry nácvik postupu vícečlenného družstva na ledovci, zachycení pádu do trhliny a technika vytažení postiženého pádem do trhliny ve tří a vícečlenném družstvu.

Mt. Blanc z ledovce Talefrev prubehu vystupu na Pt. Isabellzaverecna cast vystupu na Pt. Isabel

Odpoledne nácvik chůze na firnu. Zastavení pádu na firnu bez maček a cepínu, brždění cepínem. Metodické řazení nácviku brzdících technik.

nacvik brzdeni a chytani padu na firnupohled od Couvercle na Pt. Isabell

Techniky jištění na firnu a zachycení pádu spolulezce. Jistící stanoviště na T – kotvě. Problematika slanění z T-kotvy a slanění z firnové hrušky.

Úterý 18.7.2006

Sestup z chaty Couvercle. Na zlomech ledovce Mer de Glace nácvik lezení ve strmém ledu. Základní technika obdélníku, trojúhelníku a diagonály při lezení ledů podle jeho sklonu. Jistící bod v ledu, jistící stanoviště, jeho organizace. Slanění s vytažením šroubu, slanění z abalakovových hodin.

nacvik lezeni strmeho ledu na Mer de glace

Sjezd do Chamonix. Večerní teorie meteorologie, předpověď počasí a informační zdroje pro oblast Chamonix.

Středa 19.7.2006

Výjezd lanovkou na Aiguille du Midi, sestup na Valle Blanche. Postavení stanů a zajištění bivakovacího místa. Přechod pod JV stěnu Point Lachenal – 3613 m. Postup při lezení v klasické ledové stěně do sklonu 50 st., procvičování organizace jistícího stanoviště. Výstup cca 150 m led 50 st. Sestup slanění – praktické procvičení technik slanění z hodin a z ledovcového šroubu.

bivak na Valle BlancheNa poit Lachenal, vyhled na Aig.du Verte

Nácvik záchrany z trhliny technikou „lose rolle“, záchrana postiženého v bezvědomí – kombinace „selbstseilrolle“ a „lose rolle“. Vytažení postiženého z trhliny na zatíženém laně. nácvik sebezáchrany.

Metodické výstupy frekventantů a shrnutí probraných témat. Všichni frekventanti u metodických výstupů bez závažnějších připomínek.

Čtvrtek 20.7.2006

Odchod z bivaku 3.00. Vylezení cesty Contamine – Noury na Triangle du Tacul, obtížnost D IV/2 350 m od okrajové trhliny. Dále S hřebenem na Mt.Blanc du Tacul 4248 m. Sestup normální cestou v severním svahu Taculu.

V nejstrmejsi casti cesty Contamine Na vrcholu Mt. Blanc du TaculPohled na Mt. Maudit a Mt. Blanc

Pobalení a poklizení bivakovacího místa a výstup na Midi přes hřeben Cosmic, obtížnost D IV+.

Večerní zakončení kurzu, závěrečné shrnutí a zopakování jednotlivých metodických postupů.

Zpracoval Radek Lienerth

V Brně 30.7.2006