Zpráva z ledovcového kurzu HAL 2007

30. 07. 2007 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Ledovcový kurz instruktorů horolezectví HAL 2007, 23. – 28.7. 2007

Pasterzee, Oberwalderhuette

lektor: Radek Lienerth

frekventanti: Pavel Mrhálek, Kratochvíl Cyril, Bína Jiří a Heliks Michal

Jiří Skotnica omluven ze zdravotních důvodů, kurz doplní v roce 2008

Ledovcový kurz instruktorů horolezectví se po loňském Chamomix vrátil znovu do Vysokých Taur na chatu Oberwalderhuette. Perfektní zázemí chaty a relativně slušné počasí umožnilo bezproblémové absolvování požadavků výuky kurzu. Všichni budoucí instruktoři zvládli závěrečné přezkoušení požadovaných technik pohybu a záchrany, včetně metodického výstupu.

Budoucí instruktory HAL tak čeká už pouze závěrečný kurz skalního vícedélkového lezení v horách a zimní kurz zaměřený na laviny, skialp a ledy. Skalní vícedélkové lezení bude realizováno v září 2007 v Totes Gebirge a zimní kurz v únoru 2008 v lokalitě Vysokých Taur, Rudolfshuette.

Náplň kurzu

Pondělí 23.7.2007

Příjezd do oblasti, výstup na chatu, teorie materiálové vybavení pro pohyb na ledovci.

Zpráva z ledovcového kurzu HAL 2007nacvik zachrany z trhliny

Úterý 24.7.2007

Zahájení praktické výuky. Základní pohyb na ledovci chůze bez maček, základní nácvik chůze na mačkách. Techniky pro výstup a sestup, lezení s jedním cepínem. Metodické řazení jednotlivých technik.

Základní technika jednoduchého štandování a postupu v lehkém ledovém terénu na svahu pod chatou a praktický nácvik rychlého ústupu v blížící se bouřce. Jako jedni z mála jsme to stihli ještě před nejhorším.

Na chatě základní nácvik technik záchrany a sebezáchrany z trhliny.

Večer plánování túry, základy orientace a navigace.

Středa 25.7.2007

Ráno velmi špatné počasí. Nácvik záchrany a sebezáchrany z trhliny.

Odpoledne nácvik chůze na firnu. Zastavení pádu na firnu bez maček a cepínu, brždění cepínem. Metodické řazení nácviku brzdících technik.

Techniky jištění na firnu a zachycení pádu spolulezce. Jistící stanoviště na T – kotvě. Problematika slanění z T-kotvy a slanění z firnové hrušky.

jisteni na firnujisteni na firnu

Čtvrtek 26.7.2007

Techniky lezení a jištění ve strmém ledu. Nácvik v Bockascharte, následně výstup přes Eiswandbuchl. Jistící stanoviště a postup družstva ve strmém ledu. Odpoledne nácvik záchrany z trhliny, postižený v bezvědomí.

lezeni v Bockaschartev severni stene Eiswandbüchlu

Pátek 27.7.2007

Túra na Johanisberg SV stěnou. Smíšený ledovo firnový terén, jistící stanoviště v ledu a firnu. Praktická orientace a navigace v terénu.

Odpoledne pro nepřízeň počasí nácvik záchrany na chatě, základní nauka o ledovcích.

Test z plánování túry a jeho následný rozbor. Shrnutí jednotlivých metodických témat kurzu.

Ucastnici kurzu

Sobota 28.7.2007

Metodické výstupy a zkouška ze záchrany a sebezáchrany. Odchod z chaty a odjezd do ČR.

Hodnocení přezkoušení

Zpracoval Radek Lienerth