Zpráva o Metodickém dni ČHS

11. 10. 2011 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (5)

V sobotu 8. října se na v Milovech, na Drátníku, konal Metodický den Českého horolezeckého svazu, který byl určen široké lezecké veřejnosti, nejen členům ČHS. Akci připravila Metodická komise ČHS s cílem seznámit lezce se základními pravidly bezpečnosti lezení a zvýšit tak bezpečnost horolezeckého sportu.

Na programu byla tato témata:

• nehoda při lezení a první pomoc v terénu,
  • jak bezpečně slaňovat,
  • jistící pomůcky a jištění,
  • štandy,
  • osazování fixních bodů,
  • zkoušky pevnosti jisticího materiálu.

Výcvik probíhal v terénu v okolí Drátníku na šesti stanovištích, která zájemci postupně navštěvovali. Demonstrace jištění, budování štandů, zachraňování apod. se bohužel odehrávalo za velmi "přísného počasí" (téměř setrvalý déšť a teplota kolem pěti stupňů), které prověřilo a potvrdilo odolnost účastníků akce.

Odborný program zajišťovali lektoři Metodické komise a členové Lékařské a Bezpečnostní komise, kteří předváděli základní postupy a nejčastější chyby, kterých se lezci na skalách dopouštějí. Akci podpořily také firmy Hudysport, TotalOutdoor a Petzl, které doplnily odborný program.

Na odborný program navazovala večerní, společenská část akce - promítání a povídání Zdeňka Hrubého o expedici na Dhaulagiri a Makalu, kterou absolovoval v roce 2008 s Radkem Jarošem, a muzika v podání kapely Hrdinové fšedních dnů. O večerní program nebyl bohužel moc velký zájem, protože valná část účastníku akce, mokrých a promrzlých po celodenním metodickém vzdělávání, odjela.

I přes opravdu velkou nepřízeň počasí byla akce velmi úspěšná a ukázala, že lezecká veřejnost má o metodické vzdělávání tohoto typu velký zájem (kapacita akce byla již týden před konáním naplněna). S průběhem akce byli spokojeni i organizátoři a je zřejmé, že se lezci mohou těšit na opakování.

Díky všem, kdo akci zorganizovali a kdo se na ní podíleli.

B. Valentová

Zpráva o Metodickém dni ČHSZpráva o Metodickém dni ČHSZpráva o Metodickém dni ČHSZpráva o Metodickém dni ČHSZpráva o Metodickém dni ČHSZpráva o Metodickém dni ČHS

| Komentáře(5)