Zpráva - kurz vícedélkového skalního lezení pro členy ČHS Vysoké Tatry

24. 09. 2007 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Ve dnech 19. - 24.9.2007 se uskutečnil už druhý letošní kurz vícedélkového lezení pro členy ČHS. Jako lokalita byla opět zvolena dolina Zeleného plesa a i přes počáteční obavy vyšlo počasí naprosto excelentně. Kurzu se zúčastnilo celkem šest frekventantů a byl veden lektorem MK Radkem Lienerthem.

Dolina Zeleného plesaChata pri Zelenom Plese

Ve středu ráno se snídaně na chatě nesla ve znamení vánočních koled a čerstvého sněhu na zápraží chaty, nicméně už v poledne bylo krásně slunečno a stěny se  v jižních expozicích začali pomalu čistit. Odpoledne jsme zahájili kurz výcvikovém balvanu. Po krátkém předvedení některých technik a jejich rychlém vyzkoušení nás podvečerní mráz zahnal do chaty, kde jsme pokračovali uzlováním a probíráním technik jistícího stanoviště na následující den.

podzimní atmosféra doliny Zeleného plesazimní podmínky na Kozím štítě a ŽeruchovkáchV Červené dolinceOdpolední výuka na balvanu u chaty

Ve čtvrtek jsme vyrazili směrem na Kozí štít s úmyslem vystoupit cestou Feher/Lehotský. Skalní pilíř už se poměrně vyčistil od sněhu a ledu, ale nad posledním borhákovým štandem byla ještě stále poměrně souvislá vrstva sněhu a tak jsme raději slanili. Zbytek dne byl věnován problematice zakládání vlastního jištění, jistících stanovišť na vlastních jistících bodech a poté u chaty na balvanu nácviku sebezáchrany a záchrany ve skalním terénu.

Noční dolinaJirka v cestě Feher/Lehotský na Kozím štítěHonza s Markétou ve třetí délce Feher/Lehotský na Kozí štítProcvičování štandů pod Kozím štítem

V pátek došlo uplatnění dovedností z předešlého dne. Naším cílem byla Puškášova cesta J pilířem na Východnou Žeruchovou vežu. Minimum fixního jištění i na jistících stanovištích a celkem dvět lanových délek lezení bylo ideálním praktickým cvičením.

Honza na štandu na ŽeruchovkáchJoska ve střední části pilíře na ŽeruchovkyPoslední lezecká délka na ŽeruchovkáchVrchol Východné Žeruchové veže

V sobotu bylo opět velmi stabilní počasí a proto jsme ho využili k aktivitě v jižní stěně Čierneho štítu. V horní partii Velké Zmrzlé doliny došlo i na mačky a cepín, bez nichž by po ránu byl nástup téměř nemožný. Puškášův pilíř středem stěny byl krásně suchý a na sníh jsme narazili až na vrcholové polici. Všichni si pěkně pocvičili lezení na prvním a nakonec i organizaci delšího slanění zpět stěnou.

Honza v první délce Puškáše na Černý štítJoska v klíčové druhé délce Puškáše na Črný štítKáťa v předposlední délce PuškášeMarkéta ve vrcholových délkáchslanění zpět cestou

V neděli byla naším cílem Kozí kopka. Velmi hezký, kratší a ne příliš náročný výstup. Opět na sluníčku jsme procvičovali vedení výstupu, vlastní štandy a došlo i na vyzkoušení skobování, nebo současného postupu ve smyčkách při lezení v chodeckém terénu. Ve dvě odpoledne jsme byli zpět na chatě a nezbylo než pobalit věci, rozloučit a odjet domů.

severní stěna Malého Kežmarského štítuMarkéta v lezeckých délkách na Kozí kopceTáňa aJoska v posledních lezeckých délkách na Kozí kopceKozí štítNa vrcholu Kozí kopky

Další kurz tohoto typu bude s největší pravděpodobností realizován opět v červnu 2008. Jeho propozice, stejně jako propozice a termíny ostatních možných kurzů pro členy ČHS na rok 2008 se budeme snažit vyvěsit do poloviny listopadu 2007 na stránkách ČHS.

Zpráva - kurz vícedélkového skalního lezení pro členy ČHS Vysoké Tatry

Zpracoval: Radek Lienerth