Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Zimní kurz HAL - Vysoké Taury

13. 02. 2008 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (7)

Zimní kurz HAL - Vysoké Taury 2. - 8.2.2008

Kurz byl letos realizován opět v lokalitě Vysokých Taur. Vzhledem k problémům s rezervací ubytování na Rudolfshuette jsme nakonec měli ubytování v Piesendorfu, penzionu Praga. Toto mělo své výhody i nevýhody.

Výhodou byl zejména snadný přístup do perfektní ledové oblasti Thunklamm u Kaprunu, nevýhodou každodenní dojíždění do oblastí pro skitúry, které jsme bohužel vzhledem k zvýšenému lavinovému nebezpečí mohli využít v omezené míře.

Kurz byl zahájen v sobotu 2.2.2008 odpoledne, kdy jsme hned po příjezdu strávili celé odpoledne v Thunklammu a věnovali se zejména metodice nácviku jednotlivých technik lezení v ledu. Jelikož se výukové ledy nacházeli v patě nádherných cca 15 - 20 m dlouhých mixových cest, nakonec došlo ve zbylém čase i na jejich přelézání. Pravdou je že pokusy o přelezení M7+, M8 ve skialpových botách a normálních mačkách vyvolávaly u místních značně obdivné pohledy. Večerní teorii jsme věnovali problematice plánování túr a připravili si na neděli túru na Sonnblick z východiska Rudolfshuette.

správná organizace jistícího stanovištěnácvik výuky lezení na prvním, osazování jistícího bodu

Nedělní ráno bylo nebe jako vymetené, pouze drobné praporky sněhu u vrcholků ukazovaly na silný vítr. To se nám potvrdilo hned po příjezdu na Enzingerboden, kde nejela lanovka. Sice jsme se z hlediska plánování túry nedostali ani do výchozího bodu, dynamicky jsme změnili cíl a vyrazili směrem na Hoch Eiser. Jelikož na 2000 m se už moc nedalo ve větru stát, sněhové= desky pěchované větrem také nevykazovaly dobrou stabilitu, rozhodli jsme se túru ukončit a odpoledne jsme věnovali nácviku práce s lavinovým vyhledávačem. Zejména rozdílům při práci s analogovým adigitálním. Večerní teorie byla věnována problematice lavin, zejména základní nauce o lavinách a lavinové prevenci.

lezení náročnějších mixových cest v ThunklammCestou na Furlegg

V pondělí jsme vyrazili na vícedélkové ledy u Felbertaurnského tunelu. Bohužel nám plány přeškrtal zákaz parkování kvůli zvýšenému lavinovému nebezpečí a také poměrně nepříjemné počasí které v tomto sektoru panovalo. Ledy jsou pěkné, dobře natečené, ale nám nezbylo, než se opět vrátit do Thunklamm. Zbytek dne jsme věnovali metodice jistících bodů v ledu, možnostem stanoviště pro TR výuku, jistícího stanoviště, slanění z hodin a slanění ze šroubu. Odpoledne jsme opět polezli něco těžších mixových cest (tentokrát už v lehkých botách). Večerní program byl věnovaný regeneraci, tedy výborné sauně v Zell am See.

V úterý už počasí bylo lepší a tak jsme vyrazili směr Enzingerboden. Lanovka tentokrát jezdila a tak jsme už kolem deváté šlapali směrem na Hohe Fürlegg. Opět došlo na klouzavý blok, seznámení s klapacím testem a použitím norské sondy. V praxi jsme probírali rozhodování Stop or Go a zejména rozhodování podle 3x3 W. Müntera. Z Hohe Fürlegg jsme sjeli přímo SV úbočím na sjezdovku na Grünsee a po ní až k jezeru. Zbytek odpoledne jsme věnovali nácviku vyhledávání více zasypaných a poté co se vylidnila sjezdovka jsme den zakončili organizací nouzového transportu s využitím skluzu z lyží. Včerní teorie byla zaměřená zejména na problematiku lavinové záchrany.

pod Furlegg pfeilerna vrcholu Hohe Furlegg

Ve středu jsme měli den zaměřený jak na ledy, tak na lyže. Dopoledne jsme vylezli vícedélkovou cestu Zong 100 m II/3, kde jsme prakticky procvičili vedení družstva v ledu, organizaci jistícího stanoviště a vše související. Ve spodní části Thunklammu jsme absolvovali metodické výstupy zaměřené na lezeckou techniku a problematiku jištění při lezení v ledu. Druhou částí přezkoušení bylo bezchybné zvládnutí slanění z abalakovových hodin a slanění ze šroubu. Samozřejmně tak abychom si stáhli jak smyčku, tak i šroub. Odpoledne jsme se věnovali lyžařské technice a taktice ve freeride sjezdech v areálu Kaprunského ledovce. I přes značnou rozježděnost se nám podařilo najít něco prašanu a tak nás nakonec nevyhnalo ani zhoršení počasí, ale zavíračka lanovek. Večer proběhlo přezkoušení z plánování a přípravy túr.

Čtvrtek byl den zaměřený na metodické výstupy z lavinové problematiky, přezkoušení z vyhledávání a nácvik jistícího stanoviště na ledovci z lyží. Počasí bylo vysloveně ideálně zkouškové. Sněžení, vítr, viditelnost 5 - max 50 m v krátkých okamžicích.Postupně jsme probrali rozhodování podle Stop or Go, jednotlivé možnosti testování stability sněhové vrstvy i shrnutí všech faktorů ovlivňujících túru z hlediska rozhodování 3 x 3. Po vzpamatování v bufetu Rudolfshuette proběhla zkouška z vyhledávání. V protoru 50 x 50 m byly umístěny dva vyhledávače. Limit pro nalezení obou byl 7 minut. Po té co s jednou opravou všichni úspěšně nalezli obě zasypané lopaty zbývala poslední věc které jsme se na kurzu zvládli věnovat - stanoviště z lyží a vytažení postiženého po pádu do trhliny. Po přehradou byla ideální nácvikové návěj a jelikož je postup značně shodný s postupem v létě bez problémů všichni zvládli jak stanoviště, tak i vytažení postiženého.

Jirka Bína, Cyril Kratochvíl, Pavel Mrhálek a Michal Heliks tímto kurzem vzdělávání instruktora horolezectví zakončili. Jirka Skotnica doplní v průběhu roku 2008 závěrečný skalní kurz a ledovec, které zameškal vzhledem ke zdravotním problémům po úrazu. Jakub Sucharda zahájil tímto kurzem rozšíření z kvalifikace instruktora skalního lezení a toto rozšíření zakončí v roce 2008 absolvováním ledovcového kurzu.

Výsledky přezkoušení:

   ledy plán túry  vyhledávání  laviny 
 Jakub Sucharda  1-  1 1p 7.20, 2p 4.00   1-
 Jirka Skotnica  1  1  4.30  1-
 Jirka Bína  1  1  6.00  1
 Cyril Kratochvíl  2  1-  5.30  1-
 Pavel Mrhálek  1  1  3.30  1
 Michal Heliks  1  4.00  1

Radek Lienerth

 

| Komentáře(7)
Instagram

Instagram Horosvaz