Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Skály

Vzdělávání

Mládež

Záchranka - mobilní aplikace

Záchranka - mobilní aplikace
29. 03. 2016 | Rubrika: Vzdělávání

Zdravotnická záchranná služba v České republice má od 8. 3. 2016 nového pomocníka při hledání polohy pacientů volajících na linku 155. Je jím nová aplikace pro „chytré“ mobilní telefony. V krizové situaci např. při úrazu v terénu či dopravní nehodě si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stejně tak pro krajské operační středisko je někdy velmi obtížné rozklíčovat, kde se zraněný v terénu nachází. Záchranářům pozemní i letecké záchranné služby se díky přesným informacím o poloze usnadní často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu, které při těžkém stavu pacienta může mít vliv na jeho přežití.

záchranka

Mobilní aplikace přidržením nouzového tlačítka spustí vytáčení linky 155 na místně příslušné zdravotnické operační středisko a současně se z mobilního telefonu odešle zpráva, která obsahuje informace o aktuální poloze a další doplňující informace. Při vytáčení linky je však třeba vždy vyčkat na spojení s operátorem, kdy dojde k ověření informace a zároveň vám operátor poradí, jak poskytnout první pomoc. POZOR! Pro odeslání přesných dat je třeba mít zapnutou GPS, jinak dojde ke standardní lokalizaci dle přihlášení mobilního telefonu k vysílači s nepřesností i 10 km!

 

Součástí nouzové zprávy není jen poloha pacienta. Významná může být i informace o závažných onemocněních, které má uživatel možnost dopředu vyplnit v rámci nastavení. Aplikace nabízí také interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci pro laického zachránce. Uživatel v aplikaci nalezne také seznam nejbližších pohotovostí či lékáren. Jednoduchým přepnutím aplikace do testovacího režimu si pak každý může vyzkoušet aktivaci Alarmu nanečisto. Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android.

 

Aplikace byla od počátku vyvíjena v úzké spolupráci s krajskými záchrannými službami. Projekt byl realizován za podpory Jihomoravského Kraje, ale i soukromých dárců, České pojišťovny a společnosti Alfa-Helicopter. V současné době jsou k projektu připojeny všechny kraje mimo Jihočeského a Středočeského, jejichž připojení se z důvodu složitější integrace do operačního systému předpokládá do léta letošního roku. Aplikace existuje ve dvou jazykových mutacích – v českém a anglickém jazyce a funguje na území České republiky.

Veškeré podrobné informace, videa, časté dotazy najdete na webových stránkách projektu: http://www.zachrankaapp.cz/

 

Jana Kubalová

Lékařská komise ČHS

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje