Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Skály

Vzdělávání

Mládež

Vzdělávací kurz Vícedélkové skalní lezení pro členy ČHS

03. 07. 2008 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Zpráva – kurz vícedélkové skalní lezení pro členy ČHS

Termín: 18. – 22.6.2008

Lektor: Radek Lienerth

Frekventanti: Jan Matyášek, Radek Švec, Štěpán Drábek, Karel Hříbal, Zimmer Martin, Václav Zaoral, Petr Kalas

   Již tradiční vzdělávací kurz pro členy ČHS zaměřený na problematiku vícedélkového lezení v tradičních cestách. Na letošní červnový termín se příhlásilo původně osm frekventantů a kurz tak byl zcela naplněn, bohužel jeden z přihlášených svou účast bez jakékoli omluvy nebo odůvodnění zrušil a to tak, že na kurz prostě nepřijel. Tímto mu tedy děkuji, že zablokoval místo pro další zájemce.

   No a teď už snad jen příjemněji k vlastnímu programu kurzu.

Program kurzu:

Středa 18.6.2008

   Příjezd do Vysokých Tater a výstup na chatu při Zelenom plese. Odpolední program na výukovém kameni zaměřený na problematiku práce se dvěma lany, navazování na kombinaci, základy stídavého vedení lan a zejména odlišnost jištění od sportovních a jednodélkových tradičních cest. Vytváření jistícího bodu, práce s vklíněnci, frendy a odlišnosti jednotlivých jistících pomůcek v různých typech skály. Seznámení s problematikou vícedélkového slanění, sebezajištění i jištění spolulezce.

   Večerní program zaměřen na přípravu a plánování túry v letních velehorách.

Čtvrtek 19.6.2008

   Ráno bylo poměrně nepříznivé počasí a proto jsme vyrazili pouze směr Jastrabí věž z Červené doliny. V průběhu túry možnosti dynamického plánování túr a také nezbytný nácvik základního pohybu na firnu, kterého bylo v dolinách více než dost. Pro výstup na Jastrabí vežu nakonec volíme variantu Z hřebene (klas.III). Praktické procvičení vytváření jistích bodů, jistících stanovišť v lehkém terénu.

Na Z hrebeni Jastrabi vezeNa Z Hrebeni Jastrabi veze

   Protože směrem k odpoledni se počasí umoudřuje rozhodujeme se po sestupu z Jastrabí veže pro přelezení Karbunkulového hřebene (klas. II – III). V průběhu této části dne jsme se zaměřili na možnosti jištění na lehkém hřebení, současný postup ve velmi lehkém terénu, praktické manipulace pro změnu délky lana.

Stand pod vrcholem Maleho Koloveho stitu - Karbunkulovy hreben

 

Pátek 20.6.2008

   Po snídaní výstup do Velké zmrzlé doliny a dále přes firnová pole pod J stěnu Černého štítu. Praktický nácvik postupo ve vícedélkové cestě s fixním i vlastním jistícím stanovištěm. Ve čtyřech dvoučlenných dužstvech jsme vylezi cesty Stanislawski (IV) a Puškáš (IV). Sestup slaněním přes Puškášův pilíř.

Na Puskasove piliriVrchol Cerneho stitu

   Večerní program zaměřený na vyvázání postiženého ve visu do vodorovné polohy a základní nácvik technik pro záchranu směrem nahoru i dolů.

 

Sobota 21.6.2008

   V plánu je mírně odpočinkový den a proto původně plánujeme pouze lezení ve spodní části Žeruchových věží. Nakonec vzhledem k velmi dobrému počasí měníme plán na Kozí Štít J pilířem (Feher/Lehotský klas. IV). Pod nástupem se ještě věnujeme opakování a praktickému procvičení jistících stanovišť na vlastním jištění a pak už jenom osm délek lezení v převážně pěkné a pevné skále.

Kozi stit a Zeruchove vezeA- sestup z Koziho, B-Feher/Lehotsky, C-sestup z V Zeruchove veze, D - Puskas, E - cesta cez Knihu

   Večerní program sestávajícíc z procvičení záchrany směrem nahoru i dolů na vyúkovém balvanu nám v polovině přerušuje vydatný déšť a tak nám nezbylo nic jiného, než se odebrat do zázemí chaty.

Neděle 22.6.2008

   Počasí opět vyvpadá velmi dobře a proto vyrážíme směrem Jastrabí veža JZ stěna. Hlavním cílem je cesta Illner/Rulke (klas IV) a pokud budeme stíhat a budou ve stěně dobré podmínky pak ve vrcholové části variant Piotrzak/Surdykowsky (klas V/VI).

   V Ilnerovi není žádný problém a proto zahýbáme po třech délkách do nádherné vodou modelované plotny v JZ stěně. Dvě krásné dlouhé délky lezení ve špičkové skále. Co doporučuji pro případné opakování této krásné cesty je přezutí se na poslední délku do lezeček, v pohorkách to už není taková pohoda.

Zelene pleso z nastupu do Male zmrzleJZ stena Jastrabi veze  a zaznacene lehci cesty + slaneni pres Chlapcom z EverestuVe výlezové délce Piotrzak/Surdykowsky

   Po návratu na chatu už následoval pouze odjezd a snad odvezení nových znalostí dovedností i příjemných zážitků.

  Pro zájemce už pouze doplním, že jsou v součsné chvíli volný místa na tento kurz v termínu 3. -7.9.2008. Uzávěrka přihlášek a platby záloh je stanovena na 1.8.2008. Pro bližší informace k tomuto kurzu mne prosím kontaktujte na zoban@seznam.cz nebo tel.: +420603810600

Zpracoval R. Lienerth

V Brně 03.07.2008

| Komentáře(0)