Varování UIAA týkající se setů na via ferraty

01. 03. 2013 | Rubrika: Vzdělávání

Bezpečnostní komise UIAA vydala tiskové prohlášení, ve kterém upozorňuje na rizika používání starých nebo opotřebovaných setů na via ferraty, u kterých je pád tlumen třením lana v brzdicím prvku setu ("rope friction based via ferrata sets"). Míra rizika závisí na konkrétním modelu ferratového setu. Seznam setů, jichž se varování týká, je uveden v tiskovém prohlášení UIAA.

Upozornění na existující rizika vychází z testů, které byly pod vedením Bezpečnostní komise UIAA provedeny v reakci na smrtelnou nehodu, ke které došlo následkem poškozní ferratového setu v srpnu loňského roku. Tehdejší varování se týkalo setů, u kterých je pád bržděn elasticky ("elastic lanyards sets") - stahování setů na via ferraty z trhu.

Případné změny, které by měly zvýšit bezpečnost ferratových setů, bude Bezpečnostní komise projednávat na svém květnovém zasedání.

B. Valentová, tajemnice