Úrazy v horolezectví v letech 2013 - 2014

05. 11. 2014 | Rubrika: Vzdělávání

Lékařská komise se dlouhodobě věnuje sledování nehod a úrazů, ke kterým dochází při horolezectví, a vyhodnocuje je. Výsledkem je každoroční zpráva o úrazech za určité období, která je prezentována na Pelikánově semináři a zveřejňována na webu ČHS v rubrice Odborné články a informace.

Ve zprávě za rok 2013 a část roku 2014, kterou připravila Lucie Bloudková, se mimo jiné dočtete, že v roce 2013 lékařská komise zaznamenala 25 úrazů, v letošním roce zatím 14. Větší počet úrazů se vztahuje k lezení na pískovcích, relativně častým místem horolezeckých úrazů jsou také Vysoké Tatry, které jsou českými horolezci stále velmi oblíbené.

Zde je k dispozici celá zpráva.

Zpráva bohužel nezahrnuje informace o všech úrazech, ke kterým při provozování horolezectví došlo, jedná se spíše o "vzorek" nehod, ke kterým dochází, bez možnosti hlubšího zobecnění, sledování trendů úrazovosti apod. Důvodem je nedostatek informací, se kterým se lékařská komise potýká. Dotazník pro hlášení úrazů, který je na našem webu, využívá bohužel jen málo osob, a získávání informací z otevřených zdrojů je nedostatečné. Prosíme všechny, kterým se stane při provozování horolezectví nějaký úraz, aby dotazník vyplnili - přispějí tím ke zlepšení prevence nehod a úrazů.

B. Valentová, sekretariát ČHS