Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Úrazy při provozování horolezectví a jejich sledování

Úrazy při provozování horolezectví a jejich sledování
16. 03. 2018 | Rubrika: Vzdělávání

Vycházím ze šatny s lezečkami v ruce a prohlížím si protější stěnu. V pravé části stěny je postavená pěkná, lehce převislá 5+, po větších chytech, zkrátka tak akorát pro mě. Jištění je pomocí navijáku. Minule jsem si tu cestu vylezla docela s chutí, ale dnes se mi nějak nechce. Nemohu si pomoci, myslím na zprávu z internetu – asi před týdnem jsem četla o pádu ženy z lezecké stěny v Bratislavě. Žena byla jištěná také navijákem, spadla od vratného bodu a svým zraněním v nemocnici bohužel podlehla. Příčiny šetří policie, ale s největší pravděpodobností měla lezkyně špatně zapnutou karabinu – do jiného oka nebo do oblečení. To se může stát, pokud je člověk unavený, snadno něco přehlédne nebo nezkontroluje...  Ale nemohlo to být ještě jinak? Nemohlo přece jen selhat jistící zařízení? Kde mohla být ještě chyba? Podaří se zjistit, co se opravdu stalo?


Takové a podobné otázky si jistě klade spousta lezců, pro nás všechny je bezpečnost velmi důležitá. Některým problémům lze předcházet jen těžko, třeba právě chyby dané únavou a následným nesoustředěním se prostě občas stanou. Jiným problémům se ale předejít dá, například metodickým chybám nebo chybám ve výbavě. Je důležité nebát se dát svoje zkušenosti k dispozici ostatním – mohou jim pomoci předejít dalším nehodám.

 

Jak už kdysi krásně napsal anglický básník John Donne a jeho slovy o mnoho později uvedl svůj román Ernest Hemingway:  „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. Každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny: spláchne-li moře hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj. Smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy neptej komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“  V Hemingwayově románu šlo samozřejmě o daleko vážnější téma a poselství, nicméně s trochou nadsázky lze říci, že citát platí i v případě tématu tohoto článku.

 

Lékařská komise ČHS se dlouhodobě snaží o sledování a rozbor úrazů a jejich příčin, v poslední době je však stále těžší získávat data, zpráv o úrazech se na svaz dostane velice málo. Přitom podle údajů poskytnutých pojišťovnou není počet úrazů malý a bohužel jsou mezi nimi i smrtelné úrazy, bylo by tedy určitě potřeba znát podrobné okolnosti nehod. Ty už ovšem pojišťovna nesděluje, možná je ani nezná – nemusí je řešit.

 

Údaje o úrazech jsou zpracovávány při větším počtu statisticky, při menším počtu jen jako přehledy či kazuistiky (případové studie). Zajímavou populační studii zpracovala Kateřina Ticháková, studentka 6. ročníku Lékařské fakulty UK v Hradci Králové v rámci přípravy ke státní zkoušce. Studie zjišťovala údaje o úrazech - počet úrazů, typ úrazu, používání ochranných pomůcek apod. Autorka nevycházela z „Hlášení o úrazu“ došlých na svaz, ale použila interaktivní webový dotazník. Během velmi krátké doby po zveřejnění dostala přes 800 odpovědí, to svědčí o tom, že o téma je velký zájemVe studii je možné se dočíst například že 41% úrazů se stalo na umělé stěně (při lezení s lanem a boulderingu), 32% při boulderingu a sportovním lezení venku, 19% při tradičním lezení venku (především pískovcové lezení), při lezení v horách a ledolezení se stalo jen 4,8% úrazů. K častým příčinám úrazů patřilo především přetrénování a nedostatečné rozcvičení (39%), nepozornost (21%), nezkušenost (18%) a chyba na straně jističe (16%). Studie obsahuje daleko více rozborů a grafů, výsledky nelze shrnout jednou větou, proto studie s laskavým svolením autorky připojena k tomuto článku a je možné si ji celou přečíst. 

K.Ticháková_Úrazy při lezecké činnosti

 

Věřím, že Vás čtení zaujalo a že máte nyní lepší představu o tom, proč svoje zkušenosti s úrazy předat dál.

 

Informace o úrazech je možné vyplnit do on-line dotazníku na webových stránkách ČHS: https://www.horosvaz.cz/dotaznik-urazy/   

Pokud by vám tato možnost nevyhovovala, je možné určitě napsat mailem na 4gsyQOQ%-kBC.Zp4Ys nebo přes Facebook ČHS. Případné dotazy je možné směřovat tamtéž, popř. na e-mail 7npsVW6d-nqu5f56LTFob.5eT-MhQmS6hT

A samozřejmě je možné napsat i klasickou poštou, možností je tedy více, aby si každý mohl zvolit pro sebe tu nejpohodlnější.

Předem děkujeme všem, kdo budou ochotni poslat informace o svém úrazu či nehodě při lezení. 

 

Lucie Bloudková. Lékařská komise ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz