Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Skály

Vzdělávání

Mládež

Testování horolezeckých smyček

Testování horolezeckých smyček
12. 12. 2016 | Rubrika: Vzdělávání

Ve dnech 30.11. – 1.12. 2016 proběhlo ve Velkém Poříčí (na testovacím zařízení Učiliště požární ochrany Hasičského záchranného sboru Královehradeckého kraje) testování pevnosti horolezeckých smyček při dynamickém zatížení.

Jako testované vzorky byly vybrány smyčky, které splňují normu EN 566:2006 (popř. i další normy) a jejich deklarovaná pevnost je 22 kN.

14 Protažení dynamických smyček po 10 Dyneema smyčky jsou velmi nebezpečné01 Druhy smyček na Testy smyček při pádovém faktoru 1 a 206 Test smyček č.1

Sada fotografií z testování je v galerii Galerie bezpečnost, medicína.

 

Cílem testování bylo zjistit rozdíl v nosnosti smyček používaných v horolezectví na zajištění a při konstrukci jistícího stanoviště, upozornit na nebezpečí při jejich dynamickém zatížení a formulovat metodická doporučení.

 

Celkem bylo provedeno 45 testů, s tím, že šlo o:
- testy smyček používaných pro zajištění lezce na stanovišti při simulovaném dynamickém zatížení (pádový faktor 1 - 2),

- testy dynamického zatížení stanoviště (pádový faktor 2).

 

Z testů vyplynulo, že vlastnosti smyček jsou rozdílné a použití některých z nich může být v určitých situacích nevhodné či dokonce velmi nebezpečné.

 

Podrobné informace vč. odkazů na videa naleznete v této zprávě.

 

Na testování se podíleli členové odborných komisí ČHS - V. Těšitel, E. Ponikelský, M. Honzík, M. Buřil, pracovníci Učiliště PO Velké Poříčí T. Saifrt a M. Špaček, V. Michalička - vedoucí instruktor vojenského lezení AČR a J. Prokeš z firmy TotalOutdoor, kterým děkujeme za zapůjčení vzorků k testování.

CHS originalhasičivojáciBeal 

Emil Ponikelský, metodická komise