Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Skály

Vzdělávání

Mládež

Skialpinismus a laviny - Vysoké Tatry

09. 01. 2008 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

O uplynulém víkendu byl realizován první letošní kurz pro členy ČHS. Jeho tématem bylo základní seznámení s problematikou skialpinismu a pohybu v zimním horském terénu se zaměřením na lavinovou problematiku.

Kurz začal už ve čtvrtek 3.1.2008 srazem na chatě na Popradském plese ve Vysokých Tatrách. Předpověď počasí nebyla příliš příznivá a tak jsme očekávali jaká bude realita. Nakonec bylo všechny tři dny použitelně a každý den se dal program bez obtíží realizovat v terénu venku. Protože lyžařská zkušenost účastníků byla různorodá, zaměřili jsme se zejména na lehčí túry v dolinách.

cestou k Hincovu plesuV sobotu ráno, Mengusovská dolina

V pátek jsme vyrazili na Hincova plesa přes Satanovu dolinku a poté přes Wachterku na Žabí plesa. V průběhu výstupu jsme vykopali klouzavý blok, procvičili techniku chůze a obratů. Po návratu na chatu proběhlo seznámení s problematikou vyhledávání pomocí různých typů lavinových vyhledávačů a zejména jsme se zaměřili na závěrečnou fázi vyhledávání - dohledávku. Večerní program byl zaměřený na základy lavinové prevence a plánování túr.

Skialpinismus a laviny - Vysoké TatryTrenink vyhledávání

Pro sobotní program jsme zvolili opět Mengusovskou dolinu, ale naším cílem bylo sedlo Váha, případně až vrchol Rysů. V průběhu túry jsme se věnovali praktickému uplatnění rozhodovací strategie Stop or Go a 3 x 3 W. Müntera. Túru jsme nakonec ukončili na chatě pod Rysmi a to ze dvou důvodů. Jednak se podle předpovědi začalo výrazně kazit počasí, druhak jsme při testu stability sněhové vrstvy nad chatou nalezli dvě potenciálně slabé mezivrstvy mezi větrem upěchovanými deskami a nebylo možné vyloučit i menší stabilitu svahu. Stabilitu svahu jsme posuzovali norskou sondou a klapacím testem. Po sjezdu na chatu jsme se věnovali problematice vyhledávání více zasypaných, teoreticky probrali problematiku záchrany z laviny a bylo na čase řešit praxi. Jelikož sněhové podmínky okolo chaty byly pro toto cviční méně příznivé, jednalo se velmi cvičnou simulaci, ale i tak se domnívám, že zúčastněným přinesla řadu praktických zkušeností.

Lavinová záchranaTest rozdílné tvrdosti vrstev a klouzavý blok ve Zlomiskách

V neděli bylo počasí nejhorší. Vyrazili jsme směrem do Zlomiskové doliny a protože se viditelnost nelepšila místo Dračího sedla jsme zamířili k prahu Rumanovy dolinky. Opět jsme procvičili klouzavý blok, norskou sondu i klapací test. Po drobném procvičení z orientace, bez návodu všichni správně určili místo kde se nacházíme, jsme sjeli zpět na chatu a byl čas k odjezdu.

Sněhové podmínky byly místy lepší, místy horší, ale to už tak bývá. Takže někdy příště zas třeba na popradském.

Radek Lienerth

PS: další fotografie od R. Lienertha a J. Šťastného naleznete zde

 

| Komentáře(0)