Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Pelikánův seminář na Vysočině

Pelikánův seminář na Vysočině
31. 10. 2022 | Rubrika: Vzdělávání

O prodlouženém víkendu 28.–30.10. se v Medlově na Vysočině sjelo 53 účastníků 32. ročníku Pelikánova semináře. Jedná se o již tradiční setkání zájemců o horskou medicínu pořádané Metodickou komisí ČHS a Společností horské medicíny.

 

spolecne foto ucastbiku

 

Letos byly hlavním tématem Ženy v horách. Mimo jiné zazněl příspěvek o aspektech pohybu žen v těhotenství, nebo zkušenosti horolezkyně Markéty Hanákové, která již víc jak 10 let zdolává vysoké hory s implantovaným kardiostimulátorem.

 

Vzácným hostem byla Dina Štěrbová, významná československá horolezkyně, která jako první žena na světě v roce 1984 vystoupila s Věrou Komárkovou na osmitisícový vrchol Čho Oju. Účastníky seznámila s překážkami, kterým čelily pionýrky ženského horolezectví, které postupně dobily všech čtrnáct osmitisícovek. A i paní Štěrbová se potýkala s řadou problémů, když sbírala materiály na výpravnou knihu o těchto ženách, nazvanou "Touhy a úděl". Ze svých dalších aktivit představila svou aktuální práci v Pákistánu, kde v odlehlém horském údolí postavila nemocnici a školu.

ženy horolezkyně s Dinou Štěrbovou a její knihou

 

Již tradičně byl jeden blok přednášek věnován lavinovým nehodám. Tentokrát se o úvod k tomuto tématu postaral Vojtěch Tryzna, který objasnil geografické vlivy vzniku lavin v Krkonoších a rozebral i okolnosti vzniku některých z nich. Detailnímu rozboru vybraných lavinových nehod na Slovensku se věnovala i Iva Sikulová a tématu se dotkla i Dita Voltr Podhadská v rámci laické první pomoci. 

 

Letošní ročník byl navíc věnován i čtyřem atraktivním praktickým workshopům.

Páteční odpoledne bylo věnované problematice bezpečnosti. Pod vedením Martina Honzíka, člena Metodické komise ČHS, a Michala Veselého proběhla ukázka a nácvik bezpečnostních technik pro začínající i zkušené lezce.

Druhý workshop připravila Iva Sikulová a Jan Pala, odborníci na lavinovou problematiku. I přes absenci sněhu si účastníci mohli vyzkoušet praktické řešení lavinové nehody s jedním či více zasypanými ukrytými pod vrstvou listí.

Při sobotních workshopech si zájemci prakticky nacvičili fyzickou přípravu na lezecký výkon pod vedením zkušeného fyzioterapeuta Rudolfa Brože a expert na přežití v extrémních podmínkách Ladislav Sieger ukázal tradiční i netradiční způsoby přípravy pitné vody.

 

Vojtěch Tryzna Laviny v Krkonoších  fyzio Brož Horáková aplikace kineziotapu  Michal Vesely lezecky workshop

 

Z akce bude dostupný sborník s vybranými příspěvky, který bude uveřejněn na webu Pelikánův seminář

shm     CHS_RGB_bez textu


 

L.Horáková, lektor ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz