Osazování pískovcových kruhů do betonu (pouze pro prvovýstupy)

07. 04. 2006 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Na vebu ČHS jsme uveřejnili výsledky zkoušek pevnosti osazení kruhů do lepidla, cementové malty a klasickým temováním olovem. Zkoušky prokázaly, že nejlepší způsob je osazování lepením k tomu určenými lepidly.  Zajištění tohoto způsobu je cílem Centrální vrcholové a Bezpečnostní komise ČHS. Než se však podaří toto zajistit a uvést do života, předkládáme nenásilnou úpravu tradičního osazování kruhů tak, aby splňovaly podmínky závazné normy pro fixní jištění. Protože jsme si vědomi určitých úskalí tohoto způsobu, budeme provádět dlouhodobé zkoušky pevnosti, abychom včas objevili, pokud by nastal podobný problém, jako s ferofixem.  Znovu opakuji, že je dočasně určen jen pro prvovýstupy, nikoliv pro údržbu starých jištění.

Postup osazení:

1. Upravit dřík kruhu – klínový hrot na konci a vybrousit příčné, široké drážky.
  2. Vyvrtat  (vysekat) díru ve skále tak velkou, aby bylo možno kruh vsunout bez tlučení, cca o 2 cm delší, než je délka dříku. Lépe, když se díra do hloubky trochu zvětšuje.
  3. Vyčistit díru kartáčem, vyfoukat a namočit úplným zalitím vodou a tuto pak vyfouknutím odstranit.
  4. Do díry vpravit cementovou maltu tak, aby vyplnila otvor ode dna. Malty musí být tolik, aby stačila na vyplnění prostoru kolem dříku kruhu.
  5. Zklepat kruh do díry a utemovat, stačí z jedné strany, tak aby bez pohnutí vydržel slanění, nebo pád, pokud se leze hned dál. Maltu je nutno pchátkem  dostrkat tak, aby úplně vyplnila prostor kolem dříku. Temování musí končit asi 4 cm pod vnějším okrajem díry. Domazat díru kolem kruhu až k okraji.

Pomůcky pro osazování (foto):

Osazování pískovcových kruhů do betonu (pouze pro prvovýstupy)

Trubička, částečně rozříznutá a rozehnutá ( např. z hliníku) na snadnější plnění díry maltou. Malta se naleje do rozříznuté části a pchátkem dopraví na dno díry. Kartáč na čistění. Hadice na vyfukování, pchátko , petka s vodou, nádoba na míchání (gumová na sádru).Pro temování jsem v tomto případě použil místo olova ohnuté pásky ze solného pozinkovaného plechu. Nemám jistotu, že se mě podařilo kruh dostatečně upevnit tak, aby se neuvolnila malta. Pokud by se do kruhu spadlo při bezprostředním lezení.

Cementová malta:

Míchá se 1:1 z cementu a písku. Cement musí být čerstvý, nejlépe se kupuje v drogerii v polyetylénovém pytlíku (za cca 15 Kč). Jakmile začne hrudkovatět, vyhodit a koupit nový.

Používejte normální portlandský. Nebo struskoportlandský cement, ne rychlovazný a nepoužívejte hotové směsi, pokud si nebudete jisti, že jsou úplně čerstvé. Písek stačí ten. Co najdete pod skálou, ale musí být čistý. Konzistence namíchané malty musí být taková, aby se do ní dal kruh bez velkých ran zatlouct, ale ne moc řídká, aby malta nevytýkala. Je to potřeba vyzkoušet na nečisto.

Je potřeba, aby se cesta tři týdny nelezla, aby měl beton čas zatvrdnout.

Znovu upozorňuju na špatně vyrobené kruhy: Špatný materiál, špatně provedené sváry kroužků a ostré hrany na vnějšku dříků.

Vladimír Těšitel,
předseda BK ČHS