Na Pradědu se konal metodický den ČHS zaměřený na laviny

06. 02. 2015 | Rubrika: Vzdělávání

V sobotu 31.1.2015 se na Ovčárně  (Praděd, Severní Morava) konal metodický den Českého horolezeckého svazu zaměřený na bezpečný pohyb v zimním terénu, tj. na získání základních poznatků o plánování túry, analýze sněhové pokrývky, lavinové prevenci a základům lavinové záchrany.

Program připravili Lukáš Tkáč, lektor metodické komise a Jiří Vogel, předseda metodické komise ČHS.
I přes větrné a mrazivé zimní počasí se na Ovčárně sešlo více než 60 účastníků. Program byl rozdělen na tři stanoviště, která na sebe tematicky navazovala a odkryla účastníkům základy bezpečného pohybu v zimních podmínkách.

První stanoviště bylo zaměřeno na seznámení s lavinovými vyhledávači a práci na podrobném dohledávání pomocí lavinových sond. Bylo možné si vyzkoušet různé druhy vyhledávačů a to přímo s praktickým nácvikem za pomoci trenažéru. Na druhém stanovišti bylo předvedeno a vysvětleno, jak nalezenou a zavalenou osobu z laviniště správně vykopat a také, jak poskytnout první pomoc. Poslední třetí stanoviště bylo orientováno na aktuální stav počasí a analýzu sněhové pokrývky. Účastníci se seznámili se způsoby vyhodnocování aktuální lavinové situace včetně určení sněhových vrstev. Dále získali základní informace o tom podle čeho se v terénu rozhodovat a zda je vhodné ve vybrané túře pokračovat, anebo je lepší se vrátit.

Děkujeme všem účastníkům, kteří se tohoto mrazivého metodického dne zúčastnili a vydrželi s námi až do konce.

za metodickou komisi L. Tkáč