Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Skály

Vzdělávání

Mládež

Na Pradědu se konal metodický den ČHS zaměřený na laviny

Na Pradědu se konal metodický den ČHS zaměřený na laviny
06. 02. 2015 | Rubrika: Vzdělávání

V sobotu 31.1.2015 se na Ovčárně  (Praděd, Severní Morava) konal metodický den Českého horolezeckého svazu zaměřený na bezpečný pohyb v zimním terénu, tj. na získání základních poznatků o plánování túry, analýze sněhové pokrývky, lavinové prevenci a základům lavinové záchrany.

Program připravili Lukáš Tkáč, lektor metodické komise a Jiří Vogel, předseda metodické komise ČHS.
I přes větrné a mrazivé zimní počasí se na Ovčárně sešlo více než 60 účastníků. Program byl rozdělen na tři stanoviště, která na sebe tematicky navazovala a odkryla účastníkům základy bezpečného pohybu v zimních podmínkách.

První stanoviště bylo zaměřeno na seznámení s lavinovými vyhledávači a práci na podrobném dohledávání pomocí lavinových sond. Bylo možné si vyzkoušet různé druhy vyhledávačů a to přímo s praktickým nácvikem za pomoci trenažéru. Na druhém stanovišti bylo předvedeno a vysvětleno, jak nalezenou a zavalenou osobu z laviniště správně vykopat a také, jak poskytnout první pomoc. Poslední třetí stanoviště bylo orientováno na aktuální stav počasí a analýzu sněhové pokrývky. Účastníci se seznámili se způsoby vyhodnocování aktuální lavinové situace včetně určení sněhových vrstev. Dále získali základní informace o tom podle čeho se v terénu rozhodovat a zda je vhodné ve vybrané túře pokračovat, anebo je lepší se vrátit.

Děkujeme všem účastníkům, kteří se tohoto mrazivého metodického dne zúčastnili a vydrželi s námi až do konce.

za metodickou komisi L. Tkáč