Na Hohe Wandu proběhl další podařený kurz vícedélkového lezení

01. 06. 2022 | Rubrika: Vzdělávání

Ve dnech 27. - 29. května 2022 proběhl další vzdělávací kurz pro členy ČHS se zaměřením na lezení sportovních vícedélkových cest, v oblíbené oblasti Hohe Wand.

Hohe Wand

Jak již bývá zvykem, sešli jsme se v pátek v krásném kempu ve městě Maiersdor, přímo pod skalou. Po krátkém vzájemném seznámení jsme se pustili do výuky, která pokračovala až do neděle a byla zakončena výstupem ve slabém dešti. Vzhledem k proměnlivému počasí jsme tentokrát zapojili do výuky i všemožné přírodní živly jako horko, silný vítr i déšť.

Kurz byl určen pro začátečníky v oblasti vícedélkových cest, kteří už mají zkušenosti ze sportovního lezení. Náplní tak bylo především pochopení principu lezení vícedélkových cest a všech potřebných náležitostí jako správná práce s lany (dvojčaty či půlkami), tvoření štandů v případě fixních bodů (dva borháky, nýty), tvoření štandů kombinované či pomocí vlastních pomůcek (vklíněnce, friendy, smyčky), jištění druholezce ze štandu, komunikace mezi lezci v horách, princip postupu ve dvoučlenném a tříčlenném lanovém družstvu, střídání lezců na jistícím stanovišti, slaňování vícedélkových cest (60 m, spojená lana) a další praktické tipy, jako například, co je a není nutné s sebou brát do stěny, co se hodí, co je zbytečné, či správnou orientaci v průvodci.

Hohe WandHohe Wand

Před kurzem už jsem na pár vícedélkách lezla, ale teď se budu určitě

cítit mnohem bezpečněji. Naučila jsem se slaňovat s prusíkem, vytvářet štand s centrální karabinou, navazovat se na dvojčata a lézt na nich a v neposlední řadě číst ve vícedélkovém topu. Moc děkuju za vaše rady a těším se na další kurzy s vámi.

Adéla, účastnice kurzu

Díky za skvělý kurz. Já nabyté znalosti využiju určitě. Pro mě je úplná novinka lezení s co nejmíň vybavením nebo jištění a štandování jenom s lanem. Kromě toho jsem si ještě víc uvědomil, jak je klíčová bezpečnost a jak nutný je vše dobře kontrolovat (např. nenechávat nikde uzly, ani na odsedce). Plus jsem se naučil spoustu přisprostlých vtipů od Čvachty, a od Miguela, že jestli chci přežít, nemám jezdit lézt do Jordánska :-)

Václav, účastník kurzu

Moc si vážím a děkuji za vaší profesionalitu, nekonečnou trpělivost, kterou obdivuji na lidech, co dokáží do nekonečna opakovat dalším a dalším lidem, co pritakávají, že jasně, ale znovu a znovu to dělají blbě, za vaší společnost a kupu skvělých rad zkušených lezců a instruktorů, které jsou k nezaplacení.

Katka, účastnice kurzu

Akce probíhala pod taktovkou instruktorů metodické komise ČHS Michaela "Miguela" Hrona a Lukáš "Čvachty" Tkáče.

M. Hron, metodická komise ČHS