Lezení na horách ve Vysokých Tatrách

12. 08. 2021 | Rubrika: Vzdělávání

V termínu 5.-8.8. se uskutečnilo „Lezení na horách“ ve Vysokých Tatrách.

Průběh celého kurzu je zaměřen na budoucí samostatnost účastníka a tomu přizpůsoben celý program. Kurz se stal stálicí v ročním každoročním programu a je o něj zájem.

image5

Úvodní část, která je seznamovací proběhla na Rabštejně již v červenci a měla za úkol ověřit schopnosti jednotlivých zájemců. V průběhu celého dne se nám na Rabštejně podařilo vylézt několik pěkných cest a zopakovat základní potřeby, které budeme na horách potřebovat. Navázání, jištění, slanění, partnerská kontrola, jistící stanoviště a podobně.

Ve Vysokých Tatrách nám v letošním roce počasí přálo o trochu méně, a proto byl čas vyplněn opakováním a diskusí nejen nad základy.

Nepřízeň počasí v průběhu prvního dne nám umožnila nejen opakovat, ale shlédnout společně i část lezecké olympiády, mužského finále.

V dalším dnu se bohužel situace s nepříliš dobrým počasím opakovala, avšak vydali jsme se k nástupu, prohlédli si terén a vrátili se do klidu chaty na procvičování.

image6

Třetí den nám umožnil společně provést jeden pěkný výstup, který zahrnoval slanění a delší sestup, abychom si mohli procvičit a ukázat co všechno nás na horách může potkat. V průběhu výstupu jsme se bohužel setkali i s okamžiky, že hory nejsou vždy k lidem vlídné a zanechalo to v nás chmurné vzpomínky.

Poslední den byla předpověď opět špatná a vydali jsme se k procvičování dovedností v oblasti záchrany.

Nedělní odpoledne jsme se po několika příjemně prožitých dnech rozloučili a odjeli domů, abychom se mohli opět společně setkat někde na horách.

J. Vogel, Metodická komise ČHS