Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Jaký  byl Metodický víkend ČHS

Jaký  byl Metodický víkend ČHS
02. 05. 2012 | Rubrika: Vzdělávání

Ve dnech 21. a 22.4.2012 se na Žďárských vrších uskutečnil druhý  Metodický víkend ČHS. Akce byla organizována Metodickou, Lékařskou a Bezpečnostní komisí Českého horolezeckého svazu za podpory firem Total Outdoor a Vertical Trade a byla určena pro všechny zájemce – členy i nečleny ČHS, pro zkušené horolezce zdolávající velké stěny nebo pro začínající lezce koketující s prvními pokusy na umělých stěnách či cvičných skalkách.

Letošního jarního Metodického víkendu ČHS se zúčastnilo přibližně padesát účastníků. Všichni měli možnost během dvou dnů shlédnout řadu praktických ukázek na devíti stanovištích připravených přímo v terénu na skalách Drátníku. Praktická výuka byla podpořena sobotními večerními prezentacemi v sálu Penzionu Poslední míle v Milovech.

 

Program byl zahájen v sobotu ráno v sále Penzionu Poslední míle. Po přivítání účastníků a nezbytných organizačních záležitostech se všichni vydali na Drátník, kde probíhala od 10 do 17 hod. praktická část programu. 

V soboutu si mohli účastníci vybrat z těchto stanovišť:

  • Fixní jištění – V. Těšitel (BK ČHS) - kruhy, borháky, nýty, skoby - jejich vrtání, lepení, osazování, správné umístění, chyby při osazování, co fixní jištění vydrží z pevnostního hlediska a co už rozhodně nevydrží – vše názorně demonstrováno prakticky přímo v terénu a pomocí trhačky ihned otestováno.
  • Jistící stanoviště ve fixních bodech – O. Nádvorník (MK ČHS) – jak využít fixních bodů ke zřízení jistícího stanoviště, různé možnosti vyvazování a propojování více fixních bodů do jednoho centrálního bodu pomocí smyček nebo i přímo lanem, organizace stanoviště, zohlednění dalšího postupu družstva, připnutí jistící pomůcky atd. 
  • První pomoc  - J. Kubalová (LK ČHS), M. Honzík (LK a MK ČHS) – postup při nehodě, priority,  prvotní vyšetření, resuscitace, celkové vyšetření, základní polohování pacienta, volání záchranné služby – lektoři postupně jednotlivé kroky nejprve vysvětlili a předvedli a účastníci si vše následně ihned vyzkoušeli na resuscitačních modelech nebo přímo na sobě. Cílem bylo demonstrovat jednoduchost těchto postupů, přičemž jejich důležitost a nezastupitelnost vyvstává v okamžiku, kdy jde někomu doopravdy o život. 
  • Zakládání vlastního jištění – E. Ponikelský (MK ČHS) a J. Prokeš (Total Outdoor) – zde byla předvedena naprostá většina vyjímatelných jistících prostředků co kdy byly vynalezeny – počínaje smyčkami s uzly, přes základní typy vklíněnců, hexcentrů, Abalaků, Friendů, Camalotů atd. a konče nejrůznějšími speciálními typy mechanických vklíněnců, které si srdce lezce může jen přát. Lektoři předvedli a zdůraznili hlavní zásady, přednosti i záludnosti vlastního jištění a pak odvážně ponechali veškerý svůj materiál na pospas účastníkům, kteří měli možnost si ho prakticky vyzkoušet v okolních spárách a jásat nad tím, jak krásně drží anebo nedrží. 
  • Slanění – M. Buřil (MK ČHS) – činnost zdánlivě banální, ale přesto při ní stále dochází k nehodám a to i s fatálními následky. Jak si při slanění správně počínat, jak vybudovat stanoviště pro slanění, jaké jsou možnosti jištění nebo sebejištění při slanění, jak zorganizovat slanění při vícečlenné skupině, jak slaňovat na více délek a další tipy a triky včetně improvizace, tak to byl obsah tohoto stanoviště. 
  • Jistící pomůcky – L. Tkáč (MK ČHS) – dnešní trh s lezeckým materiálem nabízí nespočet „jistítek“ rozličných tvarů a funkcí a řada lezců mnohdy ani netuší jak jejich jistící pomůcka funguje a jak ji správně používat. Stejně tak má mnoho lezců zakořeněné různé nebezpečné návyky a zlozvyky při vlastním jištění a i při manipulaci s lanem. Právě všem těmto výše uvedeným problémům, spolu se správnými zásadami jištění, se věnovalo toto stanoviště.
  • Textilní smyčky versus trhačka – V. Těšitel (BK ČHS) – „Těša“ opět populárně naučnou formou s pomocí své oblíbené trhačky demonstroval u penzionu Poslední míle co vydrží (anebo spíš nevydrží) textilní popruhy, lanové smyčky a reep šňůry a co od nich lze očekávat a co rozhodně již ne a co může zapříčinit výrazné snížení jejich pevnosti.

Večer byl věnován prezentaci ČHS, přednáškám a promítání horolezeckých filmů:

  • Představení Českého horolezeckého svazu a Metodické komise ČHS
  • Horolezecký materiál, druhy, použití, normy, životnost – E. Ponikelský (MK ČHS)
  • Selhání karabiny s pojistkou při slanění + rizika fixního jištění – V. Těšitel (BK ČHS)
  • Jak rozpoznat zástavu oběhu – M. Honzík (MK a LK ČHS)
  • Promítání horolezeckých filmů

Nedělní program sestával ze tří praktických stanovišť organizovaných v hodinu a půl trvajících blocích, které se třikrát zopakovaly: 
Jistící stanoviště bez fixních bodů (na vlastním jištění) – O. Nádvorník (MK ČHS) a J. Prokeš (Total Outdoor) – tyto praktické ukázky navazovaly na problematiku demonstrovanou v sobotu, kdy se řešily „štandy“ na fixních bodech. Nyní byla situace poněkud složitější, neboť bylo nutné při vytváření jistícího stanoviště plně zohledňovat i možné směrové zatížení vyjímatelných jistících pomůcek a štand vhodně doplňovat dalšími body.

  • Záchranné techniky – M. Honzík (MK a LK ČHS) a P. Neumann (MK a LK ČHS) – byly předvedeny základní techniky jak pro dopomoc spolulezci při překonávání obtížného místa, tak i vlastní záchranné techniky (spouštění, vytahování, slanění se zraněným na společném závěsu nebo metodou Hoi,atd.) pro situace, kdy je postižený lezec již plně odkázán (např. následkem úrazu) na pomoc zachránce. Důraz byl kladen improvizaci, tzn. na použití běžného lezeckého materiálu, který má lezec většinou s sebou. V rámci sebezáchrany byl předveden výstup po laně za pomoci prusiků.
  • Postup lanového družstva – E. Ponikelský (MK ČHS) a M. Buřil (MK ČHS) – ukázkové předvedení práce lanového družstva počínaje ustrojením, navázáním a základní vzájemnou kontrolou (Partner Check), přes jištění prvolezce, zakládání postupového jištění, vytvoření štandu, dobírání druholezce, a konče přípravou slanění, sebejištěním a jištění při slanění. Celý postup byl komentován lektory s upozorněním na krizové okamžiky (a to nejenom během vlastního lezení), jejichž podcenění vede mnohdy k osudovým chybám. 

Závěrem nezbývá než poděkovat všem zúčastněným lektorům, kteří se podíleli na přípravě a realizaci celého Metodického víkendu ČHS a kteří se již nyní těší na pořádání dalších, obdobně metodicky pojatých akcí zaměřených na širokou lezeckou veřejnost.
 
Martin Honzík, člen Lékařské komise a lektor ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz