Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Vzdělávání

Mládež

Otevření Lezeckého parku Alkazar

Otevření Lezeckého parku Alkazar
05. 01. 2012 | Rubrika: O ČHS, Lezecké parky | Komentáře (0)

S příchodem nového roku přinášíme první kratičkou informaci o zrodu Lezeckého parku Alkazar.
 
Záměr vytvářet ve vybraných oblastech ČR lezecké parky byl součástí koncepce, kterou schválila valná hromada ČHS . Výkonný výbor se rozhodl umístit lezecký park do lokality, která je součástí velmi (nejen lezecky) frekventované oblasti. Volba tedy padla na Alkazar v Českém krasu. Na základě jednání s potenciálními partnery se podařilo získat generálního partnera Lezeckého parku Alkazar, jímž je Era.
 
Lezecký park sestává z osmi velmi dobře zajištěných výstupových tras v nejspodnější etáži lomu Alkazar (viz foto „spodní část lezení“), které jsou vhodné zejména pro děti. Obtížnost pět metrů vysokých výstupů je 2 až 5. Další velmi dobře zajištěné výstupové trasy vedou v levé části dolní etáže. Obě části Lezeckého parku jsou spojeny snadným přístupem po železných kramlích (viz foto „výstup po kramlích“). Horolezci si též mohou v lezeckém parku vyzkoušet na jednoduchém trenažéru, jak bezpečně zachytit pád prvolezce.

Čistě horolezecké aktivity jsou doplněny zázemím pro všechny návštěvníky. Jedná se o sestavu cvičebního nářadí, hrazdu, bradla a kladinu.  Lezecký park také nabízí místo k odpočinku vytvořené čistě z přírodních materiálů - kamenných bloků. Je tu vůbec první oficiální ohniště v NPR Karlštejn, okolo nějž je vytvořeno posezení a také kamenný stůl.

 

Při návštěvě Lezeckého parku Alkazar je nutné dodržovat stanovené podmínky, tj. chovat se ohleduplně k přírodě a zejména respektovat zákaz vjezdu motorovými vozidly do lokality.
 
Lezecký park Alkazar by nemohl vzniknout bez pochopení a přispění mnohých lidí a organizací. Za všechny jmenujme ještě jednou generálního partnera - Eru, dále pak Městský úřad v Berouně, který zapůjčil pozemek pro realizaci a umožnil vjezd pro vozy stavby,  Správu CHKO Český kras, která ve velmi rychlých termínech reagovala na naše žádosti a povolení a v neposlední řadě  Oblastní vrcholovou komisi Praha a Středočeský kraj.
 
Petr Resch

 

A na závěr několik fotografií z výstavby lezeckého parku na sklonku prosince 2011.

 

 

| Komentáře(0)