Facebook

Český horolezecký svaz

Zpráva z výběrového tábora mládeže v Tatrách

10. 09. 2008 | Rubrika: Síť mládežnických klubů | Komentáře (0)

V duchu dohod ze společných seminářů vedoucích oddílů mládeže ČHS se ve dnech 30. srpna až 6. září uskutečnil 1. ročník výběrového horolezeckého zájezdu mládeže ve Vysokých Tatrách. Zájezd byl určen prioritně pro nejlepší mladé lezce ze sportovních oddílů mládeže se zaměřením na nezávodní lezení.

Vedoucím zájezdu byla moje maličkost a realizační tým tvořili Pepa/Joska Uherka, Karel/Bubák-starší Malý a David/Biňos Ševčík. Zájezdu se zúčastnilo 13 mládežníků z cca 5-ti oddílů.

Celá akce byla odstartována na Zbojnícké chatě, kam se s vypětím všech sil tato mnohdy překližková parta vysápala. První lezecký den se lezecká družstva věnovala lezení po okolních dominantách. Příjemným překvapením bylo zjištění, že polovina účastníků, po patřičném instruování a dovybavení materiálem instruktorů, je schopna samostatného lezení. Rozdělili jsme se tak na skupiny, kde cestu lezl instruktor s nováčkem a za ním samostatná lezecká dvojice. Z důvodu zajištění maximální bezpečnosti, působili vždy dva instruktoři poblíž sebe, spojení vysílačkou.

Zpráva z výběrového tábora mládeže v Tatrách

V dalším programu jsme se přechodem dvou sedel s plnou polní, přesunuli na Chatu při Zelenom plese. Cestou nám poskytl nezbytné pobavení v místním koloritu jakýsi pán s plackou.

Protože ideální počasí nedávalo jinou možnost než pokračovat v lezení, činili jsme tak i kolem Brnči. Program byl průběžně doplňován metodikou ve skupinkách a také jí byl obětován celý resťák. Metodika doplnila mládežníkům nezbytné znalosti k lezení vícedélkových cest, lanových a záchranných technik, jakož i základní znalosti ze zdravovědy. Vědomosti a znalosti byly také doplňovány lezeckou latinou a vtipně poučnými historkami zkušených, které měli svěřence orientovat v hodnotách horolezeckého způsobu života.

Doufám, že budu mluvit za všechny, že se zájezd vyvedl ke spokojenosti všech zúčastněných a svůj záměr splnil. Je škoda, že nebyla naplněna plánovaná kapacita, 7 míst zůstalo neobsazených. Do budoucna bychom podobné akce v rámci komise organizovali i nadále a budeme rádi, když se budou účastnit zástupci více oddílů z celé republiky.

Zpráva z výběrového tábora mládeže v Tatrách

 Andy

 Foto: Jirka Grečnar, Andy

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz