Facebook

Český horolezecký svaz

Soustředění v Tatrách - grantová akce mládeže

20. 09. 2005 | Rubrika: Síť mládežnických klubů | Komentáře (0)

Termín: 4. až 8. srpna 2005

Počet zúčastněných: Celkem 5 členů HO Hejnice

Popis akce:

            Cílem akce bylo umožnit dětem pobyt v  horách včetně využití všech možností, které tyto nabízí. Celému pobytu předcházela domácí teoretická i praktická průprava - zásady bezpečnosti, výzbroj a výstroj do hor, oblékání do hor, stravování v horách, pitný režim, zásady první pomoci, řešení nouzové situace v horách, bivakování, použití specifických jistících prostředků (skoby, frendy, vklíněnce), místopis Tater, ochrana přírody.

            Pro pobyt byla vybrána Téryho chata. Vzhledem k rezervaci předem nebylo možné termín zájezdu měnit. Z důvodu nejistého počasí byl původní počet účastníků zredukován na 5 osob, doprava byla proto zajištěna jedním osobním automobilem. Materiální zabezpečení pro mládež (skoby, kladiva, vklíněnce, frendy, 2 lana 60 m) zapůjčil ze svých zdrojů HO Hejnice.

            Po příjezdu jsme vyjeli lanovkou na Hrebionok a dále pokračovali po turistickém chodníku přes Hang až k Téryho chatě. Po ubytování jsme vzhledem k nepříznivému počasí uskutečnili jen kratší vycházku po okolí chaty kolem ples (a nabrali vodu). Další den se počasí nelepšilo (2°C ráno na chatě, nový sníh na Lomnici), proto jsme zvolili celodenní turistický výlet přes Priečné sedlo, kolem Zbojnické chaty dolů k Hrebienku a zpět na chatu. Třetí den pobytu bylo se počasí zlepšilo, proto jsme ve dvou družstvech provedli výstup Jordánkou do sedla a hřebenem na Lomnický štít (klas.III). Sestup už v mlze přes řetězy do Lomnického sedla, Filmařským žlabem dolů do doliny a zpět přes Hang k Téryně. Další den pobytu se počasí opět pokazilo, dovolilo pouze pěší túru na Sedielko. Vzhledem k špatné prognóze počasí jsme se rozhodli pátý den pobyt ukončit a odjet z Tater.

            Po poznávací stránce zájezd splnil účel, zvlášť tristní byla skutečná realita – tatranské lesy po polomech a požáru. Po lezecké stránce jsme zůstali za očekáváním, ale vzhledem k počasí a bezpečnosti toto bylo asi maximum, co jsme mohli absolvovat.

           

Zpracoval: Mgr. Jan Kašpar

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz