Facebook

Český horolezecký svaz

S bouldrovkou do škol – mobilní boulderová stěna v Litoměřicích

S bouldrovkou do škol – mobilní boulderová stěna v Litoměřicích
08. 07. 2016 | Rubrika: O ČHS, Síť mládežnických klubů

V termínu od 6. do 28. června 2016 proběhla v Litoměřicích akce „S bouldrovkou do škol“. Akci pořádal Český horolezecký svaz v rámci projektu Podpora mládežnických lezeckých klubů. Partnerem ČHS pro tuto akci byl v Litoměřicích náš lezecký oddíl Brabenci, který spadá pod Slavoj Litoměřice, z.s.

 

Přípravy začaly v květnu, kdy jsme oslovili tři základní školy v Litoměřicích a blízkém okolí, které souhlasily s tím, že v jejich prostorách bude postavena mobilní boulderová stěna a děti si tak budou moci vyzkoušet lezení, respektive boulderování. Akce jako taková vypukla 6. června a první na řadu přišla základní škola v Žalhosticích, v jejíž tělocvičně se stěna postavila. Stěnu k boulderování využívaly děti ze základní i mateřské školy. Po týdnu se stěna měla přesunout na Masarykovu základní školy do Litoměřic. Malé prostory však tento přesun neumožnily a tak boulderová stěna po dohodě zůstala v Žalhosticích až do 17. června, kdy byla přemístěna do Malých Žernosek. Původně třetí, poslední týden měla stěna stát v tělocvičně Základní školy U Stadionu v Litoměřicích. V důsledku komunikačního šumu (v tomto termínu byla tělocvična obsazená jinou akcí) se ale muselo najít nové místo. Narychlo bylo domluveno, že stěnu můžeme postavit v Kulturním domě v Malých Žernosekách, kde ji budou dopoledne využívat školy z Lovosic a odpoledne veřejnost.

 

Během tří týdnů uspořádal náš lezecký oddíl celkem 9 dvouhodinových ukázkových lekcí a dva závody. O projektu byla veřejnost informována prostřednictvím regionálního tisku a televize. Výsledky lezení i s reportáží ke zhlédnutí zde http://www.skolazalhostice.cz/2016/06/16/zavody-na-boulderu/

 

Boulderovou stěnu si během tří týdnů vyzkoušelo celkem 337 dětí a vyšlo z toho 11 zájemců o lezení. To, jestli svůj zájem myslí vážně, se ukáže ale až začátkem nového školního roku, kdy začne lezecký oddíl opět s pravidelnými tréninky.  

 

Děti byly nadšené a moc si to užily. Z našeho pohledu, i z kladných ohlasů dětí, učitelů a rodičů, akce splnila účel. Pokud by projekt pokračoval i po prázdninách, rádi se ho opět zúčastníme.

 

Za lezecký oddíl Brabenci, Slavoj Litoměřice z.s.

Libuše Jandová

 

DSC_0301 DSC_0305 DSC_0310  DSC_0341 DSC_0371 DSC_0382DSC_0388 DSC_0397 DSC_0401 DSC_0402 DSC_0426 DSC_0316 DSC_0386 DSC_0400

Instagram

Instagram Horosvaz